Цели мероприятия:
- Обобщение знаний учащихся об исторических событиях, памятниках истории и культуры г. Санкт-Петербург ;
- Повышение мотивации к изучению иностранных языков.
Задачи мероприятия:
Познавательные: совершенствование навыков и умений учащихся в чтении, говорении, аудировании;
Развивающие: осуществление межпредметных связей, развитее умений переносить ранее усвоенную информацию на родном языке в область английского и немецкого языков; расширение общего кругозора;
Воспитательные: воспитание патриотических чувств к Родине, умение работать в команде.
Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, экран, географическая карта России и Европы, интернет, интернет-ресурсы.
ПОДГОТОВКА К МЕРОПРИЯТИЮ.
Класс делится на группы, которые получают конкретные задания : 1 группа- «историки»- подготовить сообщения о личности Петра 1, его деятельности и реформах (на английском языке); 2 группа – «гиды» и «экскурсоводы»- подготовить сообщения о столице, построенном Петром 1, Санкт-Петербурге, (на немецком языке); 3 группа – художественное оформление места проведения мероприятия.
Ход мероприятия
I. Вступление.
Ведущий 1: Good morning dear friends. Today we'll devote our meeting to one of the most famous personality of our history - Peter the Great and his activities and St. Petersburg, which is one of the most beautiful cities in the world.
Ведущий 2: Guten Tag, liebe Freude! Heute haben wir ungewӧnliche die Begegnung. Das Thema ist “Peter der Grosse und der Stadt an der Neva”.
II. Обсуждение личности Петра I.
Ведущий 1: Peter the Great was one of the most famous tsars in Russian history. He was a very contradictory person. Although he was often cruel, no one can deny that he changed his country's future for ever.
Why do we think he was unique? What was his appearance and nature? What did he like or dislike?
Историк 1: Peter was unique in many ways. He was six feet eight inches tall and very handsome. He had a lot of energy and great physical strength. Peter was wild, and he sometimes had bad manners. But he was very bright and he wanted to learn about everything. Every day he added to his knowledge and improved his skills. He loved to play games of war and also liked ships and sailing. He enjoyed hard work and building things with his hands. Peter also liked ordinary things. He liked to dress in old, simple clothing. He had a huge appetite, but liked to eat simple foods such as bread, cabbage soup, and cold meat. Peter hated formal occasions and behaviour. He refused to allow people to kneel to him just because he was the tsar.
Ведущий 1: What about Russian noblemen? Did they want any changеs in Russia?
Историк 2: In those days, there were great changes in European culture, science, and educa-tion. However, the noblemen in Russia did not want any changes. They didn't travel outside Russia and they didn't want foreigners in their country. There was a group of Europeans in Russia who worked as government and military advisers. Peter knew many of them. Several of these Europeans were his closest friends.
Ведущий 1: Peter wanted Russia to become a great European country. What did he decided to do and why?
Историк 3: Peter wanted Russia to be as great as the European countries. He decided to go to Europe to learn everything he could. But, he did not want to travel as the leader of a country. He wanted to be free to study and learn. So he took a large group of men with him and disguised himself as a common soldier. It wasn't easy to hide the huge and powerful Tsar of Russia, and soon everyone in Europe knew about the travelling Russians. Peter’s dream was to create a powerful Russian navy, so he had to learn shipbuilding. He worked for four months in a shipyard in Holland.
Ведущий 1: After visiting a number of European countries in 1698 Peter the Great arrived in Great Britain as a part of his «Great Embassy». This event initiated British-Russian relations of the 18-19th centuries. Was his visit successful? Whom did he meet in Great Britain and what did he learn there?
Историк 4: His travels were a great success. He went to England and worked in a shipyard there. Everywhere he went, he asked questions and learned more. He learned watchmaking and studied the human body. In fact, when he returned to Russia, he even helped doctors perform surgery. Peter learned many other things in England. The Bishop of Salisbury taught him about religion and government. King William III ordered his ships to have a pretend sea battle so Peter could learn about military command.
