Урок английского языка по теме "Наши планы на выходные". 5-й класс

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»

Класс: 5


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (21 МБ)


Цели урока:

  1. Практическая и образовательная (активизировать лексику по теме «Выходной день», создать условия для формирования грамматических навыков по теме «Разделительные вопросы», оборот «собираться что-либо делать»).
  2. Развивающая (развивать навыки монологической и диалогической речи, развивать мышление, память, логику, цельность высказывания, формировать навыки общения).
  3. Воспитательная (познакомить учащихся с достопримечательностями Лондона, рассказать об известном персонаже - Мэри Поппинс).

Задачи урока:

  1. Обобщить лексический и грамматический материал, изученный по данной теме.
  2. Совершенствовать и контролировать умения и навыки практического владения английским языком по данной теме по всем видам речевой деятельности: аудированию, говорению, чтению и письму.
  3. совершенствовать грамматические навыки говорения (Tag-questions, to be going to do smth.).
  4. стимулировать желание учащихся высказываться на английском языке.

Тип урока: Урок-закрепление

Оснащение: доска, монитор, лексические карточки с активной лексикой, работы-презентации уч-ся по данной теме, рисунки, фотографии с изображением Лондона, грамматические таблицы с оборотом «to be going to do smth», грамматические карточки с разделительными вопросами, тетради, учебники.

Ход урока

I. Организационный момент.

А) приветствие

T.: Good morning, dear boys and girls!

P.:

Good morning, god morning,
Good morning to you,
Good morning, good morning,
We are glad to see you!

T.: I`m glad to see you too.

Б) беседа с классом

T.: What date is it today?

What day is it today?

Who is absent today?

What is the weather like today?

В) объявление целей урока

II. Речевая зарядка.

Look at the blackboard and read a rhyme after me in chorus, please:

See a pin and pick it up
All that day you will have luck
See a pin and let it lay
You`ll have bad luck all that day.

III. Активизация лексики в речи учащихся.

Will you repeat any words? Now look at the blackboard, read some words after me, please.

  • to invite
  • to visit friends
  • to clean the flat
  • to go to the dacha
  • to go to the theatre, cinema
  • to watch TV
  • to play the piano
  • to play football
  • to read magazines, newspapers
  • to go shopping
  • to listen to music
  • to go out with friends
  • to have a good time
  • in time, how many times
  • it`s a good time

IV. Контроль знаний лексического материала, навыков устной речи.

Now let`s play! Look at the monitor and translate the words from Russian into English, please.

There are 5 cards for you!

(по карточкам устно работают 5 человек)

  1. Ездить на дачу, гулять с друзьями, приглашать, ходить за покупками, вовремя.
  2. Смотреть телевизор, это плохая идея, убрать квартиру, хорошо провести время, играть на пианино.
  3. Посещать друзей, слушать музыку, играть в компьютерные игры, читать книги, ходить в театр.
  4. Вовремя, ходить в кино, сколько раз, это хорошая идея, читать журналы.
  5. Читать газеты, играть в теннис, сходить за покупками, время, играть на гитаре.

V. Развитие грамматических навыков по теме «to be going to do smth…».

We can read, we can write,
We can speak English too.
We like learning Grammar
And what about you?

It`s time to repeat the construction «to be going to do smth.»

(3 человека объясняют строение оборота «собираться что-либо делать» - утвердительное, вопросительное и отрицательное предложение.)

VI. Практикум в обратном переводе.

Translate into English orally, please:

  1. Я собираюсь посетить Великобританию.
  2. Мои друзья собираются организовать вечеринку завтра.
  3. Мы собираемся остаться сегодня дома.
  4. Вы собираетесь пойти в театр?
  5. Он собирался пригласить своего друга.
  6. Моя мама собирается почитать газету.
  7. Твоя сестра собирается идти за покупками?
  8. Я не собираюсь смотреть телевизор.
  9. Они собирались организовать пикник.
  10. Почему ты не собираешься убирать квартиру?

Well done!

VII. Совершенствование и контроль навыков грамматики, чтения и устной речи.

Now open your textbooks on p.29 ex. 11

(учебник английского языка «Enjoy English-5», автор М. З. Биболетова)

and then your workbooks on p. 15 ex. 13

(к учебнику английского языка «Enjoy English-5, автор М. З. Биболетова)

and do some grammar exercises.

Answer the questions, using the construction «to be going to do smth. …».

VIII. Совершенствование и контроль грамматических навыков по теме: «Разделительные вопросы».

Now we`ll repeat Tag- questions and do a short task in a written form. I`ll give you some cards and 5 minutes to finish this exercise. Ask the questions to the following sentences:

  1. They are going to study Literature,…?
  2. We shall spend our holidays in Great Britain,…?
  3. His friend can speak English very well,…?
  4. I never play tennis in winter,…?
  5. You are not a doctor,…?
  6. The girl helped her granny about the house last week,…?

The time is over. Give me back your cards, please.

IX. Практикум в диалогической речи.

There are some situations. Make up the dialogues. Work in pairs and act out the short conversations, please. Discuss with your classmates some topics. Think over for some minutes, please.

  1. Making a picnic.
  2. Going to the theatre.
  3. Visiting granny on her birthday.

Well done! Thank you for your interesting dialogues!

X. Физкультминутка.

Now it`s time to take a break. Stand up, please!

Hands up! Hands down!
Hands to the sides!
Hands on hips!
Bend left! Bend right!
Hands up! Hands down!
And sit down!

XI. Практикум в монологической речи.

Now we are going to continue talking about our topic! In my opinion one of the best ways of spending free time is travelling, because you can make new friends, visit interesting places or rest in the open air. So, Lisa is going to retell us about her next weekend. She is going to London!

And Daniil has prepared a talk about his last weekend. We`ll listen to them and look through their presentations!

XII. Совершенствование и контроль навыков чтения, устной речи.

Ex. 20 p. 32 (учебник английского языка «Enjoy English-5», автор М.З. Биболетова).

А) Answer the question:

What do you know about Mary Poppin`s?

Mary Poppin`s is a nanny for babies in one of London`s families. She is strict, but kind. All children like her and don`t want to leave her. The first book about Mary was published in 1934. The children of different countries dreamt, that Mary would fly to them and would be their nanny.

Б) Let`s read the text «Mary Poppin`s Day Out» and work on it.

В) Try to find some irregular verbs from the first passage. Tell me 3 forms of them, please.

Г) Answer the questions:

Who had a Day Out?

Where did Mary Poppin`s and her friend walk together?

Mary Poppin`s and her friend came upon a little open space filled with sunlight, didn`t they?

What was there on a green table?

Д) How would you say in English?

  • малиновый джем
  • талия
  • не хотите ли присесть
  • повернуться
  • салфетка

Е) Give antonyms to the following words, please:

to sit down, to ask, to find, a man, black, little, to begin

Ж) Translate into Russian:

a waiter, to explain, politely, to be pleased, to ask, to join

Thanks a lot. We have done a lot of work.

XIII. Итоги урока.

  1. Чем мы сегодня занимались на уроке? Что нового вы для себя узнали?
  2. Домашнее задание: Ex.21 p. 32 (учебник английского языка «Enjoy English-5», автор М.З. Биболетова). Make up your own ending to the story «Mary Poppin`s Day Out».
  3. Оценки за урок.
  4. The bell has gone. Today i`m quite satisfied with your work. Thank you for your attention. The lesson is over. You may be free. Goodbye!!!