Английский – язык международного общения

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: формировать и развивать коммуникативную, социокультурную компетенцию.

Задачи:

  1. Развивать и совершенствовать лексические навыки по теме «Английский – язык международного общения».
  2. Расширять знания учащихся в области страноведения по теме «Английский – язык международного общения».
  3. Активизировать навыки аудирования, монологической речи.
  4. Отрабатывать навыки чтения.
  5. Способствовать расширению знаний и представлений учащихся об англоговорящих странах.

Оборудование:

  • карта «English-speaking world», карточки с заданиями;
  • компьютерный курс «Английский язык для 5-9 классов»;
  • лингафонный кабинет.

Ход урока

I. Организационный момент. Речевая разминка.

- Good morning, dear friends.

- I’m glad to see you.

- How are you?

- Today is a fine day, isn’t it?

- I’m glad to hear it.

II. Введение в тему урока.

- Dear friends. We’re in the classroom which is equipped by computers. Today we have an unusual and a very important lesson. We are going to underline how necessary it is to study English with the help of new technology through listening and checking the results of the text where you can find a number of alternatives.

III. Развитие лексических навыков по теме.

- Before listening to the text, let’s look through some unknown words.

Карточки со словами, на которых учащиеся записывают значение слова:

  • approximately – nearly correct, about, приблизительно;
  • broadcast – to send out radio or television programmes, транслировать;
  • education – the process of teaching or learning usually in a school or college;
    educational – (adj.) – educational programmes;
  • major – the synonym is main, important;
  • mother tongue – native language;
  • widespread – the synonym is popular.

IV. Активизация навыков аудирования.

1) Первое прослушивание текста.

- You’ll listen to the text once and try to understand what this text is about. Put on the head-phones and start listening.

Первое прослушивание текста (см. Приложение 1).

- Now answer my questions, please.

  1. What is this text about?
  2. Is it amusing, teachable and interesting?
  3. Did you happen to read such kind of texts?

2) Второе прослушивание текста.

- Now you’ll listen to the text once again and your task will be to understand the details of the text with the help of the following statements, which are written on the sheets of paper.

- Before listening to the text once again look through these statements.

Второе прослушивание текста (см. Приложение 2).

3) Проверка задания.

- Which sentences are right?

V. Совершенствование навыков чтения.

  1. - Now I want you to have some practice. Read the text after the announcer. It will help you to improve your reading. (Учащиеся читают текст самостоятельно за диктором, ведется аудиозапись прочитанного, отрабатывается произношение.)
  2. - Now read the text: the paragraph after one another. (Учащиеся читают текст вслух.)

VI. Активизация навыков монологической речи.

- And finally I’d like you to give a short summary of the text.

VII. Итог урока.

Закрепление изученной страноведческой информации.

- At the end of our lesson I want to say that English is a widespread language.

- In what countries is it spoken as the first language? Show these countries on the map.

- In what countries is it a second official language? Can you show them on the map?

- Thank you for your good work. I liked it. Your marks are the following.

VIII. Домашнее задание.

- Your task is to make up the retelling of the text in written form.