Выбор профессии "Механик"

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (5 МБ)


Тип занятия: урок повторения, обобщения и систематизации знаний.

Вид занятия: самостоятельная работа. Презентация результатов самостоятельной работы с элементами творческого отчета.

Цели.

Образовательная:

- систематизировать знания студентов по теме: “Моя будущая профессия. Устройство автомобиля”;

- активизировать ранее изученную лексику по теме;

- совершенствовать навыки монологической и диалогической речи.

Развивающая:

- развивать интеллектуальные способности студентов;

- формировать умение выделять главное, сравнивать и анализировать;

- развивать умение выразить себя.

Воспитательная:

- воспитывать самостоятельность мышления студентов;

- содействовать профориентации учащихся;

- формировать потребность в практическом использовании языка.

Межпредметные связи: русский язык, тракторы и автомобили, ТО.

Оборудование и оснащение урока: мультимидийное оборудование, раздаточный материал.

Применяемые технологии:

- развитие познавательных интересов;

- личностно-ориентированное обучение;

- информационно-коммуникативно-ориентированное обучение;

- коммуникационные технологии.

План занятия

1. Организационный момент

1.1. Приветствие.

1.2. Раппорт дежурного.

2. Сообщение темы занятия. (Фрагмент м/ф “Ну, погоди!”)

3. Фонетическая зарядка.

4. Актуализация знаний и мотивация с использованием различных методических форм и приемов: устный опрос, групповая работа, индивидуальная работа, коллективная работа, самостоятельная работа, проговаривание.

4.1. Перевод следующих слов и выражений.

4.2. Поиск английских эквивалентов.

4.3. Работа со схемами.

4.4. Работа с текстом.

4.5. Выполнение заданий к тексту.

5. Обобщение и систематизация знаний.

5.1.Презентация результатов самостоятельной работы.

6. Подведение итогов урока преподавателем.

7. Домашнее задание.

Ход урока

1. Организационный момент.

T: Приветствие.

St: Раппорт дежурного (число, день недели, погода, готовность группы к уроку)

2. Сообщение темы занятия.

На экране - стихотворение “I Want to Be”. Слайд 2

(Учащимся предлагается прослушать, прочитать, перевести)

I Want to Ве

Some people often say to mе:
"Have уоu decided what уоu want to bе?"
I usually answer, "I don't know,"
But it isn't really so.
I want to win аn Olympic race,
I want to see the Earth from space,
I want to travel to Katmandu
I want to bе rich and famous, too.
I want to bе оn Hollywood's screen,
I want to invent а new machine,
I want to bе very clever and wise,
I want to win the Nobel prize,
But most of all, I want to bе
Healthy and strong, and nice.

T: Yes, we’re going to talk about the profession. But what profession shall we speak about? Look at the screen and try to guess. (Фрагмент м/ф “Ну, погоди!”)

T: All right. We’ll speak about technician (mechanic).

3. Фонетическая зарядка. Повторение лексики по теме.

T: Say after me and make up your own sentences using these words

1. accessories - вспомогательные устройства

2. cooling - охлаждение

3. axle shafts - полуоси

4. to engage - включать, соединять

5. engine - двигатель

6. fenders - крылья

7. final drive - главная передача

8. to fix - крепить

9. flywheel - маховик

10. tachometer - тахометр

11. windshield wipers - стеклоочистители

12. heater - отопитель

13. lubricating - смазка

14. to measure - делить

15. power train - силовая передача

(transmission)

16. power plant - силовая установка

17. release the engine - отсоединить двигатель

18. differential - дифференциал

19. frame with axle - рама с осями

20. running gear - ходовая часть

4. Актуализация знаний и мотивация. Слайд 4

T: Look at the screen and give the Russian equivalents

  1. turn signals - поворотные сигналы
  2. headlights - фары
  3. a hood - капот двигателя
  4. windshield wipers - “дворники”
  5. a steering wheel - рулевое колесо
  6. a horn - сигнал
  7. a mirror - зеркало
  8. a trunk - багажник
  9. a gas tank - бак для топливо
  10. tail lights - задние фары
  11. a bumper - бампер
  12. a tire - шина
  13. a break - тормоз
  14. a heater - радиатор
  15. an air conditioner - кондиционер
  16. seatbelts - ремни безопасности

