Урок английского языка по теме "Pets and Other Animals". 3-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 3


Цели и задачи урока:

  • Формирование навыков монологической и диалогической речи по темам «Домашние и  другие животные», « Количественные и порядковые числительные».
  • Активизация  модального глагола «must» в речи.
  • Закрепление лексических знаний по теме «Pets and Other Animals».
  • Воспитание гуманного отношения к животным.

Оборудование: наглядный материал, аудиозапись, раздаточный материал, интерактивная доска, Презентация в PowerPoint.

ХОД УРОКА

 I. Начало урока.  Организационный момент. Приветствие

Warming-up activities

T: Good afternoon, dear boys and girls. I am glad to see you (T – Cl).
T: Let’s start our lesson. Children, what is the date today?
Cl: Today is the 12th of February.
T: February is the second month of the year, isn’t it?
Cl: Yes, it is.
T: What day is it today?
Cl: Today is Friday.
T: What about January?
Cl: January is the first month of the year. February is the second month of the year.
T: You know that “the first” and “the second” are ordinals. What does it mean? (T– Cl)
T: Look at the blackboard, please. What are we going to talk about? (About Pets and Other Animals)
T: Today we are going to talk about Numerals, we’ll talk about pets and other animals, do some grammar tasks, ask and answer the questions about our favourite pets (на доске карта урока по технологии прогнозируемых результатов)

(На предыдущих  уроках познакомились с порядковыми числительными,  со степенями сравнения имен прилагательных,  глаголом «must», научились употреблять лексику по теме «Животные».  Заключительным этапом  будет итоговая  контрольная  работа по всей теме.)

II. Фонетическая зарядка

T: Let’s start with a phonetic drill. Repeat English Numerals: cardinals and ordinals.
T: One – the first, two – the second, three – the third…

III. Речевая зарядка

T:  Answer the questions, please. How long can the animals live? (Вопросы и ответы на доске)

IV. Основная  часть урока

1. Повторение изученной лексики по теме «Животные» и «Количественные и порядковые числительные»

T: Look at the pictures of these animals and say which of them is the first (the second, the third…) (на доске)

2. Who knows English Ordinals and Cardinals better? (Test №1.)
3. Translate from Russian into English (на доске)
4. Listening and Reading: The poem «I love my dog»

V. Развитие умений вести диалог-расспрос по ситуации «My pet»

ex. 9 p. 109

VI. Развитие умений монологической речи при описании домашних животных. Проверка домашнего задания

Т: Try to describe your favourite pets and wild animals (проекты в форме презентаций о домашних и диких животных)

Т: Congratulations. Your stories were very good. We know what we must do to be good friends of our pets. Choose and write the right modal verb. (Задания на доске)

Т: You have learnt some rules about pets.

VII.  Заключительный этап урока. Подведение итогов урока. Рефлексия

Т: Ok, boys and girls. We have done a lot of work today. We have known a lot about animals and about your favourite pets. Why are the animals very important in our life? Because they are very kind and friendly. They help us to be kind. We must look after animals because they are small and weak.

VIII. Объяснение домашнего задания.  Get ready for the test

– The lesson is over. Thank you for  the lesson, children.