Цель: повторить и систематизировать знания по теме «Цвета, Счет, Животные», активизация лексических и фонетических навыков; повторение изученных моделей предложений.
образовательные:
- способствовать расширению кругозора.
- совершенствование лексических навыков по теме;
развивающие:
- развитие психических процессов (внимания, памяти),
- развитие навыков устной речи.
воспитательные:
- воспитать интерес к предмету;
- воспитывать у учащихся трудолюбие и активность.
практические:
- практиковать ранее введенный материал.
Предметные результаты:
в чтении:
- умения правильно читать и понимать лексические единицы по теме, выбирать необходимую информацию.
в говорении:
- умение вести мини-диалог с учителем;
- умение отвечать на вопрос по теме “Do you like? Have you got? Can you?”;
- умение составлять короткие высказывания по теме урока;
в аудировании:
- развитие умения и навыка воспринимать на слух англоязычную речь с опорой на иллюстрацию, извлекать запрашиваемую информацию из услышанного;
в письме: - формирование умения правильно писать изученные лексические и грамматические единицы.
Метапредметные результаты: результатами изучения темы является формирование личностных, регулятивных, познавательных и коммуникативных УУД.
Личностные УУД: принятие своей роли ученика, формирование положительного отношения к процессу познания, мотива учебной деятельности, личностного смысла учения, развитие навыков сотрудничества в разных ситуациях, самостоятельности;
Регулятивные УУД: планировать свои действия в соответствии с поставленной задачей, умение осуществлять контроль и оценку своей деятельности ее коррекцию.
Познавательные УУД: умение структурировать свои знания по теме, ориентироваться в системе своих знаний; успешно осуществлять использование речевых средств, опираясь на учебную ситуацию и личный опыт; умение действовать по схеме, заданному плану.
Коммуникативные УУД: умение строить речевые высказывания; вступать в мини-диалог с учителем.
Используемые технологии: коммуникативная, системно-деятельностная.
Используемые методы: коммуникативный, иллюстративно-наглядный, частично-поисковый, системно-деятельностный.
Оборудование: компьютер, проектор, аудиозапись, картинки (цифры), цветик-семицветик, учебник, карточки с текстом.
Ход урока
I. Подготовка учащихся к иноязычной деятельности
1. Приветствие.
T: Good morning boys and girls.
P:
Good morning, good morning,
Good morning to you,
Good morning dear, teacher,
We are glad to see you.
T: - There are a lot of guests at our lesson. Let’s say “ hello” to them.
T: Sit down, please.
2. Фонетическая зарядка.
CЛАЙД 1
- Children! Look at the blackboard, please. You can see the poem here. Let’s read it.
Your friend is his friend.
His friend is her friend.
Her friend is your friend.
But who then is my friend?
Your friends are our friends.
- Who can tell me what this poem is about?
- Let’s translate it all together.
3. Речевая разминка.
- Listen to me and answer my questions.
- How old are you? - Do you like to play football?
- What is your favorite color? - Do you like to swim?
- Have you got a computer? - Can you dance?
- Do you like cats?
- Does your mum like flowers?
- Does your dad like milk?
- What’s your name?
- Do you like to sing?
II. Основной этап. Цветик-семицветик
СЛАЙД 2
– Today we’ll have an unusual lesson. We’ll play today. Do you like playing games? Look at the screen. What do you see? Look, its petals are different colors. Это Цветик - Семицветик с волшебными лепестками, которые умеют говорить по-английски! Цветок – FLOWER. PETAL – это лепесток, а семь по-английски SEVEN. So it is SEVEN PETALS FLOWER!
Слайд 3
An evil wind blew and scattered the petals. Let’s collect all petals.
1. Красный лепесток.
- Children. Let’s remember some English sounds. Who can name the sound?
(Учитель показывает различные звуки и предлагает ученикам назвать английские слова с этими звуками.)
- Well done. What color is it?
- Fix this red petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Responsible [rɪsˈpɔnsəbl] – ответственный (слайд 4)
- Good. Open you vocabulary and write down it.
