Эпиграф:
“Любимый праздник дарит
волшебство, любовь и
окрыление надеждой”.
Ф.М. Тютчев.
Тип: интегрированный.
Цель: привлечь внимание детей к празднованию великих праздников – Нового года и Рождества.
Задачи:
- Обучающая: сформировать у детей понятия “праздник”, “традиции”, показать актуальность празднования Нового года и Рождества во всем мире, обогащать словарный запас учащихся; расширить и углубить знания о героях этих праздников – д. Морозе и Санта Клаусе;
- Развивающая: развитие читательского интереса учащихся, развивать правильные интонации и произношение, повышать интерес к изучению английского языка, контролировать умения и навыки учащихся высказывать свое мнение по теме, развивать творческие способности; развивать навыки самостоятельной работы с источниками географической информации, отбирать главную информацию, развивать географическое мышление, способность анализировать, делать выводы, устную речь, способность работать в группах, способность применять имеющиеся знания в поисках решения проблемных ситуаций в условиях новых учебных задач;
- Воспитывающая: уяснить общность гуманистических тенденций в жизни и литературе, воспитывать чувство патриотизма, личностно-гражданскую активность, прививать школьникам любовь и уважение к традициям разных народов.
Ход мероприятия
1. Слово учителя. Впереди у вас, ребята, сдача ЕГЗ по русскому и английскому языкам. На сегодняшнем нашем внеклассном мероприятии мы обучим вас в игровой форме именно тому, как сделать этот процесс наиболее безболезненным и интересным.
2. Презентация.
а) Появилась мысль, обдумай и запиши.
Умение излагать свои мысли устно и письменно – один из необходимейших навыков
любого культурного человека.
б) Opinion composition
- Plan:
- Introduction(state the problem).
- Express your personal opinion and reasons for it_).
- Give other people’s arguments and explain why they are wrong.
- Make a conclusion.
в) Включите все богатство своей фантазии, “нарисуйте” в голове живые картинки
Обязательно настройтесь на позитив.
Самым главным при написании сочинения является постановка тезиса и главных идей.
Тезисное предложение определяет главную мысль всего сочинения. Это предложение
должно разъяснять цель, преследуемую автором при написании сочинения. Автор с
помощью этого предложения отображает позицию касательно обсуждаемой темы.
г) Очень важной в сочинении является логическая связь между параграфами.
Connecting ideas.
In sentences – and ; despite; or; so that;which.
Between sentences – as a result; in contrast; on the contrary; on the whole;
however.
Referring words – the most common are personal pronouns.
д) Логическое заключение о главной идее.
Заключение – взгляд вперед, то есть попытка сделать предположение об отражении и
роли выбранной темы в будущем или анализ роли и влияния рассматриваемого вопроса
в настоящем. Завершается параграф тем же тезисом, который был вам поставлен во
введении. Желательно, конечно, его перефразировать. Успехов вам и отличных
оценок вашим ученикам.
е) Алгоритм работы с грамматикой (Gap – filling).
- Прочитай инструкцию.
- Прочитай текст и скажи, о чем он.
- Анализ, что стоит до пропуска и после.
- Слова – маркеры, последовательность действий, событий.
- Определить число, залог, форму.
- Предлоги, артикли.
- Предполагаем, конструируем форму слова.
- Подставляем в контекст и проверяем (перевод, сочетаемость, орфография).
ж) ЕГЭ (русский язык).
- Антон Павлович Чехов – это известный писатель, чье творчество давно привлекает меня. Автор в своем тексте поднимает ряд проблем: что ……; как……..; почему…...?
- Автор размышляет о…… Я разделяю позицию автора и считаю, что...…
- Во-первых, ……… Во-вторых, ……….. В-третьих,….
- История учит нас тому, чтобы мы учились на своих ошибках. Но мы, современная молодежь XXI века, не понимаем этого и продолжаем учиться на своих. Я надеюсь, что сумею...
з) ЭССЕ-(“опыт”-от франц.)-разновидность очерка.
- Главную роль в нем играют впечатления и ассоциации: раздумья и размышления о жизни, о событиях в науке, искусстве, литературе.
- Оригинальный взгляд на предмет, интересные мысли. Образные и афористичные мысли.
- Эссе по форме – это рассуждение-размышление.
и) ЕГЭ (литература).
- 1. Тезисы, развивающие доводы.
- 2. Формирование позиции с учетом позиции автора.
- 3. Умение обосновывать суждения.
- 4. Уровень владения теоретико-литературными знаниями.
- 5. Обоснованность суждений.
- 6. Последовательность и логичность изложения.
3. Слово учителя. Новый год и Рождество – это те праздники, которые с нескрываемым предвкушением ожидают и дети, и взрослые. Все надеются на исполнение заветных желаний, ждут чуда. В эти сказочные дни принято желать друг другу счастья, радости и добра.
Christmas is the most important festival in the Christian calendar. The British public pays attention to Christmas with its traditions of present giving, eating, drinking. The Christmas story comes from the Bible. It tells us an interesting story of shepherds who were watching their sheep when an angel appeared to them. He told them about a Savior’s birth in Bethlehem. The shepherds went to see Jesus. The baby Jesus was born in a stable.
