Конспект открытого урока по теме "Seasons and Weather"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: изучение и закрепление лексического материала по теме: “Времена года и погода” и грамматического материала по теме: “Безличные предложения”.

Задачи:

1. Обучающие:

- ввести и закрепить новый лексико-грамматический материал;

- научить строить монологические высказывания на основе изученного материала;

- научить видеть изученные лексические единицы и грамматические структуры в тексте.

2. Развивающие:

- развивать навыки логического мышления, умений сопоставлять, анализировать, обобщать;

-развивать коммуникативные навыки;

-развивать навыки просмотрового чтения;

- развивать аудитивные навыки и фонематический слух.

3. Воспитательные:

- воспитывать любовь к окружающему миру, природе.

Оборудование:

  • компьютер;
  • интерактивная доска;
  • диски с записью;
  • картинки.

Ход урока

1. Начальный этап.

2. Организационный момент. Время: 1 минута.

Используемые технологии: здоровьесберегающая, воспитательная. Режим взаимодействия: учитель- класс, учитель-ученик

Good morning, dear children! Stand up, please! Stand straight! Are you ready for the lesson? Let me see. Are your textbook, your workbook, your record book, your pen on the desk? Look at my table. I’m ready. Everything is on the table. Now I see, you’re ready Sit down, please. Let’s continue our lesson.

3. Речевая зарядка. Время: 2 минуты.

Используемые технологии: коммуникативная, интерактивная, воспитательная. Режим взаимодействия: учитель-ученик, ученик-класс, ученик-ученик.

- How are you today? I see you are fine. Is anybody away? What date is it today? What season is it?

- Do you remember a poem?

  • Spring is green,
  • Summer is bright,
  • Autumn is yellow,
  • Winter is white.

- What’s your favorite season? (ученики отвечают по цепочке)

Thank you, my dear! Very well!

4. Фонетическая зарядка. Время: 2 минуты.

Используемые технологии: индивидуальная, дифференцированная, коммуникативная. Режимы взаимодействия: компьютер- класс, ученик- класс.

Now, dear children, look at the whiteboard and repeat the words after the speaker.

  • Spring, winter, windy.
  • Jump,duck, summer, sunny.
  • Now, mouth, down, cloudy.
  • Don’t, open, cold.

- Thank you, my clever children! Now look at my pictures. What are we going to speak about? Yes, we’re going to speak about seasons and weather. Today we’ll learn new words, we’ll speak about weather and seasons, we’ll read, we’ll learn a new poem.

- Are you ready to work together? Let’s study our beautiful English!

5. Основная часть урока. Этап изучения и первичного закрепления лексических единиц по теме “Времена года. Погода” и грамматического материала по теме “Безличные предложения”

Время: 14 минут. Используемые технологии: игровая, коммуникативная, интерактивная, технология в сотрудничестве. Режимы взаимодействия: учитель – класс, учитель- ученик, ученик- класс, группа- группа.

Введение лексического материала и его первичное закрепление

- Dear children! Look at my pictures and guess the meaning of the words. OK. Repeat the words after me: sunny, windy, cloudy, rainy, hot, foggy, cold, frosty, warm. Thank you, my industrious children!

- Now look at the whiteboard! Complete the sentences, please!

  • Summer is ... (hot, sunny)
  • Winter is ... (snowy, frosty)
  • Spring is ... (warm ,cloudy)
  • Autumn is ... (rain, cold)

- Very good, dear children! Now we’re going to have a competition. There are two teams here: “The Sun” and “The Frost”. Let’s play some games. Who will win?

Game1. Can you guess the word? Write it on the whiteboard.

  • t o h -
  • a n r i y -
  • o l c d -
  • w s o n y -
  • o l c u y d –

Game 2.Look at the whiteboard, read the lines of the words and write on the board one common word for each line: weather, family, sports, seasons.

  • Mum, dad, sister, granny, brother (_ )
  • Tennis, volleyball, hockey, football ( )
  • Sunny, snowy, frosty, rainy ( )
  • Spring, summer, autumn, winter ( )

Game 3. Look at the whiteboard again and match the opposites.

Busy lazy
Cold little
Sunny hot
Big cloud

Подведение итогов соревнования. So, my dear, what’s the score? Who has won? “The Sun” or “The Frost”?

Физкультминутка. Время: 1 минута.

Now, my dear, it’s just the time to do exercises. Who is the coach today? Let’s begin. (Ученик проводит зарядку).

Stand up! Hands up! Hands down! Hands on hips! Sit down!

- Закрепление лексических единиц и грамматической структуры it’s... в монологическом высказывании.

- My dear children! Look through the window and complete the sentences which you can see on the whiteboard

  • It’s... today.
  • It isn’t... .
  • When it’s... I like to... .

- What season do you like and why? Our fantastic board will help you again! Look at it!

  • I like ... because it’s... .
  • I don’t like ... because it’s ... .

Закрепление лексического и грамматического материала через изучение стихотворения.

But Tiny likes all the seasons. This is what he says. Look at the board. Let’s read it all together and try to remember.

  • In winter it’s cold and snowy,
  • In summer it’s sunny and fine,
  • In autumn it’s cloudy and rainy,
  • In spring I can jump up in the sky!

Закрепление лексико-грамматического материала в чтении (просмотровое чтение).

Now, my clever children, open your books at page 7 exercise 8 look through the text” Two ducks and the frog” find and read aloud the sentences about the weather in different seasons.

6. Заключительный этап. Время :5 минут.

7. Этап информации о домашнем задании. Записать на доске на русском языке.

Open your workbook at page 4 exercises 6 and 7. Look through these exercises. Have you any questions? Open your record books and write your hometask. Thank you!

8. Этап оценивания деятельности учащихся.

My dear pupils! We’ve worked hard today. Take your technology cards and put the final marks. Thanks.

9.Этап подведения итогов урока. Результативность урока. Что вы расскажите своим родителям о сегодняшнем нашем уроке?

My dear children, what have we done at the lesson? What have you learnt? Do you like the lesson?

Организованное окончание урока. Ученики встали.

Thank you for your work at the lesson! Good bye!