Цель урока: обобщить знания и умения по использованию Present Continuous
Задачи:
- Образовательные: Повторить и обобщить образование и использование глаголов в Present Continuous
- Развивающие: Развивать воображение при моделировании ситуаций общения
- Воспитательные: Воспитывать организованность, уважение к старшим и сверстникам
Средства обучения: интерактивная доска, аудиозапись, учебник Spotlight 6
1. Организационный момент:
Good morning, boys and girls. Before sitting down put the verbs in Present Continuous.
(Перед тем как сесть, учащиеся по очереди называют выражения в Present Continuous. Презентация. Слайд 1)
2. Постановка цели и задач.
T: What are we doing now?
P: We are speaking.
T: Well. What tense are we using?
P: Present Continuous.
T: Do we use “usually” in Present Continuous?
P: No, we don’t.
T: When do we use Present Continuous?
P: When we are talking about present moment, usually with words “now” “at the moment”.
T: I see you know rules. We have finished studying Module 5. During last lessons we were using verbs in Present Continuous. So it’s time to generalize our knowledge of this tense.
3. Актуализация знаний
T: Let’s start with listening. Open your exercise book and write the date. Write numbers up to 5 in a such way
1
2
3
4
5
T: Listen and choose the correct answers. Write them next to the numbers. There is one example. (Приложение 1, Приложение 2)
(Учащиеся слушают и записывают ответ: После прослушивания учитель записывает правильный ответ на доске. Учащиеся проверяют свои ответы: 1b, 2b, 3b, 4c, 5b)
T: Who has the same answers? Well done!
4. Применение знаний и умений в новой ситуации
T: And now let’s check if you can use the verbs in the correct form.
(Учащиеся выполняют упражнения из сайта www.englisch-hilfen.de на интерактивной доске . Grammar Exercises – Present Continuous (special verbs – short forms)
T: And now let’s write these sentences in negative form. The first variant is writing the 1, 2, 3 sentences and the second variant is writing the 4, 5, 6 sentences. You have 3 minutes to do this task. (Учащиеся пишут предложения из сайта www.englisch-hilfen.de в отрицательной форме в своих тетрадях.)
T: Well, the time is up. Now let’s swap your work with your neighbour and check. (Два ученика выходят к доске и записывают предложения , а остальные проверяют друг друга и оценивают)
T: Super! I see you are doing your best. Well, let’s go on. Are you tired? Let’s relax
Физкультминутка
(Презентация. Слайд 2) ( Учащиеся выполняют движения, одновременно используя выражения в Present Continuous.)
I’m standing up
I’m playing the guitar
I’m watching the firework
I’m marching
I’m blowing the ballon
I’m clapping my hands
5. Обобщение и систематизация знаний
T: Now let’s divide into groups using A, B,C (Учащиеся по очереди называют буквы , а потом образуют 3 группы)
T: You have 3 minutes to write these verbs correctly (Приложение 3) Ставлю таймер на 3 минуты (Приложение 4)
T: Now, let’s check. Group A . Who wants to fill in the first and the second column?
One pupil from Group B fills in the third column and one pupil from group С fills in the fourth column. (Один ученик из каждой команды выбегает и записывает глаголы в нужный столбик на интерактивной доске)
T: How many mistakes?
(Члены команды, которая выполнила задание без ошибок, получают “5”)
T: Great! And now take your books and open it at page 49. Look at the picture of exercise 7. We are going to play a game “Guess, who is it?” One pupil goes out and other pupils choose one person from the picture. When the pupil comes in the room he or she has to ask questions in Present continuous and guess the person from the picture. (На экране увеличенная картина из электронного учебника у.7 с.49)
P1: Is she throwing sreamers?
P2: No, he isn’t
P1: Is he drinking Coke?
P3: Yes, he is.
P1: It’s Sam.
T: Right! Who wants to go out? (2-3 ученика выходят, а когда входят, отгадывают кого загадали в классе).
6. Рефлексия
T: Sorry to say, our lesson is going to be over. Did you like the lesson? You were very active and it was pleasure to work with you. Thank you for the lesson.
7. Домашнее задание
Sb ex.4 p.54