T: Please, find the English equivalents. Слайд 5

  1. engine - двигатель
  2. clutch - сцепление
  3. gear box - коробка передач
  4. steering system - рулевое управление
  5. drive shaft - карданная передача
  6. driving rear axle - ведущий задний мост
  7. frame - рама
  8. plate spring - рессора
  9. wheel - колесо
  10. gas tank - топливный бак
  11. shock absorber - амортизатор
  12. front axle - передний мост
  13. mould board of the bulldozer - отвал бульдозера
  14. frame - рама
  15. fuel tank - топливный бак
  16. tractor - базовый трактор
  17. hydro tank - гидробак
  18. silencer - глушитель
  19. cabin - кабина
  20. steering wheel - рулевое колесо
  21. front wheel - переднее колесо
  22. rear wheel - заднее колесо
  23. boom - стрела
  24. handle - рукоять
  25. busket - ковш

T: You are going to be the car mechanics. It means you’ll repair different cars, tractors, excavators. Look at the screen and try to guess what spare parts are there.

(Учащиеся называют детали автомобиля, универсального трактора, следуя рисункам и схемам на экране). (Приложения 1. Приложения 2) Слайд 6-8

T: Now, it’s time to read and translate the text. (Просмотровое чтение)

Components of the Automobile

The automobile is made up of three basic parts: the power plant, or the engine, the chassis and the body.

The engine is the source of power that makes the wheels rotate and the car move. It includes fuel, cooling, lubricating and electric systems. Most automobile engines have six or eight cylinders

The chassis includes a power train (power transmission), a running gear, steering and braking systems as well.

The power train carries the power from the engine to the car wheels. The power transmission, in turn, contains the clutch, gearbox, propeller or cardan shaft, final drive, differential, rear axle and axle shafts.

The running gear consists of a frame with axles, wheels and springs.

The body has a hood, fenders and accessories: the heater, stereo tape recorder, windshield wipers, conditioner, speedometer and so on.

T: Have you read? O’K. Please, Fill in the necessary words and expressions from the second column. Слайд 9

1. The automobile is made up of… 1. a power transmission, running gear, steering and braking systems.
2. The engine is ... 2. the clutch, gearbox, propeller shaft, final drive, differential and axle shafts.
3. The engine includes ... 3. a hood, fenders and accessories
4. The chassis consists of... 4. the engine, the chassis and the body.
5. The power transmission comprises ... 5. a frame with axles, wheels and springs.
6. The running gear consists of… 6. the source of power.
7. The body has ... 7. fuel, cooling, electric and lubricating systems.

 

1. The automobile is made up of… 1. the engine, the chassis and the body.
2. The engine is ... 2. the source of power.
3. The engine includes ... 3. fuel, cooling, electric and lubricating systems.
4. The chassis consists of... 4. a power transmission, running gear, steering and braking systems.
5. The power transmission comprises ... 5. the clutch, gearbox, propeller shaft, final drive, differential and axle shafts.
6. The running gear consists of… 6. a frame with axles, wheels and springs.
7. The body has ... 7. a hood, fenders and accessories

T: Good. Look at the screen, read and translate the following sentences. Слайд 10-11

1. Автомобиль состоит из трех основных частей: двигателя, шасси и кузова.

2.Двигатель — это источник энергии.

3. Двигатель включает в себя топливную, охлаждающую, смазывающую и электрическую системы.

4. Шасси включает в себя силовую передачу, ходовую часть, рулевую и тормозную системы.

5. Силовая передача (трансмиссия), в свою очередь, состоит из

сцепления, коробки передач, карданного вала, главной передачи, дифференциала, заднего моста и полуосей.

6. Ходовая часть включает в себя раму с осями, колеса и рессоры.