Ведущий 1: By the way Кing William III was invited to England by British Parliament from Holland. What was the result of Peter’s travelling?
Историк 5: Peter sent a lot of things to Russia — machinery, scientific equipment, and even an English coffin. He hired hundreds of specialists, such as engineers, doctors, shipbuilders, naval officers, and techni-cians to go back to Russia with him. When he returned to Russia, Peter wanted things to change quickly. As tsar, Peter had complete power over his people and he used this power to make them change. Often he was cruel and heartless. If people didn't do what he ordered, he cut off their hands, beat them, or killed them. He even ordered his own son, Alexis, to be killed because Alexis didn't agree with his ideas.
Ведущий 1: What did he manage to do when he had returned to Russia?
Историк 1: Peter wanted everything to change — the gov-ernment, the military, and religion. He built canals, factories, schools, hospitals, and museums. He changed the calendar and the alphabet. He devel-oped a new system of government and started Russia's first newspaper. He even changed what people ate. Many Russians were starving, but they didn't eat potatoes. People called them the "devil's root." But Peter helped them change their minds. Many of Peter's changes cost a lot of money. So he taxed the Russian people until they had nothing left. They paid taxes on everything from boots to drink-ing water.
Ведущий 1: Actually Peter the Great was the first Russian shipbuilder, the first surgeon and dentist, the first agronomist and veterinary, musician and so on. What about people's personal lives? Did Рeter try to change them? In what way?
Историк 2: He also wanted to make changes in people's per-sonal lives. For example, at that time Russian men had beards, European men did not. So Peter passed a law that all men had to shave off their beards. If a man wanted to keep his beard, he had to pay a tax. Peter wanted the rules to be followed, so sometimes he took a razor and removed the men's beards himself. Peter did not like the noblemen's long robes either. First he cut off the sleeves of the robes. Then he made the noblemen kneel down and he cut the robe where it touched the floor. The noblemen were very upset to see their beautiful robes cut. Soon Peter passed a law that all men and women had to dress like Europeans.
Ведущий 1: How did Peter change the lives of Russian women? Do you think they were pleased after that?
Историк 3: Peter greatly improved the lives of Russian women. At that time, men had complete power over women and often treated them badly. Women were not allowed to be out alone. They hid their bodies under a lot of clothing and painted their teeth black. In addition, fathers chose their daughters' husbands. Peter said women had to become part of the modern world. He made men and women eat meals together and go to parties together. Women were forced to wear European clothes and were no longer allowed to paint their teeth. And for the first time, women could choose their own husbands.
Ведущий 1: What did he do to expance Russian borders?
Историк 4: In addition to changing and rebuilding Russia Peter wanted to get more land for his country. He went to war with Sweden, and took over a lot of land in the area. He built a new capital city, Saint Petersburg. It was a cold, wet, and empty place, but Russia needed a port city for its navy. Saint Petersburg was called «the city built on bones». Thousands of men worked for almost 10 years. Conditions were so bad that 200,000 men lost their lives. When it was completed, it was one of the most beautiful cities in the world.
Ведущий 1: Let's make a resume.
Peter the Great was an outstanding person. He wanted Russia to be a great country. He loved Russia very much, as he was a real patriot. However his methods very often were cruel and people didn't like them. His force and energy made Russia into a modern power and made him into a legend.
Peter the Great built a new capital city. Let's go on an excursion around this city with a help of our guide for the tourists from the German- speaking countries.
III. Экскурсия по Санкт-Петербургу.
Ведущий 2: Peter der Grosse hat einmal gesagt:”Hier soll eine Stadt entstehen”. Was bedeuten seine Worter,wer kann sie übersetzen? Die Mädchen erzählen uns darüber.
