Урок английского языка по теме "I feed and stroke my pet"

Разделы: Иностранные языки


Оборудование: учебник “Millie-2”, диск к учебнику, картинки домашних животных, слова: a hamster, a rat, a parrot, a snake, a hedgehog, a fish, big; цвета, игрушечная мышь с рюкзаком, игрушечный щенок, раздаточный материал “Домашние животные” (дополнение к учебнику).

Цели урока.

  1. Введение и закрепление новых лексических единиц по теме “My pet”.
  2. Формирование навыков аудирования с извлечением информации.
  3. Формирование навыков монологической речи по теме.
  4. Развитие мышления, воображения, внимания.
  5. Воспитывать любовь и бережное отношение к животным.

Конспект урока

1. Организационный момент.

Song “Hello, hello”:

Hello, hello, hello, how are you? (2 times)
I’m good,
I’m great,
I’m wonderful!
Hello, hello, hello, how are you? (2 times)
I’m tired,
I’m hungry,
I’m not so good!
Hello, hello, hello, how are you? (2 times)

2. Речевая зарядка.

- Hello children and dear guests, we’re glad to see you. We start our lesson. Look, children I’ve got a surprise for you. Who’s sitting on my table?

- A mouse.

- Yes, you’re right. And what’s this? (Показываю на портфель за спиной мышки)

- It’s a school bag.

- The mouse has something in the bag. Touch, please and guess what’s this? (Дети на ощупь пытаются угадать, что находится в умке у мышки).

- Is it a …?

- Yes, it is a puppy.

- Have you got a puppy?

- Yes, I’ve got/ No, I haven’t got.

- How do you look after your pet?

- I feed (hug, stroke) my pet.

- Do you like your pet?

- Yes, I do.

3. Сообщение темы и целей урока.

- I love pets too. Today we are going to learn some new words, to sing the new song about them. Look, what’s this? (На доске нарисован дом, внутри перевернутые картинки, ранее изученных и новых домашних животных)

- It’s a house.

- Yes, it’s a big “Pet house”. What pets can live here?

- A dog, a cat, a kitten, a puppy (переворачиваю картинки лицевой стороной).

4. Введение и закрепление новых лексических единиц.

- Какие еще дом.любимцы могут проживать здесь? (Дети называют животных на русском языке: хомяк, крыса, попугай, змея, ежик, рыба; появляются новые картинки)

- A hamster, a rat, a parrot, a snake, a hedgehog, a fish.

- Listen and repeat after me, please.

- Listen and mime the new words, please(изображаем животных).

- Name the pets with different intonation (with surprise, angry, whisper).

- Show me a parrot, please (используя раздаточный материал, дети показывают животных).

- What’s this?

- It’s a cat/ a dog/ a fish etc.

- Is it a big/ little? (Жестами изображаю размеры)

- It’s BIG/little.

- What colour is it?

5. Физминутка .

- Do you like spiders?

- Let’s play “The Eancy Weansy spider”.

“The Eancy Weansey Spider” (музыкальный материал из серии “Super Simple Learning”, пальчиковая игра).

6. Формирование навыков чтения с использованием word cards.

- Look, children. There’re some new words for you. Try to read them, please (показываю карточки со словами).

- Match the words, please.

- Read all together, please.

- Read my lips, please.

- Let’s play the game “Clever parrots” (во время игры дети повторяют только первое названное слово, учитель называет все слова подряд).

7. Аудирование. Song “I feed and stroke my pet”.

- Listen to the song and name the pets in it, please (a cat, a dog):

I feed and stroke my pet,

I feed and stroke my pet,

My little cat, my little cat.

I love my little cat.

I feed and stroke my pet,

I feed and stroke my pet,

My big black dog, my big black dog.

I love my big black dog.

- Show me a BIG/a little dog, please (дети выходят и изображают животных; на доске слова BIG/ little).

7. Работа с учебником.

- Now, open your books (p.38 ex.1), join in singing, please.

- I like the dog and the parrot. What about you?

- I like…

- Look around the song, how many pictures can you see? (8).

- What is number 1,2,3 etc.?

- It’s a …

- Let’s play the game “Who is the most attentive?”. Look at the picture and guess, please.

  1. It’s big
  2. It’s black.
  3. I feed and stroke my pet.

What’s this?

- Is it a fish?

- Yes, it is/ No, it isn’t.

8. Формирование навыков монологической речи.

- Thanks a lot, now you describe the pet and your friends will guess it.

На доске план:

1. It’s BIG/ little.

2. It’s (цвета- картинки).

3. I feed/ stroke my pet.

4. I (love my pet).

- Дети описывают животное по плану.

9. Подведение итогов, домашнее задание.

- I see you love pets, you look after them well. What pet would you like to have?

- Your home task is: ex.1, 2 p. 23 (AB), ex.1 p.38 (выучить песню).

- Now, our lesson is over. Thank you!