Тип занятия: Урок повторения, обобщения и систематизация знаний.
Вид занятия:
Самостоятельная работа. Презентация результатов самостоятельной работы с элементами творческого отчета.
Цели:
Образовательная:
- систематизировать знания студентов по теме: "Определение менеджмента";
- обобщение и проверка знаний лексического материала;
- совершенствование навыков монологической и диалогической речи.
Развивающая: (развивать)
- творческие и познавательные способности;
- навыки исследования;
- умение выразить себя.
Воспитательная: (воспитывать)
- умение работать в команде;
- самостоятельность, взаимопомощь.
Межпредметные связи: русский язык, менеджмент, маркетинг.
Оборудование и оснащение урока:
- мультимидийное оборудование;
- раздаточный материал.
Студент должен знать:
- лексический материал темы;
-типы вопросительных предложений.
Студент должен уметь:
- применять полученные знания на практике.
План занятия.
1. Организационный момент:
1.1. Приветствие.
1.2. Раппорт дежурного.
2. Сообщение темы занятия.
3. Фонетическая зарядка.
4. Актуализация знаний и мотивация с использованием различных методических форм и приемов: устный опрос, групповая работа, индивидуальная, коллективная работа, самостоятельная работа, проговаривание.
4.1. Найти русские эквиваленты;
4.2. Дать перевод следующих слов и выражений;
4.3. Составить предложения;
4.4. Перевести предложения с русского языка на английский язык;
4.5. Дать определение менеджмента, используя предложения задания 4.3; 4.4;
4.6. Работа по карточкам (вставить в пропуски слова и выражения, разыграть диалоги).
5. Основная часть:
5.1.Презентация семейного бизнеса;
7. Подведение итогов урока преподавателем.
8. Домашнее задание.
Ход урока
1. Приветствие.
Раппорт дежурного.
2. Сообщение темы.
T: Dear friends! Welcome to the English courses for young businessmen! We have discussed the problems of business at our lessons, and today you will have an opportunity to use your knowledge in new situations.
I don't think that all of you will become businessmen, but I believe that the knowledge of business vocabulary will help you in your future life.
Let's begin! Good luck!
3. Фонетическая зарядка.
T: Say after me, and try to make up your own sentences with this words.
Accountant | - бухгалтер |
Accounts department | - бухгалтерия |
Advantage | - преимущество |
To be in business | - иметь собственное дело, заниматься бизнесом |
To run business | - руководить делом |
To be at the head of | - возглавлять |
To be in charge of | - отвечать за |
To be responsible for | - отвечать за |
To be in demand | - пользоваться спросом |
To be in the same line of business | - заниматься тем же бизнесом |
Customer | - клиент, покупатель |
To be worth (discussing) | - быть достойным (обсуждения) |
To deliver | - доставлять (товар, груз) |
To do the secretarial work | - работать секретарем |
To employ | - нанимать на работу |
Equipment | - оборудование |
To compete | - конкурировать |
To flourish | - процветать |
Income | - доход |
Profit | - прибыль |
A well established company | - известная фирма |
To meet troubles | - испытывать затруднения |
Top quality | - высшее качество |
To sign | - подписывать |
A discount | - скидка |
A retailer | - розничная торговля |
A wholesaler | - оптовик |
To produce | - производить |
To recruit | - вновь набирать |
Enterprise | - предприятие |
The terms and conditions | - сроки и условия |
Promising | - подающий надежды |
Long-term contract | - долгосрочный контракт |
Top quality goods | - товары высшего качества |
4.
4.1 T: Translate into Russian the next words and expressions. Слайд 2
- to employ managers;
- the owner of a sole proprietorship;
- to do the secretarial work;
- recreational facilities;
- lengthy paid vacation;
- meet obligations;
- obtain money;
- income;
- salary;
- consumer market;
- survive;
- competitor;
- to produce goods and services;
- grant;
- borrow and lend money;
- wholesaler;
- endowment.
- нанимать менеджеров;
- владелец единоличной собственности;
- работать секретарем;
- места отдыха и развлечений;
- длительный оплачиваемый отпуск;
- выполнять обязательства;
- получать деньги;
- доход;
- заработная плата;
- потребительский рынок;
- выживать;
- конкурент;
- производить товары и услуги;
- субсидия;
- занимать и давать взаймы;
- оптовик;
- пожертвование.
4.2 T: Look at the blackboard and find the English equivalents. Слайд 3
- научные теории;
- большое мастерство;
- основные цели организации;
- материальные ресурсы;
- оплачивать счета предприятий коммунального обслуживания;
- приспособиться к изменению;
- товары и услуги;
- известная фирма;
- иметь собственное дело;
- конкурировать;
- долгосрочный контракт;
- подающий надежды;
- заниматься тем же бизнесом;
- испытывать затруднения;
- сроки и условия;
- поставлять новую продукцию на рынок;
- товары высшего качества.
- scientific theory;
- great skill;
- the primary organization's goals;
- material resources;
- to pay utility bills;
- to adapt to change;
- goods and services;
- a well established company;
- to be in business;
- to compete;
- long-term contract;
- promising;
- to be in the same line of business;
- to meet troubles;
- the terms and conditions;
- to put a new product on the market;
- top quality goods.
