Цели урока:
- развитие аудитивных навыков по теме «Животные в нашей жизни»;
- совершенствование навыков диалогической речи по теме;
- активизация грамматических навыков.
ХОД УРОКА
1. Организационный момент (Слайд 1)
– Good morning, boys and girls! I’m glad to meet you. How are you today?
– Who is on duty today?
– What day is it today?
– OK. Let’s start the lesson now.
2. Речевая разминка
Учитель задает вопросы и побуждает детей отвечать на них.
– The weather is pleasant today, isn’t it? / Yes. It’s rather warm, sometimes it
is rainy and foggy/
– I’d like to ask you a question. /You are welcome. What would you like to ask to me
about?/
– Do you like animals, Sevil? /Yes, I do./
– Have you got a pet at home? /Yes, I have two hamsters./
– How often do you go to the Zoo, Liza? /I went to the Zoo last Sunday./
– What animals can you see in the Zoo? /I can see bears, tigers and lions in the Zoo.
– Well done. Thank you very much.
3. Проверка домашнего задания. Контроль навыков выразительного рассказывания стихотворения
– It’s time to check up your hometask and listen to poem “My dream” by Gillian Brown and understand what of the author of the poem is.
4. Презентация рассказов по теме «Мой домашний питомец»
– I think it is very interesting to listen to your stories about pets. You will go
the blackboard one by one and tell us about your pets. Then we shall choose the most
interesting story.
Учащиеся по очереди выходят к доске и
представляют рассказы. Лучшим рассказом о своем
любимом питомце был признан рассказ Никишиной
Лизы и Аллахвердиевой Севиль.
Примерный рассказ: “Horses are the best friends. Horses in warfare have
been seen for most of recorded history. There are 24 teeth adapted for chewing. Horses
have a skeleton that averages 205 bones. There are over 300 breeds of horses in the world.
Depending on breed, management and enviroment the modern domestic horse can live 25-30
years”.
5. Тренировка навыков диалогической речи (Слайд 2)
– We shall interview your classmates about the question: Why do we keep animals and birds at home?
Учитель предлагает двум учащимся взять интервью у своих одноклассников. На доске заранее написана таблица, которая постепенно заполняется.
Name | What pet have you got? | Whose idea was it to have a pet in your house? | Do you take a good care of your pet? |
Dasha | A cat | It was my idea | Yes, I do. I take care of my cat |
Vanya | A dog | It was my brother’s idea | Yes, I do. My brother takes care of your dog. I help him |
Sevil | A hamster | It was my idea | Yes, I do. I take care of my hamster |
– Now it’s time to discuss the results of your work. Look at your tables and answer
my questions:
– Who keeps a hamster as a pet? (Слайд 3)
– How many pupils in your group have a cat at home? (Слайд 4)
– Do boys and girls take care of their pets?
– What do they do at home?
Учитель предлагает ученикам обсудить результаты в группах и ответить на вопросы учителя, используя записи в таблице.
6. Развитие навыков аудирования (Слайд 5)
– It’s time to listen to the dialogue of two people who are working in the zoo. I want you to open your books, page 117, exercise 41. You can see the table and you will fill it in. Are ready to start?
Учащиеся прослушивают диалог и заполняют таблицу из упражнения 41, страница 117.
Animals | What should be done |
Текст прослушивается 2 раза. Во время первого прослушивания ученики заполняют таблицу. Затем заслушиваются варианты ответов учащихся. Во второй раз текст читается с целью проверки информации, записанной в таблице.
– What can you say about people who work in the Zoo? /They should be friendly. They
look after animals/
– Must they be kind? /Yes, they must/
– Do they be kind? /Yes, they must/
– Do they have a lot of work to do? /Yes, they do/
После второго прослушивания диалога ученики отвечают на вопросы учителя.
7. Совершенствование навыков устной речи по теме “Animals in our life”
Ученики смотрят отрывок из фильма ВВС «Животные Африки», комментируют каких животных они видели, их особенности, образ жизни.
Итог урока
– Our lesson is over. The bell has gone. We shall meet on Tuesday. Thank you for your work. You were active today. Goodbye, children. Your homework for the next lesson: exercise 12 and 13 on the page 119-120.