Цель: закрепление лексического материала и умения самостоятельно его использовать в устной речи; закрепление грамматического материала Present Simple (утвердительные, отрицательные предложения) в серии языковых и речевых упражнениях.
Задачи:
Образовательные:
- введение и отработка лексического материала (расписание уроков в английской и русской школе);
- развитие навыков чтения, аудирования;
- развитие навыков устной речи
- расширять социокультурные знания учащихся.
- отработка изученных ЛЕ в вопросно-ответных, подстановочных, письменных упражнениях;
- контроль грамматического материала;
- выполнение упражнений с имитацией на преобразование, вопросно-ответных упражнений;
Развивающая: развивать мышление, внимание, память и воображение.
Воспитательная: развивать у учащихся интерес к изучаемому языку, воспитывать чувство взаимной ответственности, прививать навыки работы в коллективе.
Средства обучения:
- Компьютер, мультимедиа-проектор, интерактивная доска.
- Учебник для 5 класса общеобразовательного вида «Happy English. ru» под редакцией K. Kaufman, M. Kaufman. Обнинск: Титул, 2009.
- Презентация (выполненная в программе Power Point 1997-2003).
- МР3 к учебнику «Happy English. ru» под редакцией K. Kaufman, M. Kaufman. Обнинск: Титул, 2009.
- Обучающая программа к учебнику Биболетова М.З. Enjoy English. 3 класс.
Ход урока
Этап учебного занятия, время |
Деятельность учителя |
Деятельность ученика |
Используемые электронные образовательные ресурсы |
Орг. момент (1 мин) |
Dear boys and girls! How are you? Are you fine? I am very glad to see you at our lesson today because we have an unusual lesson — a trip to the English and Russian schools. We will show our knowledge of the Present Simple. We'll speak about the school subjects and interesting facts. We’ll have several tasks at the lesson. I hope our trip will be fun. I see you are ready to begin our lesson. I hope you’ll work well and get good marks. |
— Very well, thank you. — I am all right, thank you. — I am fine, thanks
|
Слайд 2 |
Фонетическая зарядка (2 мин) |
— Look at the blackboard, please. There are some words on it. Who wants to read them? Will you start, Masha? Учитель привлекает внимание к словам на доске. Maths Christmas Art Spanish English to wear uniform science language Information Technology to study New Year Literature timetable |
Учащиеся читают вслух слова. |
Слайд 3 |
— Thank you, children. Now please, name the verbs (to wear, to study). Name the words with sounds [t] (technology, art, timetable, literature, to study). Read the names of school subjects (Maths, Literature, English, Information Technology, Spanish, Art ). Can you read the names of the holidays? (New Year, Christmas). — Very good, children! Thank you very much! |
Учащиеся называют слова. |
||
«Мозговой штурм»(4мин) |
Answer the questions: — What do you associate SCHOOL with? (После ответов учащихся показать варианты ответов). Please, look at the answers of other students. — What are your associations with the word SCHOOL SUBJECTS? (После ответов учащихся показать варианты ответов). Please, look at the answers of other students. — What are your associations with the word SCHOOL OBJECTS? — What are your associations with the word WEEK? — Let's read the words all together. Ready? — When do you go to school? — What days of week do you go to school? — And what about Sunday? — What subjects do you have today? — What is your favourite school subjects? Why? |
Учащиеся отвечают.
subjects, objects, classrooms, teachers, pupils, a headmaster Geography, Bible, question word, to be ready, Christian, Scripture, IT, Science, timetable, French, German, Swimming, Singing, Reading. book, exercise-book, pen, pencil, dairy, vocabulary. Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday |
Слайд 4, 5, 6, 7 мультимедийного приложения |
Речевая зарядка (8 мин) |
Do you remember the names of school subjects? Let's check it. Look at the blackboard.
|
Учащиеся должны отгадать название школьного предмета:
|
Слайд 8 мультимедийного приложения
|
What is the key word? So the topic of our lesson is School timetable. |
timetable | Слайд 9 мультимедийного приложения | |
Развитие навыков чтения, аудирования. Социокультурная информация. Введение нового лексического материала. Работа с текстом (8 мин) |
— Open your books on page 188. As you know Misha goes to school. He has many different subjects at school. Now, we are going to know what subjects he likes most of all. Don't forget about Robin. He also has some interesting subjects at school. |
Учащиеся слушают текст “Misha likes Mathematics and Robin likes Dragon history”, читают и переводят его. Потом выполняют задание к упражнению. |
МР3 к учебнику «Happy English. ru» под редакцией K. Kaufman, M. Kaufman. Обнинск: Титул, 2009. |
Do ex.3. Listen to the text carefully. Read and translate. Then mark as true or false. |
Учащиеся работают на интерактивной доске, вставляя пропущенные слова в тексте. |
Слайд 10 |
|
Look at the blackboard, please. Fill in the missing words. |
Слайд 11 |
||
Физкультминутка (1 мин) |
I know that all of you like Sport that’s why I’d like to offer you to do exercises. Stand up, please and do exercises with me. “Head and shoulders, knees and toes, knees and toes, Head and shoulders, knees and toes, knees and toes, And eyes, and ears, and mouth, and nose, Head and shoulders, knees and toes, knees and toes”. — Thank you, children, and sit down! |
Дети встают и делают зарядку. |
Слайд 12 Мультимедийное приложение учебника Биболетова М.З. Enjoy English. 3 класс (Lesson 53.Ex.2) |
Групповая работа учащихся (8 мин) |
Now I want you to divide into three groups. I’ll give you pictures. The 1st group should make timetable for the students at present and 2nd group make timetable for the students in the future, and the third group make school timetable of your dream. Create your posters. Ok, are you ready to demonstrate to us your projects about school timetable. Thank you for your presentations. |
Выступление учащихся |
|
Рефлексия деятельности на уроке. Выставление оценок (1 мин) |
What have you learned at the lesson? What did you like most of all? Why? Give your opinion. Your mark is ….You are clever. |
Учащиеся дают ответы. |
Слайд 13 мультимедийного приложения |
Домашнее задание (1 мин) |
— Open your dairy please and write down your homework:
— Thank you for your active work at the lesson. — Good-bye, dear friends! — You may be free. |
Запись домашнего задания. |
Слайд 14 мультимедийного приложения |