Открытый урок английского языка по теме "Shopping for clothes". 4-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 4


Подтема: “Shopping for clothes”.

Образовательная цель: Совершенствовать навыки диалогической речи по теме “Shopping”, грамматические и лексические навыки по теме “Shopping”, совершенствовать навыки чтения, письма, аудирования по данной теме.

Развивающая цель: Развивать произвольное внимание, слуховую память, фонематический слух, логическое мышление, наблюдательность, языковую догадку.

Воспитательная цель: Воспитывать уважение друг к другу, интерес к изучению иностранных языков.

Речевойматериал:trousers, boots, skirt, shoes, sweater, trainers, coat, raincoat, shorts, T-shirt, shirt, cap, dress.

Оснащение: Доска, компьютер, раздаточный материал, аудиоматериал, учебник.

Этапы Ход урока Примечания
1. Jрганизационный момент. Good morning, children. I’m glad to see you. Sit down, please.

-Who is absent today?

-What day is it today?

-What day of the week is it today?

-What is the weather like today?

-Who knows what temperature we are having today?

 

-.....is absent today.

-It the ____ of April.

-It is Wednesday.

-Today it is very cold,.... outside.

-It is plus __ degrees.

 
2. Речевая зарядка. -What did you do yesterday?

-Did anyone go shopping yesterday?

-What did you buy last time?

-Tell me what the theme of our lesson is.

-I..................

-I did.

-I bought.............

- The theme of our lesson is “Shopping”.

На доске:

I bought...

3. Сообщение темы и целей урока. The theme of our lesson is “Shopping”.

The task of our lesson is to repeat the words on the topic “shopping” in speaking, reading, writing and listening.

At the lesson: to practice the words on the theme “Shopping” in listening, writing, speaking and reading. Надоске :

Theme

Task

Repeat

4. Фонетическая зарядка. -Now let’ revise (повторим) the words and the transcription.Соединить слова и их транскрипцию.

-What is transcription?

-Let’s read the transcription.

- Отвечают.

- Читают звуки. Выполняют задание.

 
5. Тренировочное лексическое упражнение. -Now we will speak a little bit. Tell me please who do you see on the picture? What clothes do they have? Tell me the colour of their clothes.(презентация). - Отвечают. Надоске :

-Mikky has a blue shirt.

-Donald has green trousers.

-violet

6. Совершенствование навыков аудирования и лексических навыков. Now we will listen to the dialogueaboutshopping. I’ll give you the card. You will listen to it two times. You will need to fill in the missed words.(Карточки из приложения №2.)

-Now let’s read the dialogue.

-Выполняютзадание.

-Excuse me, can you _______ me the trousers?

-Yes, _________

-How _________ they?

-____________

-Читают по ролям.

Карточки с основой диалога.

Записывают пропущенные слова.

Читают по ролям.

7. Совершенствование навыков письма и чтения. Now let’s make your own dialogues. Составьте свои диалоги. (Карточки из приложения №3.)

Пример разобрать.

 

Кто прочитал дополнительное задание- кроссворды. (Карточки из приложения №1.)

-Выполняютзадание.

Customer -Excuse me, can you show me the ___________, please?

Shop assistant – Yes. What colour do you like?

Customer - __________________, please.

Shop assistant - Here you are.

Заполняют пропуски,составляют диалоги.

Customer,

ShopAssistant

8. Совершенствование навыков говорения. Now let’s try to act out the dialogues about shopping which we have just made up. -Читают / рассказывают.  
9. Итоги. Д.З. -Now let’s remember the words which we have repeated at the lesson.(резервноеупражнение).

- Lookattheblackboard. Подводимитоги. (Последний слайд презентации).

Your marks for today are:..............Your home task is: ex.2/36, ex. 3/36.

Now the lesson is over, good bye.

-Презентация. Переводят слова на английский язык.

 

 

 

Записывают дз.