Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Цели урока:
- формирование и развитие коммуникативных компетенций обучающихся на основе различных форм речевой деятельности;
- повышение мотивации к изучению английского языка;
- расширение кругозора, повышение эрудиции;
- формирование и развитие умений поиска и использования различных видов информации;
- интенсификация подготовки к ЕГЭ.
Оборудование:
- презентация "Sports Benefits";
- компьютер, экран, проектор, интерактивная доска;
- раздаточный материал;
- УМК "Russian Opportunities Intermediate".
План
1. Организационный момент.
а) сообщение темы и целей урока;
б) вступительное слово учителя.
2. Активизация лексики по теме.
а) составление высказываний о спорте;
б) просмотр видео со знаменитым спортсменом.
3. Аудирование (в формате ЕГЭ).
4. Работа с текстом "Extreme Sport".
а) активизация лексики по теме: "Экстремальные виды спорта";
б) упражнения на повторение грамматического материала по теме: "Adjective Modifiers".
5. Диалогическое высказывание по теме: "Sports Benefits".
а) активизация речевых опор для диалогического высказывания;
б) диалогическое высказывание "Sports Benefits".
6. Заключительный этап урока.
Подведение итогов, комментирование полученных оценок.
Домашнее задание и его комментирование.
Ход урока
1. Оргмомент.
Вступительное слово учителя.
Слайд №1
Good-morning, students. Today we are going to speak about sport and find out its place in society. First, let's read the objectives of the lesson.
Слайд №2
There are a lot of sayings about sport. You can see one of them on the active board.
Слайд №3
Do you share Hyppocrates' opinion? Why?/Why not?
2. Активизация лексики по теме.
а) составление высказываний о спорте.
Take the worksheet for Task 1.
You can see four word clouds. Split into groups of four and use the words in each word cloud to make a statement about sport. Now look at the screen and check your answers.
Слайд №4
б) просмотр видео со знаменитым спортсменом.
Statements a-d are made by a famous person during a video you are going to watch. Put the statements in the order you hear them.
Слайд №5
Let's check your answers.
Слайд №6
Do you agree with the statements?
3. Аудирование (в формате ЕГЭ).
Look at the poster entitled "Sport Is Great".
Слайд №7
The poster states that Britain has the most popular football league in the world. Would you agree with this statement? What Russian footballers do you know? Is football important to you? Why do you think some people are so driven to win? Do you agree that business is too involved in sport? Let's find out what other people think on this account. Listen to part of a radio interview in which a sports journalist is talking about footballers' pay. Choose the answer that fits best according to what you hear.
Слайд №8
4. Работа с текстом "Extreme Sport".
а) активизация лексики по теме: "Экстремальные виды спорта".
As you know, while some people are into football and other sports games, others prefer extreme sport. Read the text "Extreme Sport".
(См. Приложение)
What sport is the text about? Why does Alex find bobsleigh so attractive?
Look at the screen and say what other extreme sports you know. Would you like to try one of them?
Слайд №9
б) упражнения на повторение грамматического материала по теме: "Adjective Modifiers".
Read the text again and choose the correct modifier. One of the students will work at the active board.
Слайд №10
5. Диалогическое высказывание по теме: "Sports Benefits".
а) активизация речевых опор для диалогического высказывания.
At home you've made a collage about sports benefits. In what way do you think each picture is a benefit and decide which two offer the greatest benefits. Remember the expressions that may help you.
Слайды №11, 12, 13
б) диалогическое высказывание "Sports Benefits".
Use the collage and discuss sports benefits with your partner.
6. Заключительный этап урока.
Think of your own life and the lives of people you know.
- At home write some sentences about your experiences and achievements.
- Use the active vocabulary of the lesson.
Слайд №14