7. Кузов включает в себя капот, крылья и вспомогательные аксессуары: отопитель, стеклоочистители, магнитолу, кондиционер и т.п.

1. The automobile is made up of the engine, the chassis and the body.

2. The engine is the source of power.

3. The engine includes fuel, cooling, lubricating and electric systems.

4. The chassis includes a power train, a running gear, steering and braking system.

5. The power train (power transmission), in turn, contains the clutch, gearbox, propeller or cardan shaft, final drive, differential, rear axle and axle shafts.

6. The running gear includes a frame with axles, wheels and springs.

7. The body includes hood, fenders and accessories: the heater, windshield wipers, stereo tape recorder, conditioner and so on.

T: Put the words in the right order to make a dialogue. Слайд 12

A: What parts does the automobile ... ?

B: It is made up of...

A: What is...?

В: The source of power is the ...

A: What systems does the engine ...?

В: It includes ...

A: What does the chassis ... ?

В: The chassis ....

A: What does the power train include?

B: The power train includes ...

A: What units does the body comprise?

B: It comprises ... and accessories such as ...

A: Thank you for your ....

Engine, chassis, body, power train, running gear, steering system, brakes, clutch, gearbox, propeller shaft, final drive, differential, rear axle, axle shafts, hood and fenders, heater, windshield wipers, information, conditioner, consist(s) of, the source of power, include, fuel, cooling, lubricating, electric systems, is made up of.

A: What parts does the automobile is made up of.

B: It is made up of the engine, the chassis and the body.

A: What is the source of power?

В: The source of power is the engine.

A: What systems does the engine include?

В: It includes fuel, cooling, lubricating and electric systems.

A: What does the chassis consist of ?

В: The chassis consist of power train, running gear, steering system.

A: What does the power train include?

B: The power train includes clutch, gearbox, propeller shaft, final drive, differential, rear axle, axle shafts

A: What units does the body comprise?

B: It comprises a hood and fenders and accessories such as heater, windshield wipers, conditioner.

A: Thank you for your information.

T: Please, Choose the right variants of the words. Слайд 13-24

1. Mechanism which is used to stop the car.

a) clutch; b) brakes; c) gearbox; d) steering system.

2. Mechanism which is used to guide the car.

a) clutch; b) brakes; c) gearbox; d) steering system.

3. Mechanism which engages or disengages the engine and the car wheels.

a) clutch; b) brakes; c) gearbox; d) steering system.

4. Mechanism which is used to change the speed of the car.

a) clutch; b) brakes; c) gearbox; d) accelerator.

5. Mechanism which is used to guide the car in one or the other directions.

a) clutch; b) brakes; c) gearbox; d) steering system.

6. Device which is designed to measure the speed of the car.

a) heater; b) windscreen; c) speedometer; d) tachometer.

5. Обобщение и систематизация знаний.

5.1. Презентация результатов самостоятельной работы.

T: Thank you. And now, let me introduce the students from USA. They study at the college, at the automobile-construction department. When they graduate from the college they’ll become a technician. Let’s hear them.

(Студенты приготовили свои выступления с презентациями, где рассказали о своем учебном заведении, о профессии механика, о разновидностях моделей автомобилей.)

6. Подведение итогов урока преподавателем.

T: Let’s sum up. Today you’ve found out what is your profession, what kind of automobile may be. You worked hard and your marks are…

7. Домашнее задание.

T: Your home task is to write some words about your future profession.

Использованная литература

1. “Английский для средних специальных заведений” - учебник Агабекян Н.П. Ростов-на-Дону, 2001 г.

2. “Иностранные языки в школе” 2006,  №8.

3. В. А. Шляхова “Английский язык для студентов автомобилестроительных специальностей” М. “Высшая школа”, 2008.

4. Интернет-ресурсы:

http://www.altavista.com

http://www.yahoo.com

5. Л.В.Харисова “Межпредметные связи в процессе преподавания английского языка”.

Приложение 1

Приложение 2