Урок английского языка: "Жизнь в будущем. Солнечная система"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  • Образовательный аспект – расширение общего кругозора учащихся.
  • Воспитательный аспект – воспитание потребности в практическом использовании английского языка, любви и уважения к достижениям отечественной науки.
  • Развивающий аспект – развитие оперативной памяти и способности к функционально-адекватному восприятию изученной лексики; формирование интереса к строению солнечной системы.

Повышение мотивации к обучению детей с гуманитарными и естественными наклонностями.

  • Учебный аспект – формирование лексико-грамматических навыков чтения, аудирования и устной речи по изучаемой теме, расширение знаний и представлений учащихся о строении солнечной системы.

Педагогические технологии, используемые при подготовке и проведении урока:

  • Личностно-ориентированного развивающего обучения
  • Дифференцированного обучения
  • Разноуровневые и индивидуальные задания к уроку, домашние задания.

Современные информационно-коммуникативные технологии – использование DVD-диска, мини-проект.

Задачи урока:

  • Практиковать языковые навыки;
  • Тренировать в употреблении в речи и в понимании лексики по теме: «Развитие космонавтики. Планеты солнечной системы»;
  • Воспитывать патриотическое отношение к Родине (акцентируя внимание на заслуги советской и российской космонавтики перед мировой наукой и техникой).
  • Развивать умения  аудирования.

Оборудование к уроку:

  • Магнитофон
  • DVD-диск

Дополнительное оснащение:

  • Плакаты со схемой расположения планет солнечной системы:
  • Мини-проект;
  • Раздаточный материал по количеству учащихся для выполнения лексико-грамматических упражнений.

Подготовка к уроку: учащимся были предложены общие, индивидуальные и групповые задания.

ХОД УРОКА:

1. Вводная беседа. Сообщение перспектив урока

English teacher: Good morning dear friends! Today we are having an unusual lesson. The topic of the lesson is “Life in the Future and the Solar System.” We have much work to do today. We’ll remember some facts from the history of space exploration, you’ll tell us what you know about planets of Solar system, about life in the future, you are going to do some exercises and? Of course we’ll learn much interesting in Russian.

English teacher: Удивительно, но факт: современной пилотируемой космонавтике менее полувека, а в России и США уже возникли профессиональные космические династии и первые космонавты и астронавты провожают в космос своих сыновей. Ракетная техника претерпела огромные изменения от первых ракет-фейерверков в древнем Китае до современных международных космических станций и межпланетных, хотя и непилотируемых, кораблей. Нашей стране принадлежит заслуга запуска первого искусственного спутника Земли – поэтому, кстати, слово «спутник» не имеет перевода на другие языки мира – и первого космического корабля с человеком на борту. Весь мир знает имя этого человека – это Юрий Алексеевич Гагарин, а день его первого полета 11 апреля стал всемирным Днем космонавтики.

English teacher: So, let’s start. And first I’d like to know what date is it today? Right – it’s the eve of Cosmonauts day? When do we celebrate Cosmonauts day?

2. Фонетическая зарядка

Future, a planet, million, a space station, life, a spaceship, a skyscraper, sun, moon, a rainbow, the universe, galaxy, stars, planets, clouds, lightning

3. Речевая зарядка

English teacher: Let’s remember some terms you’ll need today.

1) На доске – слова по теме. Школьники по очереди читают и переводят их.

Новые слова:

Mercury [                           ] Меркурий
Uranus [                           ] Уран
Jupiter [                           ] Юпитер
Venus [                       ] Венера
Neptune [                           ] Нептун
Earth [                       ] Земля
Saturn [                           ] Сатурн
Mars [                       ] Марс
Pluto [                       ] Плутон
The Solar System [                             ] Солнечная система

2) Учитель читает определения, школьники озвучивают загаданное слово.

English teacher:

  1. It is a space and everything that exist in it. (The Universe)
  2. It is a huge group of stars and planets. (Galaxy)
  3. It is a place far above the Earth where there is no air. (A space)
  4. It is a rocket or other vehicle that can travel in space. (A spaceship)
  5. It is a large, round object that goes round a star. (Planet)
  6. It is the sun together with the planets going round it. (The Solar System)

3) Организация устной речи и аудирования по теме.

English teacher: Now, please, I want you to answer some questions.

  1. Who was the first man to fly into space?
  2. Who was the first woman to fly into space?
  3. Who was the first astronaut to walk on the Moon?
  4. Who was the first man to leave a spaceship for a space walk?
  5. How many planets are there in the solar System?

