Цель урока
- формирование грамматических навыков говорения,
- развитие умения читать с детальным пониманием.
Задачи урока
- практиковать учащихся в чтении;
- совершенствовать речевые навыки учащихся;
- активизировать лексику и лексико-грамматические структуры по теме;
- формировать коммуникативную культуру, взаимоотношения между друзьями.
Тип урока: комбинированный.
Используемые методы: коммуникативный; репродуктивный.
Образовательные технологии: технология личностно-ориентированного обучения (работа в парах); здоровьесберегающие технологии;
Оснащение урока:
- Слова и выражения о дружбе, друзьях;
- высказывание «Friendship is a great art» (надпись на доске);
- карточки со словами и выражениями + текст.
Ход урока
Деятельность учителя
|
Деятельность уч-ся |
УУД |
1. Hello, students! I'm very glad to see you!
|
Students welcome the teacher.
|
саморегуляция, умение настроиться и включиться в учебный процесс. владеть монологической и диалогической формами речи в соответствии с нормами родного и изучаемого языка |
2. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся |
||
Now I want you look at the blackboard
What are we going to talk about? What is the theme of our lesson? You are absolutely right! Our today's lesson's devoted to such theme as "Friendship". Please write down the theme in your exercise-books |
The pupils are supposed to guess the theme of the lesson.
|
самостоятельное выделение и формулирование познавательной цели; построение речевых высказываний в устной и письменной формах;
|
3. Актуализация знаний |
||
Now listen to the speaker and practice the correct pronunciation of the wordlist (прил. 1)
How do you understand this phrase?
The teacher writes down the student's ideas on the blackboard.
When do we usually use these adverbs?
What is the place of frequency adverbs in a sentence?
1. Read and compare two sentences given below. What do you notice about the position of the adverbs? a) I am always on time; b) He always goes to school by bus |
Students listen to the speaker and say the wordlist after the speaker.
Students explain their understanding of the phrase and specify the qualities of "a true friend" Students write down the rule in their exercise-books.
Students throw out their suggestions.
They write it down in their exercise-books. |
поиск необходимой информации и её понимание;
|
4. Первичное закрепление |
||
Thank you. And now tell me please how you understand friendship
Read the text on the topic "Friendship is a great art", open the brackets and say if you agree with the opinion of the author
|
Students write down answers in their exercise-book and ask questions in case if something isn't clear.
Students read the text and say your option. |
самоконтроль и самооценка процесса и результатов деятельности. |
All right. I quite agree with you that friendship is a very great thing. Now thank your classmate for something good. Choose one or more expressions and address to your friend
- Thank you for your kindness
|
Choose one or more expressions and say to your friend |
построение речевых высказываний в устной и письменной формах;
|
5. Информация о домашнем задании, инструктаж о его выполнении |
||
Conduct a survey with 3 classmates on the topic "Friendship is a great art" and record the results. |
Students write down instructions in their exercise-book and ask questions in case if something isn't clear |
построение системы нравственных ценностей как основания морального выбора |
Рефлексия (подведение итогов занятия) |
||
Today we've discussed a very important topic. I hope everyone agree that it is important not only to have a true friend but also to be a real friend by yourself. In conclusion I wish everyone could say "I am friend" Thank you for your attention and participation! The lesson is over. |
|
построение системы нравственных ценностей как основания морального выбора |