Урок английского языка на тему "Архангельск – город поморов". 10-й класс

Разделы: Иностранные языки, Информатика

Класс: 10


Цели:

  1. Расширение знаний о главном городе региона, о его жителях и их предках.
  2. Пополнение лексического запаса.
  3. Развитие навыков аудирования незнакомого текста, навыков составления вопросов и вступления в диалог.
  4. Формирование умения обобщать полученные знания.
  5. Воспитание толерантности в отношениях.

Задачи:

  1. Совершенствовать навыки произношения.
  2. Развивать навыки аудирования.
  3. Стимулировать воображение и творческую активность.
  4. Предоставить возможность проявить индивидуальные способности в создании презентаций.
  5. Совершенствовать навыки работы с компьютером.

При организации данного занятия использовались:

  1. Личностно ориентированный подход к учащимся.
  2. Повышение качества обучения за счет внедрения активных форм и методов, использования технологий деятельностно-коммуникативного подхода.
  3. Внедрение ИКТ: мультимедийные презентации учащихся, презентация урока.
  4. Работа в группах по подготовке проектов-презентаций.

Тип урока: обобщающий урок по региональному компоненту к теме «Архангельск – главный город региона», 10 класс.

Данный урок проводился в рамках регионального компонента курса английского языка в 10 классе. Это обобщающий урок, задачей которого явилось развитие широкого спектра познавательных интересов и ключевых компетенций (информационной, коммуникативной, организационной, управленческой, ИКТ-компетентности). В ходе данного занятия учащиеся смогли испытать свои возможности в качестве гидов-экскурсоводов. Учащиеся познакомились с достопримечательностями Архангельска, узнали больше об известных людях Архангельской земли, об их предках поморах. Все виды работ были интересными для учащихся, позволили им проявить свои творческие способности. В конце урока учащиеся сами сделали анализ и самоанализ их уровня подготовки к данному занятию. Результативность урока – высокая.

На уроке присутствовало 12 учащихся. Получили:

«5» – 8 учащихся;
«4» – 4 учащихся;
«3» – 0 учащихся;
«2» – 0.

Процент успеваемости: 100%.
Качество успеваемости: 100%.

Ход урока

1. Teacher: Comrades, today we shall speak about Arkhangelsk and its people. First of all we’ll look through the slide-film about Arkhangelsk, then we’ll fulfill some tasks and at last you will protect your projects. It’s our generalizing lesson on the theme. Tell me, please, what aims we’ll have to reach (определение целей и задач).

2. Работа с презентацией.

Teacher: Look at the slide and repeat the words after me, please (повторение лексики).

3. Просмотр слайд-шоу об Архангельске.

Чтение текста учащимися (без перевода).

  • Arkhangelsk, an administrative centre of the Arkhangelsk Region, was founded in 1584 on the order of the Tsar Ivan the Terrible. It is situated mostly on the right bank of the Northern Dvina River and on the numerous islands in its mouth; the city stretches for about 40 km.
  • The most famous among 12 large islands is Solombala. The name is derived from Karelian word «solenba» which means «boggy island». The area of the municipality «The city of Arkhangelsk» is 29442 hectares.
  • The climate in the city longitude is sub-arctic, marine, with a long winter and a short cool summer. It is influenced by the Northern seas and the huge air masses from the Atlantic Ocean; the sun radiation is small. The average January temperature is 13 degrees below zero, the average July temperature is 17 degrees. Annually we have 529 mm of precipitation.
  • The city population is 364 700 people by 01.01.2001.
  • Arkhangelsk is a large research and industrial centre in the north-west of Russia. Here wood-working, wood chemistry, pulp-and-paper, fish-processing, machine-building, microbiology industrial enterprises are concentrated. 7700 enterprises are registered in the city, 2200 of them are large productions.
  • The leading role belongs to the wood and timber industries. Wood enterprises make more than 40 % of the whole amount of produce of the city. Timber, cardboard, pulps, as well as, fish are still the basics of Arkhangelsk trade with other regions of Russia and western countries.
  • Arkhangelsk of our days is not only the largest sea port in the North, but a complex transportation junction connected to other regions of Russia by air, railway and automobile.
  • 200 educational institutions work in Arkhangelsk today, as well as 18 municipal public health institutions.
  • Arkhangelsk is by right considered the largest research centre in the Russian North. Graduates from the Pomor State University, the Northern State Medical University, the State Technical University, of the oldest in Russia Merchant Marine School are working in many regions of the country.
  • Cultural life in contemporary Arkhangelsk is very rich and diverse. There are three theatres in the city, the Pomor Philharmonic Society with a wonderful organ hall, a huge research library of more than 2 million books.
  • Arkhangelsk is proud of its famous museums, their general collection numbers more than 500 thousand items. The State Academic Northern Russian Folk Choir, Singing and Dancing Ensemble «Siverko», the Arkhangelsk Chamber Orchestra are well known in Russia and abroad.
  • Arkhangelsk is a firework of colours and festivals! The city hosted the International Cinema Festival «Sozvezdiye» and the Television Films Festival «Spolokhi», The Folklore Festival «The Pearl of the North», and Theatre Festival «European Spring» , festivals of jazz and classical music, world championships in bandy and thaekvon-do.

