Открытый урок английского языка на тему "Shopping for everything: There is no bad weather, there are only bad clothes"

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  1. Образовательная цель: создать условия для обобщения и систематизации знаний, умений и навыков по теме «Покупаем все!»; способствовать созданию ситуации для активизации изученного лексико-грамматического материала.
  2. Развивающая цель: продолжить формирование коммуникативной компетенции учащихся.
  3. Воспитательная цель: воспитывать культуру общения в бытовой ситуации (в магазине), умение работать в команде.

Задачи урока:

  • способствовать развитию навыков аудирования, произносительных навыков;
  • развивать грамматические умения и навыки (умение образовывать форму прошедшего времени глаголов в утвердительных предложениях; правильно строить предложения с глаголом has got … on, may put … on);
  • создать условия для активного применения лексики по теме «Одежда», в устной речи;
  • развивать навыки диалогической и монологической речи посредством использования игровых технологий (ролевая игра «Слоненок и его одежда»);
  • способствовать повышению мотивации к изучению языка через использование различных технологий (ИКТ, игровые технологии, проблемные ситуации, метод проектов);
  • способствовать сохранению здоровья учащихся, пропагандировать здоровый образ жизни.

Оборудование:

  • оверхед, компьютер, проектор;
  • индивидуальные компьютерные места;
  • колонки, карточки с заданиями;
  • карточки героев.

Ход урока

1. Организационный момент.

T.: Good morning, children, nice to see you.

P.: Good morning.

T.: Take the first envelope, get out the cards and show me your mood (карточки рефлексии). Well done. Put down them.

T. (звонок): Children, we’ve got a letter, it’s an invitation (Приложение 1). Let’s read it.

2. Фонетическая зарядка.

T.: Oh, it’s a pity. Children, we should help him Baby Elephant and find the place where to meet him. We should read, do exercises and be good at our lesson. And then we’ll be able to show our collection of clothes in Milan.

T.: Now, please listen to me, repeat after me and show the cards of sounds. Take the second envelope (рисунок 1)(Приложение 2).

Рисунок 1

3. Речевая разминка.

T.: Well done. But look at the screen I think Baby Elephant has something mixed up, hasn’t he? Bess tries to help him and give us a model of the sentences.

На доске:

  • When it is (карточки: солнечно, снежно) you may put on your ... (карточки с одеждой).

P.: When it is sunny you may put on your T-shirts, trainers and your cap.

When it is snowy you may put on your coat, boots, sweater and jeans.

T.: You are good. But Bess gives us another task. Let’s help Elephant to find our tickets and let’s do the task.

Take the third envelope and try to make a sentence. It is a good English proverb. Put the cards in the right order to read it (Приложение 3).

Слайд на доске: There is no bad weather, there are only bad clothes.

T.: What does it mean?

P.: We must put on right clothes for each season.

T.: Yes, you are right.

4. Развитие навыков аудирования.

T.: Well done. Bess advises the Elephant to ask Billy about our tickets and he goes.

But Billy was at the party yesterday and doesn’t remember what Alice was put on. Let’s help him. Listen and do the task. Every one of you has your own task. Be attentive (Приложение 4).

1 group: say what colour their clothes were.
2 group: say if the sentences are true or false.

P.: Ответы учащихся по заданию, проверка задания 2-й группы с помощью интерактивной доски.

5. Физкультурная минутка.

T.: Billy thanks us, but he doesn’t know where our tickets. He advises the Elephant to ask Martin. And Martin wants us to rest.

Please, stand up and sing a song about weather and clothes.

(Видео сопровождение на доске.)

6. Совершенствование грамматических умений и навыков.

T.: Martin thanks us, but he doesn’t know where our tickets, too. He advises the Elephant to ask Pam. And she wants us to answer the questions about Baby Elephant.

- Did he have a family?

- Where did he live?

- Did he go to school?

- What did he want?

- What did his father buy for him?

T.: В каком времени были построены ответы и заданы вопросы?

P.: В прошедшем.

T.: Как построить утвердительное предложение в прошедшем времени? Что будет стоять на первом месте?

P.: Подлежащее

T.: На втором месте?

P.: сказуемое-глагол во 2-й форму, если он неправильный, а к правильному глаголу добавить окончание –ed (-d).

T.: Find the Past-form to each verb (Приложение 5).

На доске: столбик глаголов в 1-й форме + карточки с глаголами во 2-й форме.

T.: You are right. And now, please, open your books and find ex.20 on p. 91. Complete the sentences with right forms of the verbs.

The next task from Pam is:

1 group: Go to the computers and do the task there. You should answer the questions using the text. Take your books and go (Приложение 6).
2 group: You should make questions and ask them to your partners. One of you ask, one of you work at the whiteboard (Приложение 7).

7. Развитие монологических навыков.

- Well done. But Pam says that Dino has our tickets and he is waiting for us at the airport to fly to Milan to show our collection. Baby Elephant is in Milan.

- And now we are in Milan and we may show our fashion collection. Please, speak about your costumes (рисунок 2).

Рисунок 2

- Well, excellent. Our travel is end. You are good at our lesson.

(Выставление оценок.)

8. Home task.

«4-5» – РТ ex. 6 p. 48, speak about Baby Elephant and his clothes.

«3» – РТ ex. 6 p. 48.

9. Итог урока, рефлексия.

- Do you like our lesson?

- Take the first envelope and show me your mood now. Put down the cards.

- What do you like most of all? You may speak in Russian.

Список, использованных ресурсов:

  1. http://www.proza.ru/pics/2009/09/21/689.jpg
  2. http://img-fotki.yandex.ru/get/8/vibpxhgglzd.a5f/0_25db1_537ca418_XL
  3. http://read.ru/images/illustrations/13238539742713617332.jpeg
  4. http://blog.ivanivanich.ru/wp-content/uploads/2011/04/19243_44372936.jpg
  5. http://bm.img.com.ua/img/otvet/q/2/459592_n.jpg
  6. http://img1.liveinternet.ru/images/foto/b/3/70/2089070/f_14416643.jpg
  7. http://wallpaper.goodfon.ru/image/180019-800x600.jpg
  8. http://www.reklaamroivad.ee/Naistele/show-1/Naiste-t-sark-id-576 /upload/image/61-054_mi_130978738259.jpg
  9. http://scandimarket.ru/d/177310/d/39_48.jpg
  10. http://all-katalog.ru/images/product_images/popup_images/10402_0.jpg
  11. http://4put.ru/pictures/max/140/431876.jpg
  12. http://www.karenmillen.com/pws/client/images/catalogue/products/ 103DH09040/large/103DH09040.jpg
  13. http://s54.radikal.ru/i143/0910/4f/3b7080d9bae8.jpg
  14. http://kotomatrisi.ru/uploads/posts/2011-02/thumbs/1298902140_1254995970497.jpg
  15. http://fanparty.ru/images/fanclubs/Fanfici%20about%20celebrities%20and%20your20 stories/articles/115036/112902_tribune_fanfici_about_celebrities_and_your_stories.jpg
  16. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/ Denimjeans2.JPG/300px-Denimjeans2.JPG
  17. http://s52.radikal.ru/i136/1009/81/d81cd92e43a3.jpg