Страдательный залог

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (446 кБ)


УМК: Spotlight 9 кл.

Оборудование урока: карточки с заданиями «Разделительные вопросы»; жетоны-сердечки; картинки для составления предложений; карточки с первой формой неправильных глаголов.

Тип урока – интегрированный, комбинированный с использованием элементов технологии развития критического мышления.

Цели: (обучающие)

  1. Освоить распознавание и употребление форм страдательного залога.
  2. Повторить и использовать в связной речи «разделительный вопрос».
  3. Повторить 3 формы неправильных глаголов.

Задачи:

Развивающие: развивать рецептивные и продуктивные навыки речевой деятельности; развивать умение работать в команде

Воспитательные: мотивировать к изучению иностранного языка, развивать возможность самореализации средствами иностранного языка.

Ход урока

I. Организационный момент

Good morning, my dear boys and girls!
Say “Hello!”
And clap your hands!
Don`t say “No!”
And, please, say “Yes!”

Today we shall have a competition on the topic “The Passive Voice”. You will play games, sing songs and recite poems. If you do my task well, you`ll get a “stick”.

(Учитель приветствует детей и сообщает им о проведении урока-викторины по теме «Страдательный залог». Ученики, выполнившие успешно задание, получают жетон-сердце. Победителем викторины является ученик, получивший наибольшее количество жетонов).

II. Задание 1

Let`s remember three forms of irregular verbs. I have the cards with the first form. You will take them one by one and name the forms of these verbs. Who is ready to start?

(Учитель предлагает учащимся вспомнить вторую и третью форму неправильных глаголов. Учитель держит в руках, как веер, карточки с первой формой неправильных глаголов. Ученики по очереди вытаскивают карточки и называют три формы данного глагола. За каждый правильный вариант ответа ученики получают один жетон). (Приложение 1)

Список неправильных глаголов

  1. Shake – shook – shaken
  2. Drink – drank – drunk
  3. Bring – brought – brought
  4. Fly – flew – flown
  5. Hold – held – held
  6. Beat – beat – beaten
  7. Hide – hid – hidden
  8. Dig – dug – dug
  9. Spend – spent – spent
  10. Drive – drove – driven
  11. Cost – cost – cost
  12. Speak – spoke – spoken
  13. Become – became – become
  14. Grow – grew – grown
  15. Feel – felt – felt
  16. Write – wrote – written
  17. Do – did – done

III. Задание 2

I want you to look at the blackboard. You can see six pictures on it. You will make up the sentences using the Passive Voice and describe the pictures.

(Учитель привлекает внимание учащихся к картинкам на доске. Каждая картинка сопровождается словами – обстоятельством времени.)

  1. – yesterday
  2. – every evening
  3. – tomorrow
  4. – last week
  5. – every day
  6. – next Friday
  7. – in two months
  8. – at the moment
  9. – in 2005
  10. – when the boy came home

(Ученики называют номер картинки и составляют предложение для его описания. Учителю необходимо подобрать картинки, по которым можно составить 1-2 предложения. За каждое правильно составленное предложение ученик получает один жетон. (Приложение 2)

Примерные предложения

The new school was built in 2005.

The book was read yesterday.

The film is watched every evening.

IV. Задание 3

Now it`s time to correct the mistakes. Will you look at the blackboard, please? Read the sentences to yourself, find the mistakes and if you are ready raise your hand.

(Учитель предлагает учащимся прочитать предложения на доске и найти в них ошибки. Данное задание может быть оформлено на карточках или на доске. За каждый правильный вариант ответа ученик получает один жетон.)

Примерное задание на доске

  1. We received this letter after his departure.
  2. Have the dogs ever attacked you?
  3. Bees gather honey from the flowers.
  4. The storm drove the ship against the rock.
  5. The man is selling ice-cream but he isn`t selling chocolate ice-cream.
  6. The little boy showed us the way
  7. They offered her some interesting work.
  8. The doctor offered her a long rest.
  9. They often speak about him.
  10. Everybody laughed at this funny animal.
  11. We have been looking for you.