4. Ознакомление с новым материалом

4.1. Предъявление нового материала

English teacher: Let’s review the names of the planets.

(Учащиеся повторяют названия планет за учителем)

Задание 1. Сопоставить написанные на английском и на русском языках названия планет:

Mercury
Uranus
Jupiter
Venus
Neptune
Earth
Saturn
Mars
Pluto
Марс
Сатурн
Венера
Нептун
Земля
Меркурий
Юпитер
Плутон
Уран

Задание 2. Сопоставить написанные на английском языке названия планет и их транскрипции, дописать их названия на русском языке.

Mercury
Uranus
Jupiter
Venus
Neptune
Earth
Saturn
Mars
Pluto

Задание 3. Написать предложенные названия планет в порядке их расположения по отношению к солнцу.

4.2. Listening (Аудирование – чтение)

English teacher: And now let’s listen and read the text.

Task 1. Упр. 1 стр. 83 (Way Ahead 4)

English teacher: Now, please, I want you to answer some questions.

  1. Will Earth become too crowded?
  2. Will we build cities in space?
  3. Will we travel to other planets?
  4. Is there life on other planets?

Task 2. Контроль домашнего задания.

English teacher: Listen to the poem and then tell the poem by heart.

Questions:

– How far are the stars?
– How deep are the caves?
– Are there men on Mars?
– What makes waves?
– Why is the sky blue?
– Where does it end?
– What makes a rainbow?
– Why does it bend?
– What are dreams?
– Why it does it snow?

So many questions,
So much to know.
Eric Finney

Задание 3.

English teacher: Now look at the pictures and read what they are. (Упр. 1 стр. 86 “Way Ahead 4”)  Then listen and write the numbers.

– Look up at the sky! What can you see?
Number 1. You can see these at night. If it is not cloudy they shine in the black sky. If you are traveling at night they can help you to find a way.
Number 2. This is a big star. Our planet, Earth, travels around it. It is very hot. We can see it in the day, if there are no clouds.
Number 3. Sometimes these are high and white; sometimes they are low and grey. If they are dark, you know that it may rain.
Number 4. Some of these are close to earth and some are far away. Some are small and some are very big. They are red or blue or yellow or green. Some have rings around them.
Number 5. It has seven colors and is very beautiful. If the sun shines through rain, you may see one of these.
Number 6. When the weather is bad you may see it. When the wind is blowing and it is raining, you may hear a loud noise – thunder. And you may see this: a flash of bright light in the sky.
Number 7. You see this at night if it is not cloudy. Sometimes it is round. Sometimes you can see only half of it. Sometimes you can see only a very small part of it.

English Teacher: Listen again and finish the sentences (Ex.2 p.86 “Way Ahead 4”).

  1. You can see stars at night if it is not ... (cloudy)
  2. The sun is a big … (star)
  3. If there are dark clouds, it may … (rain)
  4. Some planets are very small but some are … (very big)
  5. You may see a rainbow when the sun shines through … (rain you may see)
  6. You may see lightning when the weather is … (bad)
  7. Sometimes you can see all the moon, sometimes you can see only … (half of it)

Задание 4.

English Teacher: Look at the pictures and scan the text “Going to the moon”. You can see that three American astronauts were the first people to fly to the moon in 1969 and they are going to hear more about the flight. Let’s read and answer the questions (текст стр.87 “Way Ahead 4”)

– How many people live on it? (Three American astronauts)
– How do they get to it? (To the rocket)
– How long do they stay? (21 hours)
– What do they do there? (They collected soil and rocks)

5. Подведение итогов урока. Reading (чтение)

English Teacher: So we can see you know much about space exploration and the Solar System and also about life in the Future.

На основании имеющихся к настоящему времени данных можно предполагать, что жизнь пока является уникальным явлением в Солнечной системе, а разумная жизнь, вероятно, достаточно редким явлением во Вселенной. Обнаружение за пределами Земли жизни даже в ее простейших формах, а тем более встреча с разумными существами откроет новые горизонты в решении проблемы происхождения жизни, а также сможет оказать огромное влияние на дальнейшее развитие всех наук. И, кто знает, вдруг именно вам предстоит через 20 лет открыть свою планету.

6.Заключительный этап

1) Вывод. I’m very satisfied with your work today. You are given me much information about the Solar System and life in the Future.
2) Оценки. Your marks for the lesson are (учитель объявляет оценки ученикам)
3) Окончание урока. Stand up! The lesson is over. You may be free!