Тип урока: комбинированный (направленный на формирование навыков пользования языковым материалом).
Цели:
Образовательные:
- Развитие грамматических навыков на материале Present Perfect;
- Закрепление пройденных лексических единиц;
- Развитие навыков чтения с различной стратегией;
- Развитие навыков аудирования;
- Развитие монологической речи учащихся.
Развивающие:
- Совершенствование мыслительных операций: синтеза, анализа, сравнения, обобщения;
- Развитие логического мышления;
- Формирование иноязычных речевых механизмов: слухового и зрительного восприятия;
- Развитие индивидуальных учебных способностей;
- Развитие культуры умственного труда.
Воспитательные:
- Поддержание интереса к учению и формирование познавательной активности;
- Воспитание культуры общения;
- Воспитание бережного отношения к животному миру.
Оборудование: Магнитофон, компьютер, проектор.
Ход урока
Этапы урока | Ход урока | ||||||||||||
I. Организационный момент. Беседа с дежурным учащимся. Постановка цели урока. |
Good morning, children! I am glad to see you. Take your
seats. Who is on duty today? What date is it today? Who is absent today? Today we shall speak about animals that live at the zoo and at home. We shall describe our pets. |
||||||||||||
II. Фонетическая зарядка 1. Аудирование стихотворения. 2. Просмотр слайдов (повторение названий животных, изученных ранее).
3. Индивидуальная работа (заполнение таблицы).
|
1. First of all, let’s revise our poem “My dream”
(ex.14, p.107) T – Cl., P1, P2, P3
2. Children, at the last lesson we have learnt some information about
different animals in London Zoo. Please, look at these pictures and name
these animals. (a rhino, a crocodile, a hippo, a giraffe, a cow, a tiger, a leopard, a lion, a hare, a cat, a squirrel, a hamster, a zebra, a horse, a camel, a snake, a frog, a bear, a polar bear, a panda, a monkey, an eagle, an owl, a parrot, a penguin, a hen, a duck, an elephant, a fox, a wolf) Which of the animals are wild/domestic/endangered? Write them down in three columns.
|
||||||||||||
4. Речевая зарядка Работа по цепочке.
5. Проверка домашнего задания. Монологическая речь учащихся. |
Ask each other in a chain: – What animals do you like? Can you describe your pet? (Описание картин с домашними животными.) |
||||||||||||
6. Работа с картинкам. Презентация. |
Read and match the descriptions of animals with
pictures. Presentation a) It`s grey. It lives in Africa. It can swim. It`s got a huge body. It`s got small eyes and ears. b) It`s got a long body and a small head. It hasn`t got legs and arms. It is very intelligent and friendly. It can swim brilliantly. Children like to play with it. c. It`s black and white. It lives in Africa. It`s got a tail. It can run fast. d. It eats leaves. I t has got a very long neck and four long legs. It can run fast.
|
||||||||||||
7. Совершенствование лексических навыков и навыков
письма. (Работа в парах.) |
Read the words in transcription. Write them down with
letters. [fait] ________ [dЗaiənt] ________ [wз: ld] ________ [waild] ______ [nætSərəl] _______ [indeindЗəd] ________ |
||||||||||||
8. Работа над текстом в группах по 3–4 учащихся. Слайд тигра. 1) Чтение с извлечением специальной информации.
2) Заполнение таблицы. |
We go on and let`s practice reading. Read the text. The Amur Tiger. The Amur (or Siberian) Tiger is the largest living cat in the world. These tigers live in the Russian Far East in the Amur-Ussuri region of Primorski and Khabarovski Krais. The Amur tigers are heavy cats (160–220 kg). It has fine and long fur to survive in winter and a layer of fat that allows it to stand the bitter cold. The coat is lighter in colour than other tigers and it has large paws which act rather like snow shoes. They haven`t got long legs but can run fast and jump long. The Amur tigers live to 15 years in the wild and eat big animals (e.g. deer, boars). They hunt them in the day or night. Female tigers have 3–4 babies. They live with their mother for 3 years. Unfortunately the Amur tigers are rare now. 1) Are these sentences true (T) or false (F): 1. The Amur tigers live in Siberia. 2) Read the description of the Amur tiger. Complete the table.
Answer my questions: – Is the Amur tiger an endangered animal? |
||||||||||||
9. Физкультминутка. | Hands up! Clap! Clap! Clap! Hands down! Shake! Shake! Shake! Hands on hips! Jump! Jump! Jump! Hop! Hop! Hop! Stand still! |
||||||||||||
10. Совершенствование грамматических навыков. 1. Первичное закрепление материала. 2. Вторичное закрепление материала. |
Present Perfect = have, has + V3 (just, already, yet) I, you, we, they – have He, she, it – has
|
||||||||||||
11. Подведение итогов. Итог урока. Оценки. Домашнее задание. |
I like your work very much. You were very active today! So what have we done today? Your marks … Open your diaries and write down your home task Ex 34 (b) p114, ex 43 p 117 (in written form) T: Look at the poem on the board Raise your hand! Jump up high! Wave your hand And say good-bye! Thank you. Our lesson is over, see you next lesson, good bye. |
Использованная литература:
- Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанева Н.Н. “Enjoy English – 3”: учебник англ. языка для 5–6 кл. общеобраз. учрежд. – 2-е изд., испр. – Обнинск: Титул, 2005.
- Аудиокассета к учебнику Биболетовой М.З., Добрыниной Н.В., Трубаневой Н.Н. “Enjoy English – 3”.
- Компьютерная презентация “Animals in our Life”.
- Большая энциклопедия Кирилла и Мефодия (картинки животных).
- Интернет-ресурсы (информация об амурском тигре).