Методическая разработка занятия по английскому языку по теме "Погода и климат"

Разделы: Иностранные языки


1 курс, базовый уровень, УМК «Up&Up» под редакцией В.Г. Тимофеева.

Цели урока:

  • Обучающие:
    • совершенствовать лингвистическую и речевую компетенцию во всех видах речевой деятельности, путем обобщения единичных знаний по теме в систему;
    • совершенствовать языковую компетенцию (систематизация ранее изученного материала);
    • тренировать учащихся в употреблении в речи безличных предложений; сложноподчиненных предложений с придаточными условия; предложений с глаголами в Simple Present, Simple Future; предложений с оборотом to be going to.
  • Развивающие:
    • развивать языковые, интеллектуальные и познавательные способности учеников;
    • обеспечить расширение межпредметных компетенций (общего кругозора и связи изучаемого с явлениями и процессами реального мира);
    • развивать воображение при моделировании ситуаций общения
  • Воспитательные:
    • воспитание культуры и потребности в практическом использовании языка в различных сферах жизни;
    • формирование у учащихся основных мировоззренческих идей;
    • воспитание и развитие толерантности и самооценки.

Задачи:

  • совершенствование навыков монологической речи с наглядной опорой;
  • совершенствование навыков ведения дискуссии;
  • совершенствование навыков аудирования с целью извлечения конкретной информации;
  • совершенствование навыков ознакомительного чтения;
  • совершенствование навыков выполнения задания с элементами моделирования.

Материально-техническое обеспечение:

  • магнитофон;
  • телевизор;
  • компьютер, программа POWER POINT

План-конспект урока

1. Организационный момент. Приветствие

Teacher: Good morning, students!  I hope you are well and ready to work!

2. Целеполагание

Teacher: I want us to read the poem.

Учащиеся читают стихотворение:

When the weather is wet,
We must not threat.
When the weather is cold,
We must not scold.
But be joyful together
Whatever the weather!

Teacher: What are we going to talk about at the lesson?

Учащиеся отвечают на вопрос.

Teacher: So, the title of the lesson is “Every Weather Has Its Charm” – “У природы нет плохой погоды”.

Приложение 1. Слайд 1

3. Речевая зарядка

Teacher: Answer the questions:

  • What is the weather like today?
  • What does the thermometer say?
  • What is it going to be in the evening?
  • Have you heard the weather forecast for tomorrow?
  • What will the weather be like?

Учащиеся отвечают на вопросы, используя формы выражения личного мнения (I think / In my opinion / To my mind).

4. Организация тренировки используемой на уроке лексики:

a) выполнение упражнения “Cross One Out” – “Найди лишнее слово”;
б) перевод предложений с английского языка на русский.

а) Teacher: Put one extra word away and guess the season:

Rain, foggy, yellow leaves, snow, cloudy;
Warm, green leaves, May, New Year;
Snow, frosty, flowers, cold, hockey;
Sunny, July, snowman, hot, flowers.

б) Teacher: Translate the following sentences from English into Russian:

1. The weather is dreadful.
2. It is warm outside.
3. There are clouds today.
4. It pours every day.
5. It is only 5 degrees below zero.
6. I think spring will be cold.
7. There will be a storm tomorrow.
8. If there is frost schoolchildren will not go to school.
9. It is going to be sunny.
10. I am freezing. 

Приложение 1. Слайды 2-3

5. Подготовительный этап перед аудированием. Снятие трудностей с текста. Работа с географической картой Великобритании

Teacher: Have a look at the map of Great Britain. Come to the map and show:

  • northern/ western/ southern/ eastern Britain;
  • Southern England;
  • Northwest Scotland;
  • Eastern England.

Teacher:  Read and translate the sentences, pay attention to the pronunciation of the geographical names and the use of the articles.

Liverpool is in the northwest of England.
Plymouth is in southwest England.
London is in southeast    England.
Manchester is in the northwest of England.
Cardiff is in southern Wales.
Brighton is in the south of England.

6. Аудирование

Teacher: Listen to the weather forecast and fill in the table of exercise 4 at page 113.
Let’s come to our text book and do exercises 5 and 6 at page 113. Don’tforgettousetheusefullanguage.

Учащиеся слушают аудио запись и выполняют задания с использованием речевых образцов

Приложение 1. Слайды 4, 5, 6.

7. Чтение тематических текстов

Teacher: There are four seasons in a year: spring, summer, autumn and winter. Each of them lasts three months. Read short texts and guess what season is described. Start your answer with: I think it's… because…

1. This season comes in March and ends in May. Snow melts. It often rains in … , especially in April. People say," April showers bring May flowers." The weather is changeable. Usually it's cool. But sometimes it’s very cold. In April winds bring warm weather.

2. it’s the hottest season of the year. Days are long, nights are short. Usually the sky is cloudless, the sun shines brightly. There are storms in June. The thermometer always shows the temperature above zero. The season brings fruits, vegetables and berries.

3. Then comes… The weather is rainy and stormy. People must wear raincoats and umbrellas if they don't want to get wet. The leaves on the trees are yellow, brown and red.

4. When … comes, we spend a lot of time at home because it's snowy, frosty and windy outside. Rivers and lakes are frozen. In … the temperature is always below zero. Everything is white with snow. Children make snowmen and snowwomen, play snowballs, skate and ski.

Учащиеся читают тексты, догадываются, какое время года описано. Используются фразы выражения личного мнения.

Приложение 1. Слайды 7-14

8. Работа с активным словарём по теме занятия.

Teacher: Have a look at the blackboard. You will see the pictures of natural disasters name them.

Учащиеся называют природные явления по изображениям.

Приложение 1. Слайды 15-23.

9. Предъявление домашнего задания

Teacher: There are a lot of proverbs and sayings about seasons, weather and nature. I’ve found some. Write them down in your copybooks (by variants). At home try to find Russian equivalents to these English proverbs and sayings:

Everything is good in its season.
It never rains but it pours.
April showers bring May flowers.
After rain comes fair weather.
Every cloud has a silver lining.
It is an ill wind that blows nobody good.
One cloud is enough to eclipse the sun.
One swallow does not make a spring.
A snowy year is a rich year.
Make hay while the sun shines.

Учащиеся записывают пословицы и ищут их эквиваленты самостоятельно.

Приложение 1. Слайд 24

10. Контроль домашнего задания

Teacher: And now let`s check up your home task. You were supposed to prepare a story about your favorite season. Don`t forget to write down the information about your group mates` favorite season.

Учащиеся демонстрируют свои проекты, рассказывают о любимом времени года, записывают услышанную информацию.

Приложение 1. Слайд 26.

11. Подведение итогов занятия. Выставление оценок