Цель урока: Совершенствование коммуникативных умений через монологическую речь при защите мини-проектов по теме урока.
Задачи:
- активизировать лексику по теме «Защита окружающей среды»;
- продолжить развитие монологического высказывания по теме;
- продолжить развитие грамматических навыков;
- развивать умения учащихся работать в группах, парах и самостоятельно, объективно оценивать свои знания;
- развивать чувство ответственности за чистоту окружающей среды, любовь к природе.
Материальное обеспечение урока: ватман, фломастеры, доска, презентация, раздаточный материал по теме, Приложение 1, 2, 3.
Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, парная, групповая.
Формы контроля: самоконтроль, взаимоконтроль, контроль преподавателя.
Ход урока
Этапы |
Деятельность учителя и учащихся |
1. Организационный момент |
T.: Good afternoon, students!
|
2. Введение в тему урока. Постановка цели и задач |
T.: At our lesson we are going to read, write, speak and even sing. Look at the screen. What is the theme of our lesson today? What shall we discuss?
|
3. Основной этап 1.Повторение лексического материала темы. Выполнение упражнений на контроль знаний. |
T.: Let's review the words on the topic.
Complete the text using the topical words: litter, chemical, empty, polluted, cut down, destroyed, waste, disappeared, ecological. Приложение 1. Fill in the correct preposition. (См. Приложение 1). |
2. Соотнесение понятий и дефиниций.
Фронтальная и индивидуальная работа. Взаимоконтроль. |
T.: Match the words and their definitions. (См. Приложение 2). |
3. Практика устной речи. Монологическая речь. |
T.: Why do people so often speak about ecology nowadays?
Possible answers: S1: Because there are a lot of problems on our planet. The environmental problems are serious and alarming. S2: People have invented different machines and developed industry. T.: Can we live without plants and animals? Why not? Do they make our environment? What else do we need to be able to live? S1: We need clean and fresh air, water. T.: Read the saying of the Dalai Lama. He said: "Mother planet is showing us the red warning light - 'be careful' - she is saying. To take care of the planet is to take care of our own house". What does he want to tell us? Do you agree with him? S1: He wants to tell that our planet is in danger. If we don't stop to pollute our environment, it will die. We destroy our planet. T.: What can each of us personally do to save the planet? Make up the sentences with mustn't and should. (Приложение 2). |
4. Составление предложений по опорным фразам. |
T.: Now it's time to work in groups. Each group has its own task.
The group number 1 should divide the word combinations into two groups: problem and solution. (Приложение 3) |
5. Работа в группах. Выполнение мини-проектов. (Каждая группа получает дифференцированные задания). |
The second group should match the signs with the instructions to the signs. And make up your own sign. (Приложение 4)
The third group should answer the question: What can we do to save the Earth? Then you should print some sentences in the presentation. |
6. Защита проектов. | T.: Are you ready? Let's listen to the first group. |
7. Исполнение песни. |
T.: (after listening to all answers) Do we agree that we can do some things to save our planet?
|
4. Завершающий этап урока
Рефлексия.
|
T.: Our lesson has come to the end. Thank you for your hard work! I hope you've enjoyed the lesson. What have you learned at this lesson?
|