"Земля – наш общий дом", посвящен реализации принципов Хартии Земли на уроках английского языка

Разделы: Иностранные языки


Цель:

  • Введение и первичное закреплении новой лексики по теме “Земля – наш общий дом”. (Учащиеся изучают содержание и богатый словарный запас для повышения своих знаний.).
  • Принцип Хартии Земли:
  • “Поддерживать взаимопонимание, солидарность и сотрудничество между народами и государствами”.
  • Развитие навыков чтения и устной речи.

Ход урока

I. Организационный момент. Cсообщение цели урока

II. Введение и фонетическая отработка новой лексики по теме “Earth is our Home”

На доске написаны слова с транскрипцией:

Nouns:

Humanity
universe
earth
nature
existence
condition
resilience
bio-sphere
plant
animal
soil
water
air
environmen
resource
concern
vitality
diversity
человечество
вселенная
земля
природа
существование
условие
жизнеспособность
биосфера
растение
животное
почва
вода
воздух
окружающая среда
ресурс
важность (задача)
жизненная сила
разнообразие

Adjectives:

evolving
demanding
uncertain
fertile
pure
clean
развивающийся
опасный
непредсказуемый
плодородный
чистый
чистый

Verbs:

make
provide
depend upon
способствовать
предоставлять
зависеть от

Repeat the words after the teacher, please.
Read the words in pairs to each other, correct the pronunciation , please.
Read the nouns.
Read the adjectives.
Read the verbs.
Give the three forms of the verbs.
Thank you, pupils.

III. Активизация новой лексики по теме “Earth is our Home”

Give words of the same root in Russian. Compare the meanings. Is there any difference.
Humanity, nature, community, resource, bio-sphere, ecology, system, protection.
Some words can go together:
eg. community of life
Can you think of the words which go with the other words?

IV. Чтение текста “Earth is our Home”

Учащиеся читают Преамбулу Хартии Земли, переводят. Отвечают на вопросы учителя:
Какие трудности возникают при переводе?
Есть ли такие слова/ выражения, которые существуют в одном языке, а в другом нет? Как вы думаете почему?

Humanity is part of a vast evolving universe. Earth, our home is alive with a unique community of life. The forces of nature make existence a demanding and uncertain adventure, but Earth has provided the conditions essential to life’s evolution.

The resilience of the community of life and the well-being of humanity depend on preserving a healthy bio-sphere with all its ecological systems, a rich variety of plants and animals, fertile soils, pure waters and clean air.

The global environment with its finite resources is a common concern of all peoples. The protection of Earth’s vitality, diversity and beauty is a sacred trust.

V. Проверка понимания прочитанного текста

Find in the text the word which means:

  1. All the people who are living in the world (humanity)
  2. The planet on which we live (earth)
  3. The process of keeping someone or something safe; or something that keeps a person or thing safe from harm, injury, damage, or loss (protection)
  4. The relationship between the plants, animals, and the environment in the particular area (ecology)
  5. Energy or enthusiasm (vitality)
  6. The fact that very different people or thing exist within a group or place (diversity)
  7. Space and everything that exist in it, including the Earth and all the other planets (universe)
  8. Where everyone knows each other. The people who live in an area, a group of animals that live in the same place (community)
  9. The physical world including all living things as well as the land and the seas (nature).
  10. The parts of the Earth’s surface and atmosphere where plant and animal life can exist (biosphere)
  11. Rules that decide how a society, country, or organization should operate and that cannot be changed even though they seem unfair to you (system)
  12. Things such as coal, trees, and oil that exist in nature and can be used by people (resources)

Use words from the text to complete the sentences.

  1. Humanity is part of a vast evolving…..(universe)
  2. Our home is our……(Earth)
  3. A sacred trust is the protection of Earth’s vitality and (diversity)
  4. The resilience of the community of life and the well-being of humanity depend on preserving a healthy bio-sphere with all its (ecological systems, a rich variety of plants and animals, fertile soils, pure waters and clean air)
  5. A common concern of all peoples is (the global environment with its finite resources)

Translate into Russian.

  1. Человечество есть часть огромной развивающейся Вселенной.
  2. Наш дом – планета Земля жив благодаря уникальному живому сообществу.
  3. Земля предоставила нам все условия необходимые для развития жизни.
  4. Способность к восстановлению живого сообщества, благополучие людей зависят от сохранения биосферы и всех ее экологических систем, богатого разнообразия растений и животных, плодородной почвы, чистых воды и воздуха.
  5. Забота о глобальной окружающей среде, ресурсы которой не бесконечны, является задачей всех народов.
  6. Защита Земли – наш священный долг.

VII. Тренировка навыков устной речи

Answer the questions and give your reason.

Start your answer with:

I think (suppose) that – Я думаю, что…..
In my opinion (to my mind) – по моему мнению….
I must say that – должен сказать, что…….

  1. Is humanity part of a vast evolving universe?
  2. Is Earth, our home, alive with a unique community of life? Why?
  3. What does it depend on?
  4. The protection of our environment is an important problem, isn’t it?
  5. What are the names of the environmental problems of today?
  6. What can you do for protecting our water and air?
  7. Are there any laws and decisions on this question?
  8. Ecology is the science of how living things are related to their environment, isn’t it?
  9. Many people all over the world are concerned about ecology today, aren’t they?
  10. How we can clean our earth?

VIII. Итоги урока

IX. Домашнее задание

Написать сочинение на тему, какой будет Земля через 25 лет;
Какой они видят свою роль в улучшении окружающего пространства.