2. Синий лепесток
СЛАЙД 5-6
1) Read the sentences and write the right form of the verb to be: am, is, are. | 2) Find and correct the mistakes in the sentences below |
1 I …a pupil. |
1 Ann and Mike is pupils. |
- Well done. What color is it?
- Fix this blue petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Bright [braɪt] – умный (слайд 7)
- Great. Open you vocabulary and write down it.
3. Фиолетовый лепесток
- Children! Can you count? Let’s play.
- Vova and Мasha come to the blackboard. What do you see? It’s numbers. I'll tell you the number and you have to find it and catch the number. (на доске развешаны числительные, учитель называю цифру от 1-20 а учащиеся должны найти и поймать ее)
- Are you ready? OK.
СЛАЙД 8
- Look at this picture. How many elephant’s at this picture?
T: How many cows?
T: How many dogs?
T: How many cats?
T: How many birds?
T: How many hens?
T: How many kittens?
T: How many calves?
T: How many Little Pigs?
T: How many cockerels?
T: How many chicks?
T: How many mice?
- Well done. What color is it?
- Fix this violet petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Vigorous [ˈvɪgərəs] – решительный (слайд 9)
- Good. Open you vocabulary and write down it.
4. Оранжевый лепесток
There are 10 sentences on the screen. Some of them are true, some of them are false. Read the sentence and circle Yes/No. If the sentence is wrong, give the right variant.
Hello, my friends. How are you? I am from Russia. My name is Nina. I am six. And you? I like pets. I’ve got a rabbit. His name is Bunny. It is very little. Bunny is grey. He likes to run and to jump. He doesn’t like to sit under the table. He likes to sit in the box. I like to play with Bunny and feed my pet. Bunny likes to play with me too. He is a very funny rabbit. I love my pet very much.
- Nina has got a dog. Yes/No.
- The rabbit’s name is Bingo. Yes/No.
- Her rabbit is white. Yes/No.
- Her rabbit can play football. Yes/No.
- Bunny likes to run. Yes/No.
- He doesn't like to sit under the table. Yes/No.
- Bunny likes to sit in the box. Yes/No.
- Nina likes to feed Bunny. Yes/No.
- Bunny is not very funny. Yes/No.
- He likes to play with Nina. Yes/No.
- Well done. What color is it?
- Fix this orange petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Observant [əbˈzɜːvənt] – внимательный (слайд 10)
- Open you vocabulary and write down it.
5. Розовый лепесток
СЛАЙД 11
– It’s time to have a rest. Let’s remember our song. (Аудиозапись слайд 12)
“The telephone number song” (After Carolyn Graham)
- Well done. What color is it?
- Fix this pink petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Polite [pəˈlaɪt] – вежливый (слайд 13)
- Open you vocabulary and write down it.
6. Зеленый лепесток
– Let’s play with a ball. The task for you is to agree or disagree with me. (Учитель бросает мяч по очереди каждому ученику и произносит различные утверждения. Задание для учащихся – повторить предложение, если оно верное, и выразить свое несогласие, если утверждение неверное.)
– You can run.
– You like to read books.
– You have a black cat as a pet.
– You don’t like oranges.
– You play tennis every day.
- You are a doctor. (No, I am not a doctor.)
- You like English lessons
- You don’t like bananas
- You can’t dance
- Your name is Kate
- Well done. What color is it?
- Fix this green petal on the blackboard, please. It has a new word. Repeat after me.
Generous [ˈʤenərəs] –добродушный (слайд 14)
- Open you vocabulary and write down it.
7. Желтый лепесток
СЛАЙД 15
put the words in the correct order
1. has, The dog, a nice banana.
2. Jack, Can, ride a horse?
3. likes, in the river, to swim, A frog.
4. you, in town, like, Do, to live?
- Well done. What color is it?
- Look, what is it? It’s a smiley face. It’s smiling at you. Smile. (на последнем желтом лепестке изображен смайлик)
- Our seven petals flower is collecting. Hooray! Clap your hands together!
III. Подведение итогов урока
– Our time is over. Thank you for your work. We have read, sung and played a lot.
– Do you like our lesson?
– See you on Monday. Goodbye dear children.