Цель: совершенствование лексических навыков в устной речи по теме «Одежда» и «Покупки».
Задачи:
- развивать навыки устной монологической и диалогической речи в разных ситуациях.
- закрепить знаний по грамматике.
- тренировать в умении делать поздравительные открытки на день рождения.
- воспитывать интерес к изучаемому языку.
Оборудование: учебник, рабочая тетрадь, магнитофон, CD диск, аудиокассета, куклы, цветные карандаши или фломастеры, карточки-плакаты.
Ход урока
I. Организационный момент.
1. Приветствие.
Teacher: Good afternoon, boys and girls.
I am glad to see you.
Students: We are glad to see you too.
Teacher: Sit down, please.
2. Беседа с дежурным.
Teacher: Who is on duty today?
Students: I am.
Teacher: Who is absent?
Students: All are present.
II. Лексическая зарядка.
1 слайд.
Teacher: What date is it today?
Student: Today is the ___th of March.
Teacher: What day of the week is it today?
Student: It is Thursday.
Teacher: What day comes after Thursday?
Student: Friday comes after Thursday.
Teacher: What day comes before Wednesday?
Student: Tuesday …
Teacher: What is the weather like today?
Student: It is cloudy, warm, snowy.
Teacher: Is it windy today?
Student: Yes, it is.
III. Основная часть.
2 слайд.
Teacher: Today we’ll go to Baby Elephant’s Birthday party. But before it we should do some tasks. Let’s begin with the first one.
3 слайд.
Teacher: Read and complete the letter. Use the verbs in Past Simple.
(Каждый ученик самостоятельно выполняет письменно, после завершения проверяет по слайду)
- The Baby Elephant …………. (have) a birthday.
- Many friends ………….. (come) to his house.
- They …………. (give) him a lot of presents.
- The monkeys …………. (bring) a ball.
- The lions ……… (present) him with 2 dolls and clothes.
- The elephant’s parents …………… (buy) a computer game.
- The baby elephant ……………… (be) very glad.
- He ……………….. (want) to play with dolls.
4 слайд. Расшифруйте поговорку.
There is no bad weather, there are only bad clothes.
- А) Нет плохой погоды. Есть плохое время года.
- В) Нет плохой погоды, есть плохая одежда.
- С) В плохую погоду никакая одежда не спасет.
Физкультминутка.
5 слайд.
Teacher: Let’s play with dolls too. Dress them for winter/ for spring. After that you should describe your doll. USE: He/She has got …. on.
(Ученики выполняют задание в группах).
6 cлайд.
Teacher: Let’s go to the shop and buy a cake and flowers for Baby Elephant.
(Диалоги между продавцом и покупателем. Ученики должны как можно больше включить изученные реплики по теме «Магазин»).
7 слайд.
Teacher: Make the birthday postcard for the Baby Elephant.
Use the model.
(Задание выполняется парами. Ученики делают открытки, опираясь на модель.)
Урок заканчивается вручением торта, цветов и открыток Слоненку.
IV. Подведение итогов.
1. Homework.
8 cлайд. Project. “MFM for Stars” (Modern Fashion Magazine for Stars) –
p. 79 (WB)
2. Giving marks. You were very active today. I was glad. As for the marks
I will give “5” …, “4” … .
9 слайд.
Teacher: What emotions do you feel?
Students: I feel…
(Дается возможность каждому ученику высказать свое мнение об уроке).
Teacher: Now stand up, collect your things. Our lesson is over, see you soon.
Good-bye.