Taj Mahal

Разделы: Иностранные языки, МХК и ИЗО, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (27 МБ)


Общедидактическая цель учебного занятия: создать условия для осознания и осмысления блока новой учебной информации, относящейся к мировым достопримечательностям и применение новых знаний в учебной ситуации на данном уроке.

Тип урока: урок изучения нового материала и первичного закрепления.

Образовательный аспект: способствовать развитию практического владения языком, создать условия для формирования навыков аудирования и устной речи, чтения и письма.

Развивающий аспект: развитие творческой активности учащихся, памяти и воображения, способности к распределению внимания, умения делать выводы.

Воспитательный аспект: формирование способностей к критическому мышлению, воспитание уважительного отношения к памятникам мировой культуры;

Планируемый результат: Знакомить учащихся с мировыми памятниками и сооружениями мировой культуры, элементами конструирования на уроке, формирование умения передавать содержание описательного текста с опорой на тезисы, умение высказывать свою точку зрения и понимать точки зрения одноклассников;

Урок предполагает следующие этапы работы:

Activities before listening – вызов интереса, логическое предположение, первичные знания учащихся по теме, знакомство с новой лексикой урока;
Activities while listening – прослушивание текста, пропускаем через себя новую информацию;
Activities after listening – осмысление того, что мы узнали. Новые знания выстраиваются в общую систему знаний. Рефлексия.

Оборудование урока: компьютер с мультимедийным проектором, текст для аудирования, фотографии сооружений мировой архитектуры, выставка рисунков учащихся.

Оформление доски: фотографии памятников мировой культуры.

“… В честь Магары ушедшей рано в вечность,
Построен был Бессмертный Тадж Махал.
Он символ, что уходит в Бесконечность,
Героям нашим он гробницей стал…”(Слайд 3).

Урок из раздела: Across the Curriculum “A Lesson of Art & Design”
Lesson “Taj Mahal”

Задачи урока: (Слайд 2).

  1. Введение и активизация новых лексических единиц по теме;
  2. Практиковать и учащихся в аудировании;
    в развитие умений поискового чтения и в умении делать краткое сообщение описательного характера с опорой на заметки (тезисы).

Этапы урока:

Организационный момент.

T: – Glad to see you. I hope you are fine. Let's start our lesson.
Today we’ll visit the most wonderful and mysterious country in the World, India, where is situated an unusual construction which can be called the Eight Wonder of the Modern World.

Фонетическая зарядка.

T: Let’s pronounce the words correctly. Our vocabulary content: (Слайд 4).
Agra, India, the Eight Wonder of the Modern World, a palace, a main dome, a large pearl, four minarets, a fantastic building, a temple , a church, a cathedral , a mausoleum, a tomb, Taj Mahal

Activities before listening:

(These before you listen activities’re designed to arouse children’s interest in the topic and pre – teach some of the vocabulary necessary for understanding the lesson.)
T: Children! First of all, we‘ll speak about famous places in the world. Look at the board and name famous places! (P1 – Big Ben, P2 – Red Square, P3 – Disney Land, P4 – the Winter Palace, P5 – the Tretyakov Gallery and the Tag Mahal.) (Слайд 5).

T. – Have you ever seen TV programmes or films about Tag Mahal?
Now let’s match the words in the box with the illustrations (the pupils should use dictionaries if necessary).

(Activity Sheet 1.)

 T: Now let’s play a game: Choose one of the questions, the harder the question, the higher the score (or the price).

 

T: Thanks, you’ve done it well. The winner of the game is … He‘s got the highest score! Now let’s try to guess what the Taj Mahal is made of. (Cлайд 16). Use the model: The Taj Mahal is made

Of ….

glass, white marble,

 

 

 

 

 

 

Activities while listening:

T: Now I’d like you to listen to the story about this fantastic building & tick the correct words from the text. (Give the pupils a copy of Activity Sheet 2 and ask them to listen and to tick the words below.)

T: Listen again and try to complete the table with words and numbers from the box.
(Give the pupils a copy of Activity Sheet 3.)

(Activity Sheet 3.)

1. The Tag Mahal is in … .
2. It is the Eight … .
3. The building is made of…
4. Inside, there are … rooms.
5. Outside, there is a beautiful garden with …
16

four pools

Agra, India

precious stones

Wonder of the Modern World

T: Now listen to the text once again and check your answers.

Activities after listening:

T: Now, children, read the text carefully and look at Activity Sheet 4 that the sentences about this building are not all true.

(Activity Sheet 4.)

T: Let’s work in pairs. Read each statement and decide it is true or not true.
If it is, draw a circle around T, if it is not, draw a circle around F.

 

1. The Tag Mahal is in Agra, Pakistan.

T F
2. It’s not a palace, it’s a mausoleum for a dead wife. T F
3. The building is made of red breaks and stones. T F
4. There’s a large dome in the centre of the building. T F
5. It has five minarets at each corner. T F
6. Inside there‘re three floors with 15 beautiful rooms. T F
7. In the garden there’re 4 pools. T F

T: Let’s read each statement aloud and check your answers.

Now try to make notes under these headings, and then describe the Taj Mahal to your classmates. Include right & wrong statements and your classmates correct you!

(Activity Sheet 5.) Приложение 1

name place colour

(materials)

inside outside

(Cлайд 17, 18, 19).

Imagine you are a designer & you’re going to take part in the competition. The prize for the best designer – project is $ 1 000. Draw or paint your own project, please!

T: So, your home task is to make up a project about the Eight Wonder of the Modern World.

T: Well done! That will do for today. Thank for your excellent work. You were attentive, active and friendly. The lesson is over. Goodbye, everyone!