Цель: повышение общего культурного уровня старшеклассников.
Задачи:
- Образовательные:
- познакомить учащихся с особенностями этикета в отношениях между юношами и девушками в странах изучаемого языка;
- Развивающие:
- развивать способности к осуществлению продуктивных речевых действий;
- индивидуальных умений работы в коллективе и группе;
- Воспитательные::
- формировать сознательное отношение к этическим нормам;
- воспитывать уважение к иноязычной культуре у учащихся.
Оснащение урока: учебное пособие English 10-11, под редакцией Кузовлева В.П.,Unit 4, Reading section; источники из Internet, словари, раздаточный материал, электронная презентация по теме.
Форма организации учебного процесса: групповая работа.
Место проведения: класс школы.
ХОД УРОКА
1. Вводная часть. Организационный момент
Teacher: Good morning, my dear students. Nice to meet you. I am glad to invite you to our lesson. Let`s begin it.
2. Основная часть. Презентация праздника «День святого Валентина»
Teacher: Boy, why are you so upset today? What`s happened ? What are you reading?
Boy: Mm … I`ve got a problem. Today I have received the letter from my pen-friend Sarah from London. We are friends more than 6 month. I`ve never seen her. She invites me to London to spend the holiday together. Here it is. (Ученик читает письмо) (Приложение 1, слайд 1). But unfortunately I don`t know anything about this holiday: the history, how to celebrate it, what present to give and I even can`t imagine what to do and where can we go out? Can you help me, classmates.
Group 1
Pupil 1: Ok, boy, we`ll try to solve your problem and give good and important advices that help you.
(Участники каждой группы получают индивидуальное групповое задание. Используя различные источники информации, учащиеся готовят свои выступления)
Pupil 2: As for me I know the history of this holiday. I`ve found this information from the Internet. Look (Приложение 1, слайд 2)
The legend of this holiday
There are a lot of legends about the origin of this holiday. This is one of them.
It is said Valentine`s Day originated in ancient Rome. A long, long time ago, the Rome
emperor Claudiu. said that men should not get married, that they should only serve in the
army. Claudius thought that wives were a problem. St.Valentine, a priest, felt bad for the
men and helped them to get married secretly. This made Claudius angry, so he had
St.Valentine put in jail. The young people of Rome was very sad that St.Valentine was in
jail and wrote him notes saying “We love you” and “we miss you” and pushed them
through the bars oа his cell. These were the first valentines.
Pupil 3: Boy, you know the tradition of this holiday is to give valentines to someone. And we wrote our advice on the card and give it to you. (Дарит «валентинку» с описанием истории праздника)
Boy: Thank you very much.
Pupil 4: We`ve found an interesting information about the symbols of this holiday. These symbols are red hearts, birds, love letters, candies, cupid, a bow, an arrow, a ribbon. (Приложение 1, слайд 3)
Pupil 5: I want to give you this cupid – the symbol of love. Take it and listen to my advise – save and remember about pure love (ученики исполняют песню «Destination»).
Группа 2
Pupil 6: I know who was the first mentioned about love in English
poetry.
Shakespeare was the first who wrote about real love. “Romeo and Juliet” is one of the
Shakespeare`s best plays. It`s full of love and youth. Romeo and Juliet are in love with
each other and love changed them. (Демонстрируется фрагмент
из кинофильма «Ромео и Джульетта»). We want to give you
our advice too. The most valuable thing in the life is love. Keep it. (Дарят
«валентинку» с фрагментом сонета У.Шекспира)
Pupil 7:
I never saw that you did painting need
And therefore to your fair no painting set;
I found, or thought I found, you did exceed
The barren tender of a poet`s debt;Я думал, что у красоты твоей
В поддельных красках надобности нет.
Я думал: ты прекрасней и милей
Всего, что может высказать поэт.
Group 3 (группа учащихся, изучающих второй иностранный язык – французский)
Pupil 8: (звучит французская музыка) Мальчик, ты знаешь, что главный город встреч всех влюблённых – это Париж. И мы советуем тебе назначить свидание своей подруге именно в этом городе. (Приложение 1, слайд 4)
Pupil 9:
– Le Louvre. Si vous voulez faire rendez-vous commencez par le Louvre. Le Louvre est un ancient palais. Dans ce muse grandiose vous pouvez voire les chef-d-oeuvre de l`art. (Перевод на русский язык)
– Champs Elysees. Au debut du XII siecle, la partie de la ville ou se trouve
maintenat les Champs Elysees etait occupee par les champs. Aujurd`hui c`est une grande
avenue.
– La Tour Eiffel. Tour Eiffel est le symbole de la ville. C`est le visage de Paris.
Pupil 10: Мальчик, мы также советуем тебе выразить свои чувства на французском языке – самом красивом языке мира, прочесть стихотворение Ж.Превера «Для тебя, любовь моя!» и сказать эти слова любви на французском языке «Je t`aime, mon amour» (я тебя люблю).
Вручают «валентинку» со стихами:
Pour toi, mon amour!
Je suis alle au marche aux oiseaux
Et j`ai achete des oiseaux
Pour toi mon amour.
Je suis alle au marche aux fleurs
Et j`ai achete des fleurs
Pour toi mon amour.
Je suis alle au marche a la ferraille
Et j`ai achete des chains
De lourde chains
Pour toi mon amour.
Je suis alle au marche aux esclaves
Et je t`ai cherchee
Mai je ne t`ai pas trouvee
Mon amour.Вот на птичьем рынке я был
И самых лучших птиц купил
Для тебя, любовь моя.
В цветочном рынке побывал
И розы красные я взял
Для тебя, моя любовь.
В железный рынок я ходил
И цепь железную купил
Для тебя, любовь моя.
Потом на ряд рабов пошёл
Искал тебя и не нашёл
Моя любовь
(Пперевод ученицы 10 класса.)
3. Заключительный этап урока
Boy: My friends, thank you very much for your information…. You helped me, and now, I have to go and answer the Sarah`s letter. I`m going to invite her to Paris and spend the best holiday in my life with her. (Ученик читает свой ответ на письмо подруги) (Приложение 1, слайд 5)
4. Рефлексия
Teacher: My dear students. Thank you for your work. Our lesson is over. And now I want to know what you think about the lesson. Stick your papers on the blackboard:
№1 – you liked the lesson
№2– there was nothing new for you
№3 – the lesson was boring
№4 – you have no clear position on the subject
(Учащиеся выражают своё отношение к уроку, обозначая номера)
– You may be free. Good bye!