Ключи

  1. This latter was received…
  2. Have you ever been attacked…
  3. Honey is gathered by…
  4. The ship was driven …
  5. .(2 cases) the way was shown to us by….? We were shown the way by.
  6. (2 cases) some interesting work was shown to us by …she was offered some interesting work by them
  7. (2 cases) a long test was offered by the doctor… , she was oddered a long test by the doctor
  8. He is often spoken about by them
  9. The funny animal was laughed at by everybody
  10. You have been looked for by us

V. Физкультминутка для глаз

VI. Задание 4

Now it`s time to ask and answer the questions. Do you remember tag-questions? Read the sentences on the cards, make up tag-questions and let your classmates answer them.

(Для выполнения следующего задания учащиеся получают карточки с предложениями. Задание для участников: прочитать и составить разделительный вопрос, на который будут отвечать одноклассники. Ученик, составивший вопрос и ученик, который на него ответил, получают по жетону. Приложение 3

Примерное задание на карточках с ключами

  1. America was discovered in 1492, wasn`t it? (Yes, it was. America was discovered in 1492).
  2. All dictionaries are always made in two languages, aren`t they? (No, they are not. The dictionaries are not always made in two languages.)
  3. The English language is taught in all schools of Russia, isn`t it? (No, it is not. The English language is not taught in all schools of Russia.)
  4. Two apples are given to you every day, aren`t they? (Yes, they are. Two apples are given to me every day).
  5. Kate is being asked now, isn`t she? (No, she is not. Kate is not being asked now.)
  6. Grapes are not grown in the North, are they? (No, they are not. They are not grown in the North.)
  7. Your homework must be done every day, mustn`t it? (Yes, it must. My homework must be done every day.)
  8. People in hospitals should be visited, shouldn`t they? (Yes, they should. People in hospitals should be visited.)
  9. English idioms are not easily memorized, are they? (No, they aren`t. English idioms are not easily memorized.)
  10. Jazz was not created in the United States, was it? (Yes, it was. Jazz was created in the United States.)

VII. Задание 5

It`s time to remember the English well-known proverbs and sayings in which the Passive Voice is used. Match the two parts of the proverbs and translate them.

(Учитель предлагает учащимся вспомнить английские пословицы и поговорки. Задание для учащихся: соотнести две части предложения и перевести пословицы и поговорки. За каждое правильно составленное и переведенное предложение ученик получает два жетона.)

Примерное задание на карточках

  1. The devil is not so black
  2. Rome was not built
  3. What is done
  4. Better untaught
  5. Marriages are made
  6. Easily earned money
  1. Cannot be done
  2. Is quickly spent
  3. As he is painted
  4. In heaven
  5. In a day
  6. Than ill-taught

Ключи:

  1. The devil is not so black as he is painted.(Не так страшен черт. Как его малюют.)
  2. Rome was not built in a day. (Не сразу Москва строилась.)
  3. What is done cannot be done. (Сделанного не воротишь.)
  4. Better untaught than ill-taught. (Худая грамота -только пагуба.)
  5. Marriages are made in heaven. (Браки совершаются на небесах.)
  6. Easily earned money is quickly spent. (Что легко наживается, легко и проживается.)

VIII. Подведение итогов

Thank you for you work. I can see you are good at grammar. You can use passive and active voice very well. Now it`s time to finish our work. It`s interesting to know who the winner today is. Pete and Olga are the best. Let`s clap our hands. Will you stand up, please? Let`s recite the poem.

(Ученики подсчитывают количество набранных жетонов и поздравляют победителей. Учитель благодарит детей за работу и предлагает рассказать стихотворение всем вместе.)

Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand
And say “Goodbye”.

Используемая литература:

  1. Е.В. Дзюина Нестандартные уроки и внеклассные мероприятия на английском языке10-11 классы.-2-е издание перераб. И доп.–М.: ВАКОБ, 2011.-176с.-(Мастерская учителя иностранного языка)
  2. М.В. Буковский, С. И. Вяльцева, З.И. Дубянская и др. Словарь употребительных английских пословиц, – Москва: Издательство «Русский язык», 1985.
  3. В.А. Измайлов Сборник английских загадок, пословиц. Поговорок, издательство – Феникс, 2007.
  4. П.П. Литвинов Англо-русский фразеологический словарь, – Москва: издательство ВАКО, 2005.