Гид 1: Sankt Petersburg wurde im Jahre 1703 von Peter I. auf einem Sumpf und zahlreichen Inseln gegründet. Zar Peter wollte damit ein “Fenster nach Europa” schaffen. Die Errichtung der Stadt began mit dem Bau der Peter-und-Paul-Festung. Damals führte Russland den Nordkrieg gegen Schweden, und die Festung an der Mundung der Newa war dabei sehr wichtig. Die Gründung von Sankt Petersburg war ungewöhnlich: Zum ersten Mal in der Weltgeschichte wurde eine Stadt geplant und nach diesem Plan gebaut.
Ведущий 2: Noch eine Frage: Änderte sich der Name der Stadt?
Гид 2: Der Nahme der Stadt änderte sich mehrmals: Bis 1914 hiess sie Sankt Petersburg, von 1914-1924 Petrograd, dann Leningrad und seit 1991 wieder Sankt Petersburg.W hrend des 2.Weltkriegs wurde Leningrad von deutschen Truppen belagert. Die Blokade der Stadt dauerte 900 Tage. Sankt Petersburg ist die zweitgrösste Stadt Russlands: Seine Fläche beträgt 600 Quadratkilometer,die Bevölkerung zählt etwa 5 Millionen Einwohner. In der Stadt gibt es fünf Bahnhöfe, zwei Flughäfen und einen Seehafen. Der grösste Fluss ist die Newa, sie teilt das Stadtzentrum in 42 Inseln: die Wassilij-Insel, die Kreuzinsel und andere. Sankt Petersburg hat 16 Stadtbezirke.
Ведущий 2: Sagen Sie bitte, was bedeuten diese Worter: “Ein Museum unter freiem Himmel”?
Гид 3: Sankt Petersburg ist für seine Sehenswürdigkeiten weltbekannt. Man nennt es “Museum unter freiem Himmel”. Jährlich besuchen drei Millionen Touristen die Stadt. In der ersten Sommerhälfte wird es in Petersburg nachts kaum dunkel. Um Mitternacht ist es so hell, dass man sogar Zeitung lessen kann. Deshalb spricht man von “weissen” Nachten.
Гид 4: Die Hauptstrasse ist der Newsskij-Prospekt, der 4,5Kilometer lang ist. In dieser Strasse stehen die Admiralitat, das Gebäude der ehemaligen Stadtduma und andere schöne Gebäude. Das Winterpalais wurde 1754-1762 von dem Architekten Bartolomeo Rastrelli im Barockstil gebaut. Das Gebäude hat 1 057 Räume, 117 Treppen und 2 000 Fenster. Heute befindet sich dort die Ermitage(lies: ermitash). Die Peter-und-Paul-Festung ist der älteste Bau an den Newa-Ufern.Später befand sich in der Festung ein Gefängnis. Heute ist dort das Museum für Stadtgeschichte.
Гид 5: Im Jahre 1813 trafen die siegreichen russischen Truppen mit dem Zaren Alexander I. an der Spitze in Paris ein. Zum Gedenken an diese Ereignis wurde in Sankt Petersburg die Alexander-Säule errichtet. Später baute man die Säule mit einer Höhe von 37 Metern aus Granit. Sie steht auf dem Schloss-Platz (Dworzowaja Ploschtschd). Auf der Spitze sieht man einen Engel, der eine Schlange tötet. Die Säule wurde 1834 festlich enthüllt.
Гид 1: In Sankt Petersburg gibt es viele Kathedralen, Klöster und Kirchen.Zu den ersten Bauten in der Stadt gehörte die Peter-und-Paul-Kathedrale, ein Meisterwerk des Architekten Dominico Trezini. Die Turmspitze ist von einem vergoldeten Engel gekrönt. Die Kasaner Kathedrale wurde 1801-1811 von dem Architekten Andrej Woronichin erbaut. In dieser Kathedrale ist der Feldmarschall Kutusow begraben. Die Isaaks-Kathedrale, die der Architekt Montferrand (lies: monferan) 1818-1858 erbaute, hat ihren Namen dem Heiligen Isaak von Dalmatien zu verdanken. Sein Gedenktag fällt mit dem Geburtstag Peters des Grossen zusammen. Die Auferstehungskirche-auf-dem-Blut (Spas-na-krowi) steht im Stadtzentrum am Gribojedow-Kanal, an der Stelle, wo im Jahre 1881 Alexander II ermordet wurde. Die Innenräume der Kirche sind mit Mosaik verziert.
