Урок письма, или Как оформить письмо на английском языке

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  • образовательные: совершенствовать навыки чтения, активизировать в своей речи лексический материал, совершенствовать лингвострановедческую компетенцию;
  • развивающие: развивать критическое мышление в письме, логическое мышление.

Технология: критическое мышление.

Оборудование: дидактический материал +приложение

Формы организации работы: фронтальная, индивидуальная.

Ход урока

Организационный момент

Good morning, boys and girls. I’m glad to see you again. Today you read a letter and write answer. Are you ready? Let’s start our lesson!

Фонетическая зарядка Look at the blackboard, Please, read the words:

Найдите соответствие между столбиками.

1The letter I [p??st b?g] посылка
2Post office II [p??stm?n] конверт
3Envelope III [pa:sl] почтальон
4Postman IV [p??st ?fis] марка
5Post bag V [p??st boks] сумка почтальона
6Post box VI [let?] письмо
7Stamp VII [envil?up] почтовое отделение
8Parcel VIII [st?mp] почтовый ящик

Образец: письмо– letter– VI

Речевая разминка

And now, you read the letter. On our desks you can see cards. Please, read the text and translate into Russia:

Dear friend,

My English professor has told me that you would like to correspond with a guy from Russia. He has also given me your address and told me that I could write to you and suggest we correspond. I am doing this with great pleasure.

As I understand we are both studying foreign languages: you at a college and I at the university. That means that we should have a lot In common.

Please let me know soon if you are interested in my suggestion. If yes, please, write me about yourself, your family, your interests and hobbies.

I am looking forward to receive your letter.

Your pen friend,

Дорогой друг!

Мой преподаватель английского языка сообщил мне, что ты хотел бы переписываться с юношей из России. Он также дал мне твой адрес и сказал, что я могу написать тебе и предложить переписываться. Это я и делаю с большим удовольствием.

Как я понимаю, мы оба изучаем иностранные языки: ты – в колледже, я – в университете, значит, у нас много общего.

Сообщи мне, пожалуйста, скорее, заинтересовало ли тебя мое предложение. Если да, то напиши о себе, о своей семье, о своих интересах и хобби.

С нетерпением жду твоего письма.

Твой друг по переписке

Развитие умений и навыков критического мышления

Not bad? Thank you. And now, complete the cluster. Look at the blackboard:

Активизация орфографического

навыка (написание ответа по плану). См. Приложение к уроку.

Answer:

1. Обращение (salutation).

Dear Jack,

2. Зачин, или первая фраза (opening sentence)

You might like to correspond with a boy of your age in Russia.

3. Текст письма (body of the letter).

I am seventeen years old and studying at a high school. I want to enter the University and study English. My father is a teacher of mathematics, and my mother is a doctor. Apart from my schoolwork, my chief interests are volleyball and photography.

When you write, don't forget to tell me what your hobbies are. I expect they will be different from mine, but I shall be interested to hear about them just the same.

I understand that you are studying Russian, and I think it would be a good Idea if you wrote to me in Russian while I wrote to you In English. This would be practice for us, and if I make any mistakes, I hope you will correct them for me.

4. Заключительная фраза (closing sentence).

Looking forward to your early reply. Please write me soon.

5. Подпись отправителя (signature).

Sincerely yours,

Домашнее задание:

Написать письмо по образцу и подписать конверт.

Итог урока:

Our lesson is over. Good bye, boys and girls. See you next week.