Цель урока: развитие коммуникативных способностей учащихся через различные виды речевой деятельности.
Образовательные задачи:
- изучение новой лексики, формирование умения соединять новые лексические единицы в осмысленные высказывания;
Развивающие задачи:
- развитие устной монологической и диалогической речи учащихся;
- развитие навыков аудирования;
Воспитательные задачи:
- воспитание чувства ответственности, выбора поведения в сложной ситуации в жизни подростка;
- воспитание стремления к взаимопониманию между людьми, толерантного отношения.
Оборудование: аудиозапись, презентация, раздаточный материал, видеоролики.
ХОД УРОКА
Класс разделен на 3-4 группы по 4-5 человек.
Warm-up
T: Good morning, students? How are you today? Have you got any problems in your life?
You are lucky people! But sometimes teenagers have problems. What problems are the most
typical for teenagers?
P1: School.
P2: Parents.
P3: Friends.
T: How can teenagers resolve problems?
P1: They can talk to their parents, friends.
P2: They should speak to a school psychologist or a teacher.
T: Thank you! Have you ever heard about Childline? What is it?
Childline is a is the telephone line the British students call if they can’t talk about
their problems to anyone at home. Let’s listen to a person teenagers share their
problems on Childline (CD “Enjoy English-8” Unit 4 Section 3 ex. 35)
After listening.
T: What problems are most typical for teenagers? (Слайд 1 Приложение
1)
P1: Love.
P2: Conflicts with parents, friends, classmate
P3: School problems.
P4: Feeling isolated from everyone.
T: And bulling. Have you ever heard about bullying? What is it? Do you know what this word
means?
I’d like to help you to understand this word. Let’s watch some videos.
T: This is bullying. How can you translate this word?
P1: Издевательство.
P2: Травля.
P3: Обзывания.
T: Thank you for your answers! Is it an actual problem in our society?
P1: Yes, sure.
T: To speak about new topic we need some new words. Take the Appendix 1. (Приложение 4)
Choose the Russian equivalent for each of these phrases.
Let’s check (Слайд 2 Приложение 1)
Abuse – оскорбление
Threat – угроза
Threaten – угрожать
Blackmail – шантаж
Defend – защищать
Steal – воровать
Pick on – дразнить
Bully – хулиган
Victim – жертва
Физминутка:
Look left, right,
Look up, look down,
Look around.
Look at your nose,
Look at that rose,
Close your eyes,
Open, wink and smile.
T: Please, take an appendix 2 (Приложение 5)
and read the texts. Match the titles and the texts. (Слайд 3 Приложение
1).
Let’s check.
1 – c
2 – b
3 – a
4 – e
5 – d
T: Take Appendix 3 (Приложение 6).
Fill in the blanks using these words. (Слайд 4 Приложение
1).
Let’s check.
After checking.
T: I suggest you to watch a video. (Приложение
7)
– What happened with a girl? What is she doing? What should her parents, teachers do?
– I suggest you to write a script for this video using new words.
Учащиеся работают в группах, придумывая
сценарий озвучивания ролика.
Перед выступлением группа получает карту оценки
(Приложение 8)
Во время выступления слушатели оценивают каждую
группу.
После этого им предлагается оценить свою работу
на уроке (Приложение 9).
Summing up.
T: Home task:
- to write an article about bullying;
- to write a script for an anti-bullying ad;
- to make a project about bullying.