Урок с ИКТ и кейсовым методом "Ecological Problems"

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (2 МБ)


ЦЕЛИ:

ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ ЗАДАЧИ:

  • развивать умения учащихся в составлении предложений по известным данным;
  • развивать умения учащихся в понимании прочитанного текста;
  • развивать умения учащихся в монологической речи, а также устной неподготовленной речи;
  • активизировать в речи учащихся изученные ЛЕ;

ВОСПИТАТЕЛЬНЫЕ ЗАДАЧИ:

  • познакомить с различными природными заповедниками России;
  • познакомить учащихся с Кавказским Биосферным заповедником (находящемся на территории Краснодарского края)
  • воспитывать любовь и уважение к природе и животным;

ЛИНГВО-СТРАНОВЕДЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:

  • формировать интерес учащихся к родной стране;
  • развивать интерес учащихся к экологическим проблемам не только в англоязычных странах, но и в России.

ФОРМА: мультимедийный урок (заключительный урок по теме).

I Начало урока

1) Орг.момент

Good evening, dear friends!

The theme of our lesson is Ecological Problems.

2) Реч. зарядка

- What science studies nature?

Ecology studies nature.

- What are the main ecological problems of today?

Air pollution.
Fires.
Trees are cut down.
Water pollution.
Land pollution.

- What ecological problems can you see at the screen?

Water and land are polluted.
Trees are cut down.
Animals are damaged.
Wildlife is damaged.
Litter is thrown in the rivers.
Health is spoilt.

3) Фон.зарядка

Complete the phrases:

a national : ( park )

the Grand : ( Canion )

a nature : ( reseve )

to protect the : ( nature )

a unique : ( place )

air : ( pollution)

: tourist places ( popular, interesting )

to damage : ( nature)

Translate the phrases:

Загрязнять окружающую среду to pollute the environment
Мусор garbage
Обижать животных to hurt animals
Сажать деревья to plant trees
Выбрасывать мусор to throw away litter
Перерабатывать ненужную бумагу to recycle waste paper
Вырубать молодые деревца to cut down baby trees
Охранять природу to protect nature
Использовать бутылки заново to reuse bottles
Беспокоить диких животных to disturb wild animals
Сократить загрязнение to reduce pollution

II Основной этап

1. Практика навыков чтения с употреблением ЛЕ:

  • throw (2)
  • sea (4)
  • plants (1)
  • wildlife (5)
  • protect (6)
  • water (3)

There are a lot of factories and (1)__________in my city. They (2)________ a lot of chemicals into the air and into the (3)_________. They poison water into the (4)________. Fish can't live in it. (5)____________ is destroyed. We must (6)___________ nature as we can.

2. Сопоставить понятие с дефиницией:

Environment a) It's the place where animals, birds and plants are protected.
Hunters b) The material which pollutes rivers, lakes and forests.
The Еarth c) Everything that is around us.
A Nature reserve d) People who kill animals for their meat and fur.
A tree e) A planet where we live.
Litter f) Plants which give us fruits.

1-с, 2-d, 3-e, 4-a, 5-f, 6-b.

3. Кейсы для неподготовленной монологической речи учащихся:

The Caucasian State Reserve

  • one of the largest and most interesting mountain and forest reserves in the world;
  • 1924;
  • 270,000 hectares;
  • the Caucasian goat, deer and the pine marten;
  • birds from taiga:- such as a bullfinch;
  • the leopard, lynx, brown bears, boars and foxes;

Black Lands

  • Nature reserve Black Lands;
  • Kalmykia;
  • 1990;
  • 121 thousand hectares;
  • Lake Manych;
  • Water birds and saiga (сайгак);
  • Nature.

Prielbrusie

  • National park Prielbrusie;
  • Kabardino-Balkaria;
  • 1986;
  • 100 thousand hectares;
  • Elbrus;
  • Different animals;
  • Nature and mountains.

Everglades

  • Everglades;
  • In the USA, in Florida;
  • In 1947;
  • Aligators;
  • 6000 square kilometres;
  • Nature.

Great Smoky Mountains

  • Great Smoky Mountains;
  • In the USA;
  • In 1934;
  • 2100 square kilometres;
  • Black bears, salamander;
  • Nature.

4. Повторение навыков употребления пассивного залога.

WHAT ARE THE RESULTS OF OUR INFLUENCE ON THE ENVIRONMENT?

1) We pollute the air. - We change the climate.

When the air is polluted, climate is changed.

2) We leave a fire. - We destroy the forest.

When the fire is left, the forest is destroyed.

3) We throw away plastic bottles. - We damage nature.

When plastic bottles are thrown away, nature is damaged.

4) We leave litter in the forests. - We hurt animals.

When litter is left in the forests, animals are hurt.

5) We break trees. - We disturb birds.

When trees are broken, birds are disturbed.

6) We throw litter in the rivers and seas. - We cause water pollution.

When litter is thrown in the rivers and seas, the water pollution is caused.

III Заключительный этап

1) Итог

  • Что повторили на уроке?
  • Что нового узнали на уроке?

2) Озвучивание оценок за урок.

3) Домашнее задание

  • Подготовиться к контрольной работе по письму:
  • Природоохранные заповедники (по кейсам).