4.3 T: Write the proper order of words. Слайд 4
- is based, Management, on, theories, scientific.
- of theories, doesn't provide, results, But knowledge, practical.
- to know, It is necessary, knowledge, to apply, how, this.
- Practical application, abilities or skills, of knowledge, certain, requires, area, in the management.
- Management is based on scientific theories.
- But knowledge of theories doesn't provide practical results.
- It is necessary to know how to apply this knowledge.
- Practical application of knowledge in the management area requires certain abilities or skills.
4.4 T: Now translate please these sentences into English. Слайд 5
- Менеджмент - это процесс координации ресурсов организации для достижения организационных целей.
- Менеджеры занимаются следующими основными ресурсами: материальными, людскими, финансовыми и информационными.
- Наиболее важными ресурсами любой организации являются ее людские ресурсы.
- Для удовлетворения служащих используется ряд стимулов.
- Такие как, заработная плата выше среднего, гибкий рабочий день, длительный оплачиваемый отпуск, кафетерии, предлагающие недорогую еду и т. д.
- Management is the process of coordinating the resources of an organization to achieve the organizational goals.
- Managers are concerned with the following main resources: material resources, human resources, financial resources, informational resources.
- The most important resources of any organization are its human resources.
- To keep employees content, a variety of incentives are used.
- They are higher-than-average pay, flexible working hours, recreational facilities, lengthy paid vocations, cafeterias offering inexpensive meals.
4.5 T: What can you say about management in generally?
4.6 T: Good. Let's continue. Look at the board and fill in the necessary words and expressions and dramatize the dialogues. Слайд 6-12
Advantage Long-term contract
To be worth
Promising
- Do you know anything about a : to build a high- speed railway between Moscow and St. Petersburg?
- Yes, certainly. This project : discussing.
- What : do you see in it?
- I suppose many countries are interested in this project. It is :
- Well, soon you'll get to Moscow in 2 hours.
To be in demand To put a new product on the market
To produce
Top quality goods
- Hi, Henry, how's life? - OK, thank you. I hear your firm : sportswear?
- Yes, good sportswear : now and we : only : .
- Are you planning to : ?
- Possibly.
To employ To recruit
To flourish
- How many people do you :? - Our company is : and we : more than a hundred workers. Every year we : ten more.
- Great!
To compete To be in the same line of business
To produce
To specialize in
- Everybody knows that "PUMA", "ADIDAS" and "NIKE" : sportswear which can : on the world market. - : your firm :?
- Yes, we : goods for children.
Enterprise To run business
To meet troubles
To compete
- Does your family help you to : your :? - Certainly, my father is a senior manager.
- Is your business : large?
- Rather.
- Do you : any :?
- You see, to : with world-famous firms is a real struggle.
The terms and conditions Promising
To sign
- Mr. Jones, let's discuss : of our new contract. - With pleasure. I find it very : .
- Shall we : it tonight?
- All right!
Advantage Long-term contract
To be worth
Promising
- Do you know anything about a long-term contract to build a high-speed railway between Moscow and St. Petersburg? - Yes, certainly. This project is worth discussing.
- What advantage do you see in it?
- I suppose many countries are interested in this project. It is promising.
- Well, soon you'll get to Moscow in 2 hours.
To be in demand To put a new product on the market
To produce
Top quality goods
- Hi, Henry, how's life? - OK, thank you. I hear your firm produces sportswear.
- Yes, good sportswear is in demand now and we produce only top quality goods.
- Are you planning to put a new product on the market?
- Possibly.
To employ To recruit
To flourish
- How many people do you employ? - Our company is flourishing and we recruit more than a hundred workers. Every year we employ ten more.
- Great!
To compete To be in the same line of business
To produce
To specialize in
- Everybody knows that "PUMA", "ADIDAS" and "NIKE" produce sportswear which can compete on the world market. - Is your firm in the same line of business?
- Yes, we specialize in goods for children.
Enterprise To run business
To meet troubles
To compete
- Does your family help you to run your business? - Certainly, my father is a senior manager.
- Is your business enterprise large?
- Rather.
- Do you meet any troubles?
- You see, to compete with world-famous firms is a real struggle.
The terms and conditions Promising
To sign
- Mr. Jones, let's discuss the terms and conditions of our new contract. - With pleasure. I find it very promising.
- Shall we sign it tonight?
- All right!
5. T: Dear friends, now you can see two groups who have prepared the presentation of their family business.
(Презентации семейного бизнеса. Образец. Приложение 1, Приложение 2.)
(Предполагаемые вопросы, которые задают друг другу оппоненты. Приложение 3.)
6. T: Dear students! I'd like to thank you for your work. You were really great; I hope you will use your knowledge of English in your future. Now it's time to give you the certificates, for all of you.
Certificate
Issued to______________ to state that she (he) graduated from the English courses for
The English courses for young businessmen at the college No:in 20..
And can be recommended for work at joint ventures where English is required.
Senior manager: .
Использованная литература
1. "Английский для средних специальных заведений" - учебник Агабекян Н.П. Ростов на Дону, 2001 г.
2. "Иностранные языки в школе" 2002, №1
3. "Деловой английский. Менеджмент" В. Д. Рыжков. Янтарный сказ, Калининград.