Активизация лексики по теме на основе современных технологий в 5-м классе

Разделы: Иностранные языки


Всего количество уроков по теме: 12.

Данный урок является 4-м в системе уроков по теме.

Цель урока: научить учащихся коммуникативной деятельности, а так же выражать свои эмоции при помощи языкового материала для обсуждения темы «Спорт».

Задачи урока:

а) учебные:

  • активизировать лексику предыдущего урока (to row, to invent, to develop, widespread, team, competition, to hold a competition in, probably);
  • использовать лексику, выражающую эмоции в мини-диалогах;
  • научить учащихся читать текст про себя с извлечением необходимой информации;
  • научить учащихся краткому монологическому высказыванию по прочитанному тексту;
  • активизировать грамматический навык употребления косвенной речи в прошедшем времени;

б) воспитательные:

  • привить у учащихся любовь к спорту и здоровому образу жизни;
  • научить учащихся работать в парах;

в) развивающие:

  • развить у учащихся зрительную память, языковое прогнозирование, мышление, способности к рефлексии.

Тип урока: смешанный.

Формы работы: фронтальная, парная, индивидуальная.

Оборудование: компьютер, проектор, экран, распечатка текста и карточки.

Характеристика класса:

Количество учеников: 13.

Успевающих:

  • на 4-5 – 7 учеников;
  • на 3-4 – 4 ученика;
  • на 2-3 – 1 ученик.

Ход урока

I. Приветствие:

Учитель:

Good morning. How are you today? Sit down please.

What’s the weather like today? Is it going to rain? Do you like such weather?

Who is absent today? What’s happened to them?

II. План урока:

Teacher: Our plans for today: We are going to answer the teacher’s questions, using the new words, to make some dialogues, to express your emotions and to read an interesting story and do some exercises to the text.

Now let’s answer the questions.

III. Речевая зарядка в режиме учитель – ученик:

T – P1, P2…

What sports are popular in Britain?

What does the word “To row “mean?

Where was football invented?

What should be developed by our Government?

What sport is widespread and first was developed in Scotland?

Does our school hold competitions in any games with other schools?

Has your team ever won competitions in pioneer ball?

Will you probably play chess with your father on Sunday?

Where is the International Tennis Championship held every summer?

IV. Обучение диалогическому высказыванию

Закрепление лексики в парной работе с помощью опоры на доске или на экране.

а) до – текстовый этап: опора на доске, постановка речевой задачи

Teacher – Now pupils look at the blackboard. You can see the example of rather simple dialogue. We are going to do it in pares

For example:

Р1 – You are excited, aren’t you?

P2 (Саша) – Oh! Yes, we have had a competition with the 5th – V

P1 – Саша says, he is excited because they have had a competition with the 5th – V

Продолжают следующие пары по выданным карточкам или слайдам с доски (Приложение 1):

б) текстовый этап: учащиеся составляют мини – диалоги в парах.

Teacher: Well now make up your dialogues, using the example.

You will get a red card – if your answer is excellent, blue – a good answer and yellow – if your mark is a three, O.K.

в) после текстовый этап: подведение итогов.

V. Чтение текста с извлечением необходимой информации

(Приложение 2)

А) до текстовый этап:

Р1, Р2, Р3… глядя на картинку к тексту отвечают на вопросы учителя:

I ask you to guess some things about the text, looking at the picture: (на слайде картинка ”Water – polo game”)

  1. What can be the text about?
  2. What words will be used in this text?

Дети называют известную им лексику. Учитель может немного подсказать по – русски и записывает слова детей на доске. (например почему игроки взволнованны?)

Далее на слайде (доске) находятся новые слова к тексту.

Well look at the blackboard and you can see the new words to the text.

Семантизация новой лексики к тексту.

Referee
Forward means the captain of the team
Waterpolo
At the bottom – means the down part of a pool or a bottle
To bite(bit, bitten)
Let the water go out – выпустить воду из
Make the sportsmen move faster – заставить спортсменов двигаться быстрее. 

  1. Teacher: – When the workers want to clean the swimming pool they let the water go out, don’t they? What does it mean – “let the hare go”?
  2. Do you remember the proverb: “A baking dog doesn’t bite.” What does it mean “to bite”?

Б) Текстовый этап.

Речевая задача:

Teacher:

Read the text to yourselves and answer the main question:” Why was the game stopped?”

Непосредственно чтение текста про себя (приложение 2).

Teacher: Read the text once more and then do exercise” Agree or Disagree”:

Дети читают текст про себя еще раз и выполняют после текстовый этап

В) После текстовый этап 

Teacher Now I will give you cards and you please put “Right or Wrong”

Ученики выполняют после текстовые задания на карточках (Приложение 4)

VI. Проверка понимания текста. Обучение монологическому высказыванию 

Затем учитель собирает карточки и проверяет понимание текста.

  1. Teacher: Well, Now answer please the question: What kind of men was the Fan?
    Дети говорят, что этот болельщик не только глупый человек, но и злой. Учитель помогает ученикам домыслить и доказать это с помощью наводящих вопросов. (If the players could get not only pain, but also bad illnesses, that it was a dangerous joke.)
  2. Учитель проверяет понимание текста, задавая вопросы к тексту в режиме Т – Р1, Р2…
  3.  

Teacher: «Answer the questions please»

  1. Where did it happen?
  2. Why did one of the players jump out of the water and run to the referee?
  3. Did the referee believe the player first, when he said that one of the forwards had bitten him in the leg.
  4. Why did the referee have to believe it?
  5. The referee told the forward to leave the game, didn’t he?
  6. What happened a few minutes later?
  7. What did the workers do when the game was stopped?
  8. Who were the people surprised to see at the bottom of the pool?
  9. What did the players see in their dressing room?
  10. Who wrote that letter?
  11. What did he write in his letter?

VII. Активизация грамматических навыков употребления косвенной речи в прошедшем времени

Teacher: Now I want you to make some sentences from the last paragraph of the text into Reported Speech, let’s train it in our speech, OK?:  

Teacher – The fan said to the players: ” I have been the water –polo fan for many years”

P1…

The fan said: “I don’t like the players’ activity in the last game.”

P2…

The fan said: “Why did the game become slow and uninteresting?”

P3…

The fan said: “ I have decided to do something to make the players move faster.”

P4…

The fan said: “ Don’t move so slowly.”

P5…

The fan said: “Did my crocodile make you move faster?”

P6…

Teacher – Right you are! Your answers were good!

VIII. Подведение итогов

Дети получают оценки за работу на уроке. Глядя на слайд на экране сообщают учителю чему научились во время урока:

P1, P2, … Now I can….

IX. Домашнее задание 

Teacher: «Well! You are Well – done, now let’s remember what sport games are popular in England. At home you will know more about it. Your home task is only to read the text: “Popular sports in Britain” ex. 19 p. 239, W.B. ex 3, 4.»

Список литературы:

  • "English For Children", издательство "Слово", 1994.
  • "Современная методика обучения Иностранным Языкам”
  • Н.Д. Гальскова “Пособие для учителя”

Презентация – Приложение 3.