Степени сравнения имен прилагательных

Разделы: Иностранные языки, Начальная школа, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (10 МБ)


Оборудование: мультимедийный проектор

Задачи:

  • Образовательные: актуализация лексики по теме «Животные» и изученных прилагательных, формирование навыков и умений образования сравнительной и превосходной степеней сравнения односложных и двусложных прилагательных.
  • Развивающие: развитие умения анализировать и классифицировать структуру прилагательных, формирование навыка сравнения предметов по качеству, совершенствование навыков чтения, письма, говорения и аудирования.
  • Воспитательные: воспитание бережного отношения к живой природе, интереса к изучаемому иностранному языку, взаимоуважения.

Ход урока

1. Организационный момент

Hello, my friends! Hello everybody! Nice to meet you! Will you sit down!

How are you? How old are you? Where are you from? What is the day today? What is your favourite day of the week? Why? And what is the season today? What is your favourite season? Why? And what can you do in winter? What else? Ok, and what do you like to do every day? Do you like to listen to music? Do you like to sing songs?

2. Фонетическая зарядка

Let's do it together! I have got an usual song today, listen to it, please. (Слайд 2 - http://weezart.tmweb.ru/6.mp3) Do you like it? Do you want to sing it? Ok, first, let's read the text of this song. Look at the screen (Слайд 3).I'll start and you go on one by one. That's a good job! Now let's sing it! Oh, that's great!

3. Актуализация изученного материала

Look through this poem again and find adjectives in it. Name them, please .And do you know any more adjectives? Write them on the blackboard, please. Thank you.

You have got a picture on your desk, can you describe your animal using these adjectives? Well, and I have got some pictures too. Look at the screen (Слайд 4). What can you say about my animals? Now I have to speak Russian. Сравните этих животных, используя одно прилагательное.

Медведь………………
Бегемот……………….
Слон ………………….

Все ли эти слова мы можем сказать по-английски? А какие не можем?

4. Постановка цели урока

Это и будет целью нашего сегодняшнего урока: научиться строить эти слова.

Let's speak English again. Today we are going on a trip to an English Knowledgeland, where we can meet our adjectives too. Look at the screen (Слайд 5). We have got a plan of our way. Are you ready? How many stations have we got? Yes, now we are at the first station (Cлайд 6). There are a lot of adjectives here. Read them and make up two groups: short and long adjectives. Write down two groups in your copybooks. Ok, read the first group, please. The second one, please. That's a great job! Thank you.

Today we need only short adjectives.

5. Аудирование

Do you know all these words? Ok, let's check it. We have got a task for it. Now we'll listen to a poem, when you hear an adjective, clap your hands. Is it clear? (Слайд 7- http://weezart.tmweb.ru/1.wav) Well, now read this poem together one by one (Слайд 8).

6. Физ. минутка

And now it's high time to go to the second station. While we are going, let's sing a merry song. Will you stand up and do some exercises:

Clap your hands! All together!
Stamp your feet! All together!
Nod your head! All together!
Turn around! All together!
And now we're ready to sing a song. Let's do it! (Слайд 9-www.LovelyLanguage.ru или http://weezart.tmweb.ru/3.avi)
Thank you, sit down!

7. Объяснение нового материала

So we are at the second station. Look at the screen (Слайд 10). There are a lot of pairs here. Why? Look at this pair and read it.

This monkey is funny.
That monkey is funnier.
The next pair, please.
This crocodile is long.
That crocodile is longer.
And the last pair, please.
This cat is fat.
That cat is fatter.

Now I have to speak Russian. Итак, какие слова мы образовали? С помощью чего мы их образовали? А Вы сами сможете? Let's speak English again. Look at the screen (Cлайд 11). Can I start? Fat – fatter

Peter, you, please. Ann, you, please. Thank you? Right you are. Now I have to speak Russian again.

Так по какому правилу образовались прилагательные, живущие на второй станции? Если бы все прилагательные подчинялись этому правилу, так нет! Look at the blackboard and write down the adjectives in your copybooks:
funny -
happy -
merry -

Что общего у этих прилагательных? Если прилагательные оканчиваются на – у, то когда к ним прибавляется –er, буква у меняется на i, а потом прибавляется -er.
Funny - funnier, happy - happier, merry - merrier.

Ok, look at these adjectives: fine, wide, brave. Что у них общего? Верно, когда прилагательные заканчиваются не –е, то она выпадает, значит:
Fine - finer, wide - wider, brave - braver.

Ok, look at these adjectives: hot, big, sad. Что общего у этих прилагательных? Правильно, причем перед последней согласной стоит краткая гласная, в этом случае, когда к ним прибавляется –er, то последняя согласная в слове удваивается.
Hot - hotter, big - bigger, sad - sadder. Let's speak English again. Is it clear?

8. Первичное закрепление нового материала

Ok, let's check it! I have some setences for you, complete them. (* задание распечатано на каждого ученика на листочках) Sign them, please.

* 1. This dog is……………, but that dog is ……… (hungry)
2. My dog is ……………., but my puppy is …… (kind)
3. A bear is …………….., but an elephant is …… (fat)
4. A duck is ……………., but a parrot is ……… (nice)

Are you ready? Ok, give your paper to your partner and check it. Read the first sentence, please. Can you write only adjectives on the blackboard. Thank you, have you got any mistakes? I'm very glad! I'll see your papers after our lesson. Oh, we have no time at all. Stand up and run to the last station! And swim! And jump! And fly!

9. Объяснение нового материала

Ok, we are here. Sit down, please. Look at the screen (Cлайд 12). We can see our friends again.
The dog is……… The wolf is ……… But the tiger is the angriest. Ok (Слайд 13)
The mouse is ……… The fox is ……… But the leopard is the fastest. Ok. Can you help me?
I'm happy. And you? (I'm happier) And we all are the happiest.

Итак, как же перевести прилагательные на третьей станции? Как же они образуются? А Вы сами сможете? Look at the screen (Слайд 14). As for me: happy-the happiest.

10. Итог урока, выводы

Итак, у нас было три станции, как же изменялись прилагательные на этих станциях?

Look at the screen (Слайд 15). Read the rule together! Запомнили? А теперь давайте это проверим!

11. Контроль и самопроверка знаний

Look at the screen (Слайд 16, который представлялся в виде видео-инструкции, которую можно просто озвучить перед выполнением работы, видео представлено- http://weezart.tmweb.ru/9.AVI) Look at the paper. There are two columns on it. The first column is the answers; the second column is the tasks. But also you can see a coloured square in the second column. So first, read the task, then find the right answer for it and put the coloured square opposite the right answer. As for me: What is your name? - My name is Peter. That's all.

Is it clear? I have got some papers and boards for you. Do the task, please. You have 5-7 minutes. Are you ready? (Рис. 1) Turn over your papers and you can see the answers. (Рис. 2) Now I can give you your marks: Peter is five,………

Рис. 1Рис. 2

12. Домашнее задание

And at last I have a poem for your homework (Слайд 17- стишок распечатан на листочках для каждого ученика) Read it, find and write out all the adjectives, make two other forms. If you like it, you can learn this poem by heart. Our lesson is over. Thank you very much! Goodbye!