Ведущий 2: Sagen Sie bitte,gibt es in Sankt Petersburg viele Sehenswürdigkeiten?
Гид 2: Ja, das stimmt.In Sankt Petersburg sind viele Sehenswürdigkeiten. Die Kunstkammer (Museum für Antropologie und Ethografie) ist die älteste russische Museum. 1719 öffnete die Kunstkammer für das Publikum ihre Türen. 1727 wurde für das Museum ein neues Gebäude auf Wassilij-Insel gebaut. Ende des 19. Jahrhunderts kamen weitere Exponate dazu, die die Seefahrer Cook, Krusenstern, Bellinshausen, Laserew und andere von ihren Reisen mitgebracht haben.
Das Russische Museum ist eine Schatzkammer der russische Kunst. Es wurde 1898 eröffnet und hatte damals 2 000 Exponate. Heute besitzt es mehr als 370 000 Kunstwerke. Das Museum befindet sich im Michail-Palast.
Die zahlreichen Exponate der Ermitage (Bilder, Plastiken, Gobilins,Münzen und anderes) sind in fünf Gebäuden untergebracht. Das Jahr 1764 gilt als Grundungsjahr der Ermitage-Sammlung: Für Katarina II. wurden die ersten 225 Gemalde erworben. Heute verfügt das Museum über 3 Millionen Kunstwerke.
Ведущий 2: Wir kennen, dass in Sankt Petersburg viele kleine und nette Museen sind. Ist das richtig?
Гид 3: Ja.In Sankt Petersburg gibt es auch kleine, aber nette Museen. Auf der Wassilij-Insel befindet sich das Puppenmuseum. Dort könnt ihr Feen, Hexen, Zauberer, Ritter und andere Puppen sehen.
Das Brotmuseum wurde 1988 gegründet. Das Brot ist eine geniale Erfindung der Menschheit. Im Museum gibt es 10 000 Exponate. Da finden sich Handmühlen, Geschirr aus Metall oder Ton und Backformen. Hier wird die Brotback-Geschichte in Sankt Petersburg gezeigt. Im Museum gibt es sogar eine kleine Bäckerei des 19. Jahrhunderts. In der Abteilung, die dem Grossen Vaterländischen Krieg gewidmet ist, kann man ein Stückchen Brot sehen(125 Gramm), das nach dem damaligen Rezept gebacken ist. Diese Ration bekam jeder Stadtbewohner täglich während der Blockade.
Ведущий 2: Ich habe noch eine Frage:”Ist Peter der Erste eine historische Persönlichkeit”
Гид 4: Peter I. ist eine herausragende historische Personlichkeit. Er hat unsere schone Stadt an der Newa gegründet und sie dabei selbst geplant. Er war der Gründer der russische Flotte. Das erste russische Museum, die Kunstkammer, bestand vor allem aus seiner Sammlung von Raritäten. In Sankt Petersburg gibt es viele Peter-Denkmäler. Weltbekannt ist der “ Eherne Reiter”.
Der Eherne Reiter ist das erste Denkmal in Sankt Petersburg, das zu einem Symbol der Stadt wurde. Es wurde am 7. August 1782 enthüllt, 100 Jahre nach Peters Thronbesteigung. Der Granitblock, auf dem das Denkmal steht, nennen die Petersburger den “Donner-Stein”,weil darin der Blitz eingeschlagen war.
