Личностно-ориентированные технологии на уроках английского языка в 3-м классе

Разделы: Иностранные языки


Тип урока: комбинированный.

Цель урока: к концу урока мои ученики смогут в устной и письменной форме дать рекомендации по сохранению здоровья, используя тематическую лексику и грамматические структуры “You must” и “You must not”.

Задачи:

  • организовать учащихся, создать необходимый уровень мотивации;
  • закрепить ранее изученную лексику (по теме “Food”).
  • ознакомить с новой лексикой по теме «Будь здоровым», сократить уровень языковых и речевых трудностей;
  • развить языковую догадку и ознакомить учащихся с новыми грамматическими структурами: You must/You must not;
  • использовать ситуацию текста в качестве языковой содержательной опоры для развития умений в письменной и устной речи учащихся;
  • активизировать лексику, изученную на уроке, развивать навыки устной и письменной речи.

Развивающая цель: развивать речь учащихся, познавательный интерес учащихся, умение сравнивать, обобщать, делать выводы, расширять их словарный запас и кругозор, развивать навыки самостоятельной работы.

Воспитательная цель: воспитывать стремление к толерантному общению с окружающими, воспитывать у учащихся культуру мышления и общения.

Характеристика группы:

Уровень владения английским языком – начальный (второй год обучения)
Возраст – 9 лет

Формы организации познавательной деятельности: индивидуальная, фронтальная, групповая

Методы обучения:

  • по источнику знаний: словесные, наглядные, практические;
  • по уровню познавательной активности: частично-поисковый, репродуктивный, объяснительно-илююстративный;
  • по принципу расчленения знаний: аналитический, сравнительный;
  • по степени взаимодействия: беседа.

Оборудование: дифференцированные карточки с заданиями, карточки с тематической лексикой, обучающая компьютерная программа “Enjoy Listening and Playing” (3 класс, автор: Биболетова М.З.), учебник “Enjoy English” (3 класс, автор: Биболетова М.З.)

Слова и структуры: wash hands; wash a face; have fun; clean teeth; stay healthy; every day; be lazy; walk; play; be healthy;
You must… You must not…
Don’t…

На доске:            Be healthy!
                             

ХОД УРОКА

I. a) The beginning of the lesson.

Teacher: Good morning, dear boys and girls! I’m so glad to see you today! Sit down, please. (Ss take their places)

Teacher: Ребята, сегодня у нас не простой урок, а урок здоровья. И мы с вами познакомимся с новыми выражениями, с помощью которых мы научимся рассказывать о том, что нужно делать, чтобы всегда быть здоровым и полным сил.

b) Warming-Up. The phonetic exercises.

The chicken says “peck-peck, peck-peck”;
The snake says “hiss-swish, hiss-swish”;
The horse says “neigh-neigh, neigh-neigh”;
The frog says “croack-croack, croack-croack”;
The clock says “tick-tock, tick-a-tick-a-tick”;
The cat says “mew-mew, mew-mew”;
The cow says “moo-moo, moo-moo”;
The owl says “hoo-woo, hoo-woo”.

(Ss repeat the activities after the teacher. Teacher shows the picture of an animal when he/she pronounces its sounds)

Teacher: Name the food you can see in the picture. What’s this? (Teacher shows the pictures and Ss name the food they can see)

Teacher: What do you like to eat for breakfast?

S1: I like sandwich and milk, etc. (Ss tell the teacher what they like in turn).

II. Home task check-up

Teacher checks up reading words and word combinations following rules of reading.

III. Work with the vocabulary. Presentation

(Each student has their vocabulary guide with topic vocabulary) (Приложение 1)

Teacher: Ребята, вы не забыли о чем мы с вами будем сегодня говорить? (О здоровье)

Teacher: These are cards with new vocabulary. Repeat after me. (Ss repeat the words after the teacher)
(presentation – Miss Chatter’s morning exercises)

Teacher: Listen to Miss Chatter what she does to stay healthy every day.

Teacher: You’ve got worksheets with some tasks. Listen once again and do task 1. Work individually.

(Ss listen to the tape and each student completes the task: match to the right picture) (Приложение 2, Приложение 3)

IV. Work with grammar. “Must/Must not”

On the blackboard:

(Teacher introduces new grammar structure, explains the rules of using it and give some examples to Ss)

Teacher: Listen and translate my sentence. (You must go to school every day) Ребята, в этом предложении есть одно новое слово. Кто догадался о его значении?

Teacher: In your worksheets look at task 2. Work one by one. Расскажите своему другу, используя структуру You must, что он должен делать, чтобы быть здоровым.(Приложение 2, Приложение 3)

S1: You must wash your face every day. (Ss make up the sentences in turn)

Teacher: Look at the blackboard. Finish sentences using new phrases.

S1: You must not eat many sweets every day.

IV. Relaxation pause. Commands

Teacher: Stand up! Remember the commands! Stop! Look! Listen! Be quiet! Come here! Clap! Jump! No! Yes! (Teacher names the command and Ss show it)

V. Rules of reading

Teacher: Open your Student’s books at page 37. Look at exercise 4. Let’s introduce new rules of reading.

(Teacher introduces letter combinations: sh, ch, j, g. Then Ss listen to the speaker and repeats the words correctly after him)

Teacher: Read the first column one by one. (Ss read the words correctly in chain)

S1: shirt;  ––> S2: short; ––> S3: she, etc.

VI. Pre-reading

Teacher: OK.  In your worksheets look at task 3. Here you can see Doctor Health’s questionnaire “Are you healthy?” Work individually and answer the questions. (Ss read the questionnaire and complete the task) (Приложение 2, Приложение 3

VII. While reading

Teacher: Well done! Look at task 4. Read the text and complete the task while reading. (Each student has an individual task: group 1 – fill in the missing words using them from the list above the text; group 2 – underline the phrases which students must do to be healthy) (Приложение 2, Приложение 3)

Teacher: OK. Now, find the following expressions and translate them into English. (Teacher names these expressions. Ss look for word combinations in the text and name them)

VIII. Post reading. Writing

Teacher: Do task 5 in your worksheets. Give Billy advice what he must do or must not do to stay healthy. Use information from the text. (Each student has an individual task: group 1 – complete the sentences using topic vocabulary and grammar structures “you must” or “you must not”; make up as many sentences as you can) (Приложение 2, Приложение 3)

IX. The end of the lesson

Teacher: Well, tell me, please, what must you do to stay healthy?

S1: I must clean teeth every day. ––> S2: I must drink juice every day, etc.

(Teacher names the results of the lesson and assesses Ss)

Homework (дифференцированное домашнее задание): стр. 26 (рабочая тетрадь)

  • №2 (а) – соединить слова, составить словосочетания;
  • №2 (б) – вставить полученные словосочетания и прочитать предложения.