4. Работа по выявлению степени понимания содержания текста.

Task «Find English equivalents»:

  • по Указу царя Ивана Грозного;
  • на бесчисленном количестве островов;
  • название образовалось от…;
  • «болотистый остров»;
  • средняя январская температура;
  • 529 мм осадков;
  • научный и промышленный центр;
  • ведущая роль принадлежит…;
  • древесина, картон, целлюлоза;
  • комплексный транспортный узел;
  • образовательные учреждения;
  • по праву считается;
  • современный Архангельск;
  • Государственный академический Северный русский народный хор;
  • ансамбль песни и пляски;
  • архангельский камерный оркестр.

Task «Answer the Questions to the Text»:

  • What is Arkhangelsk?
  • When was Arkhangelsk Founded?
  • Where is it situated?
  • What is the most famous among twelve islands?
  • What is the climate of the city?
  • What is the average January and July temperature?
  • What is the population of the city?
  • What enterprises are concentrated in Arkhangelsk?
  • How many educational institutions work in Arkhangelsk?
  • What educational institutions do you know in Arkhangelsk?
  • Are there any theatres and museums in Arkhangelsk?
  • What kinds of festivals did the city host last year?

Task «Make up Questions».

Учащимся предлагается 4 предложения об Архангельске. Им нужно к каждому предложению составить как можно больше вопросов и задать их в форме косвенного вопроса (повторение темы «Косвенные вопросы») своему соседу. Работа по цепочке. Один составляет вопрос, другой передает его в форме косвенного.

1) The graduates of Arkhangelsk work in different regions of our country.

Example: Who works in different regions of our country?
(Ann asked who worked in different regions of our country?)
Where do the graduates of Arkhangelsk region work?
(Pavel wondered where the graduates of Arkhangelsk region worked?)
Do the graduates of Arkhangelsk work in different regions of our country?
(Ksyusha asked if the graduates worked in different regions of the country?)
……………… ……… ……. ……… ……… ………

2) The Margaritinskaya Fair takes place in Arkhangelsk every year.

3) Our region will celebrate the 300th anniversary of Lomonosov’s birthday in November.

4) International Cinema Festival “Sozvezdiye” took place in Arkhangelsk last year.

5. Pupils’ projects.

Group №1. Project «The Pomors. Who are they?»

(После представления проекта задают вопросы другим группам.)

Questions:

  1. Whose descendants were the pomors?
  2. What kind of occupation was the main in the pomors’ village?
  3. What pomors’ traditions do you know?

Group №2. Project «Cultural Heritage Monuments of Arkhangelsk».

Questions:

  1. What monuments of architecture do you know in our region?
  2. Where is the monument to Archangel Michael situated?
  3. When was Obelisk Severa installed?

Group №3. Project «People are the Main Value of Arkhangelsk».

Questions:

  1. What great man was born on the 19th of November 1711?
  2. Who was a «singer of the Russian North»?
  3. What national actress was born in Kotlas?

6. Reflexion.

Учащиеся делают краткий самоанализ и анализ проделанной работы по проектам. Используют уже ранее используемые слова и выражения (см. Приложение).