Ведущий 2: Sagen Sie bitte, wer hat das Poem “Eherne Reiter” geschrieben? (A.S.Puschkin)
-Lehrer: Ja, das stimmt. A.S.Puschkin hat das Poem”Eherne Reiter”geschrieben. Und sein Poem ist in der ganzen Welt bekannt. Und jetzt die Schülern erzählen uns einen Auszug aus dem Poem von A.S.Puschkin auf deutsch und auf russisch. Bitte…
Schüler 1:
Du, Peters Schöpfung, bist mir teuer,
Ich lieb die strenge Wohlgestalt,
Der Kais granitene Gemäuer,
Die Newa, wie sie machtvoll wallt,
Der Gitter Eisenziergeflechte,
Den mondlos blassen Dämmerschein
Deiner gedankenvollen Nächte,
Wo ich in meinem Kämmerlein
Kann ohne Lampe lessen, schreiben,
Wo scharf die Schlafkonturen bleiben
Der Schtrassenschlucht, wo schimmernd steht
Der Pfeil der Admiralität...
Schüler 2:
Люблю тебя, Петра творенье,
Люблю твой строгий, стройный вид,
Невы державное теченье,
Береговой её гранит,
Твоих оград узор чугунный,
Твоих задумчивых ночей
Прозрачный сумрак, блеск безлунный,
Когда я в комнате моей
Пишу, читаю без лампады,
И ясны спящие громады
Пустынных улиц, и светла
Адмиралтейская игла...
Ведущий 2: Sagen Sie bitte, Kinder, was haben Sie in der Stunde erfahren?
Wie findest du… die Stunde?
Deiner Meinung, bitte…
Ведущий 1: At the end of our meeting let’s do the quis and find out how well you know St. Petersburg.
Quiz
1.Peter the Great founded St Peters-burg in 1703. How old was the city when it became Russia's capital?
a) 9;
b) 19;
c) 29.
2. The Bronze Horse-man was created by
a) Montferrand;
b)Falconet;
c)Trezzini.
3. The Winter Palace was built for Empress Elizabeth, daughter of Peter the Great. However, she never lived there because ...
a) she didn't like it;
b) she quarrelled with the architect, Bartolomeo Rastrelli;
c) she had died by the time it was completed.
4.The Hermitage has the largest collection of pictures in the world. How many buildings does it occupy?
a) 6;
b) 4;
c) 2.
5. The tallest building in St Petersburg is
a)St Isaac's Cathedral;
b)Peter and Paul's Cathedral;
c) the Admiralty.
6. How long did it take Auguste Montferrand to build St Isaac's Cathedral?
a) 4 years;
b) 24 years;
c) 40 years.
7. Who is buried in Kazansky Cathedral(The Cathedral of Our Lady of Kazan)?
a) Kutuzov;
b) Suvorov;
c) Napoleon.
8. This church was built on the spot where one of the Russian tsars was assassinated. A group of revolutionaries threw a bomb under his carriage and the tsar was badly wounded. The name of the tsar was
a) Alexander I;
b) Alexander II;
c) Alexander III.
9. This palace had lots of levels, secret passages and rooms because its owner was afraid of plots. Nothing helped, however, and he was murdered. His name was
a) Peter III;
b) Paul I;
c) Nicholas II.
10. Like the Tretyakov Gallery in Moscow, the Russian Museum contains one of the finest col-lections of Russian art in the world. This beauti-ful building was designed by
a) Rossi;
b) Rastrelli;
c) Voronikhin.
key:1a;2b;3c;4a;5b;6c;7a;8b;9b;10a.
Ведущий 1: Our meeting is over. Good- by, our dear friends.
Ведущий 2: Vielen Dank, Kinder, für ihre Arbeit. Ihr, alle,habt heute sehr gut gearbeitet und sie habt nur gute Noten. Unsere Begegnung ist aus. Auf Wiedersehen.
ЛИТЕРАТУРА:
- Петр 1 Великий. (Статья П.Н Милюкова из «Энциклопедического словаря Брокгауза и Еврона», 1899-1907)
- Журнал «Speak Out», № 2, 2003, изд-во «Глосса- Пресс», стр. 14-16.
- Журнал «Schrumdirum», № 3, 2003, стр.2-4, 12-20.
- Журнал «Свой формат», статья «Петр Первый – частный и честный»,№ 2, 2007, стр. 14-17.