The British way of celebrating Christmas
It is celebrated on the 25th of December. Christians celebrate the birth of Jesus Christ. The British people attend church and exchange gifts. People sing old traditional songs to create the special atmosphere of the holiday. Children hang up stockings near the fire place. Cities and towns are decorated with bright lights and Christmas trees,
The Russian way of celebrating Christmas
It is celebrated on the 7 th of January. It is a happy holiday. Families come together to share their happiness. They make and buy gifts, decorate a fir tree with toys, lights. Schools have two weeks of vacations.
Занесите данные о праздновании Рождества в таблицу:
Country | Father Christmas | The date of celebration | Dishes | Gifts | Decorations |
The UK | Santa Claus | 25.12 | Fish; mince pie; plum pudding; cakes; wassail | Under the fir-tree; in stockings; crackers; X-mas cards | Glass ornaments; candles; small colorful lights |
Russia | Father Frost | 07.01 | Cakes; pies; meat dumplings | Under the fir-tree | Tinsel, Glass ornaments; candles; small colorful lights |
- Santa Claus Is Coming,
- Santa Claus Is Coming,
- Christmas is near,
- Hang all the stockings,
- We cannot wait till he is here.
The children hang up the stockings near the fire-place to receive gifts from Santa ClausThe exhibition of the Christmas stockings.( with the wishes inside) The children design their own type of stockings.
4. Let us sing the song.
Must Be Santa
Who's got a beard that's long and white
Santa's got a beard that's long and white
Who comes around on a special night
Santa comes around on a special night
Special Night, beard that's white
Must be Santa
Must be Santa
Must be Santa, Santa Claus
Who wears boots and a suit of red
Santa wears boots and a suit of red
Who wears a long cap on his head
Santa wears a long cap on his head
Cap on head, suit that's red
Special night, beard that's white
Must be Santa
Must be Santa
Must be Santa, Santa Claus
Who's got a big red cherry nose
Santa's got a big red cherry nose
Who laughs this way HO HO HO
Santa laughs this way HO HO HO
HO HO HO, cherry nose
Cap on head, suit that's red
Special night, beard that's white
Must be Santa
Must be Santa
Must be Santa, Santa Claus
Who very soon will come our way
Santa very soon will come our way
Eight little reindeer pull his sleigh
Santa's little reindeer pull his sleigh
Reindeer sleigh, come our way
HO HO HO, cherry nose
Cap on head, suit that's red
Special night, beard that's white
Must be Santa
Must be Santa
Must be Santa, Santa Claus
Dasher, Dancer, Prancer, Vixen,
Comet, Cupid, Donder and Blitzen
Reindeer sleigh, come our way
HO HO HO, cherry nose
Cap on head, suit that's red
Special night, beard that's white
Must be Santa
Must be Santa
Must be Santa, Santa Claus
5. Have you ever seen Santa Claus? Can you imagine how he looks? Draw Santa’s portrait according to your imagination. Work in groups. Compare Santa’s and Father Frost’s portraits.
6. Christmas cards and letters are sent to friends, relatives, Santa Claus. Read some of them and make the list of ten top wish items the British and Russian children want.
Dear Santa,
This year I want a, X-BOX with games. And a pickup with a horse trailer,
with fens, shoot, cow's and calf's, 2 feet tall remote control dune
buggy, that can go 25 mph, and has snow tires. For the X-BOX
games I want a football, basketball games.
Michael
Сan you please help the homeless children have a good Christmas with at least
something really good to eat and maybe a small toy for them to love.
– Andrew, 7, South Hadley, Massachusetts
Dear Santa, I would love all the presents I asked for but my mom deserves
them more. I have been getting presents all year from my mom and she works hard
to get them for me. My mom doesn't know how much I love her that's why I want
her to have all my presents. Love, Victoria
– Victoria, 12, Syracuse, New York
I will like to have snow in my country. Our country does not have snow. It is
a tropical island.
– Laura, 11, Sangre Grande, Trinidad & Tobago
This is a special Christmas cos we have our uncle saied staying from Iran and he
hasn’t had a Christmas before, cos they don’t have xmas in Iran only new year.
It would be lovely if you could send a big sack of grownup presents for him too.
– Laylee, 8, Middlesbrough, England
Dear Santa,
Merry Christmas. I love you. I will see you at Christmas. I want a toy comb that
has a princess on it.
Bye Alicia.
Hi Santa,
My name is Courtney, I am 10 years old. I would like a computer. Thank you.
Courtney.
7. Let’s take part in our competition “The Best Christmas Tale”.
The peculiarities of a Christmas tale:
Characters:
– children
– created personages
– cartoon heroes
The Themes:
Difficulties can be overcome with a help of miracle
Some problems will be solved with a help of good will
The plot
May be based on real facts or may be fully composed with your imagination.
You have 40 minutes to do this task. Write 200-250 words.
You may use this plan
Introduction
Once there was/were…………..
They were………….. (a short characteristic of the heroes) 2-3 sentences.
Main body
They did smth…….(details)
– Suddenly they heard…….
– Firstly they thought it would be…….
– Then……
After….
Conclusion (2-3 sentences)
Finally…...
All is well that ends well.
8. Домашнее задание.
Продолжить заполнение сравнительной таблицы. Выберите любые страны и их героев для сравнения. Успехов!