Цель: формирование коммуникативной иноязычной компетенции при реализации технологии деятельностного метода на уроке английского языка в 5-м классе.
Задачи:
Обучающие: научить строить форму
сравнительной степени прилагательных;
практиковать употребление сравнительной
степени прилагательных в речи и на письме;
развитие навыков поискового чтения.
Оснащение: диапроектор, экран мультимедиа, презентация урока в PowerPoint, переносная доска, УМК “New Millennium – 5”, Н.Н. Деревенко
Ход урока
1. Мотивация
(самоопределение к учебной деятельности)Цель: мотивирование (самоопределение) учащихся к учебной деятельности.
Teacher: How are you today?
Pupil: I'm fine today.
T: Are you happy today?
P: Yes I'm happy today.
T: Are you sad today?
P: Yes, I'm/No, I'm not.
T: Now let's remember what our “Smile” usually says to us at the beginning of the lesson. (Приложение 1, слайд № 2)
P: I will study and learn something new. Or maybe I will play with my friends. No! I want to study! (Приложение 1, слайд № 3)
T: But what does it mean to study?
P: It means, first, to understand what I don't know and then to find the way how I can learn it. (Приложение 1, слайд № 4)
T: So, what should we do today?
P: We should understand what we don't know and find the way how we can learn it.
T: Do you agree with this plan? P: Yes, we do.
T: How can we understand what we don't know?
P: First, we should repeat only necessary knowledge.
2. Актуализация и фиксирование индивидуального затруднения в пробном действии
Цель: актуализация изученного лексического материала по теме “Город и деревня”, достаточных для построения нового знания, фиксирование их в речи и обобщение.
T: But what knowledge do we need? What was our theme?
P: “Town and village”.
T: Let's remember some sites of a town.
(Дети называют достопримечательности по предметным картинкам.)
T: What do we need to describe the sites?
P: We need adjectives.
T: Let's repeat our adjectives.
(Дети называют и переводят прилагательные. )
T: Now let's check your homework. Your homework was to learn adjectives for dictation. I'll give you some cards and your task is to fill in the blanks and to translate some word – combinations.
(Учащиеся получают разноуровневые задания, последнее задание у всех одинаковое.)
I. Fill in the blanks. 1.be...utif...l
2.exp...ns...ve
4. de...p
5.w...nd...rf...l
6.ch...apII. Translate word – combinations.
1. известный музей
2. дорогой ресторан
3. глубокое озеро
4. самый старый замок
5. самый красивый дворец
(Учащиеся выполняют задание, затем вывешивают свои карточки на переносной доске.)
T: Let's check together the second task. Translate the word – combinations.
P: We can't translate the last word combinations.
III. Постановка проблемы
Цель: зафиксировать место – шаг операции, где возникло затруднение.
T: What did we do?
P: We did some tasks.
T: What tasks can you do?
P: We can feel in the blanks, we can spell adjectives.
T: What can't you do?
P: We can't translate the word combinations “самый старый замок, самый красивый дворец”.
T: Why can't you translate it?
P: We don't know the translation of these words.
T: Какая это степень сравнения прилагательных?
P: Превосходная.
T: Yes, you are right. It's superlative form. So, what is our theme today?
P: Превосходная степень сравнения прилагательных в английском языке.
T: Yes, you are right. The theme of our lesson today is “The superlatives”.
IV. Построение проекта выхода из затруднения
Цель: построить проект выхода из затруднения.
T: So, what should we do today?
P: We should make up the rule how to form the superlatives.
V. Реализация построенного проекта
Цель: реализовать построенный проект в соответствии с планом и зафиксировать способ образования превосходной степени прилагательных в речи.
T: To get to know the rule faster, let's divide into 3 groups. Take the cards and try to derive the rule.
(Учащиеся делятся на 3 группы и получают дифференцированные задания для выявления правила образования превосходной степени прилагательных в английском языке.)
Примерные дифференцированные задания для групп
1. Tom's phone is cheap. Ann's phone is the cheapest. 2. There are a lot of modern buildings in our town. The shopping mall is the most modern in our town. 3. – It's a hot day today. – Yes, it's the hottest day in this summer. 4. BMV is a comfortable car. Volkswagen is the most comfortable car in the world. |
1. The Volga is a long river. But the Mississippi is the longest river in the world. 2. Kate is a tall girl. Helen is the tallest girl in the class. 3. The red dress is beautiful in the shop. The green dress is the most beautiful in the shop. 4. This book is interesting. That book is the most interesting. |
British art gallery is famous in London. Buckingham Palace is the most
famous place in London. It is the home of the Queen. There are 600 rooms in it. Here is the river Thames. It's the deepest and most beautiful river in Britain. Tower Bridge is one of the oldest bridges in London. It's over a hundred years old. There are a lot of big and beautiful shops in London. But Hamleys is the biggest toy shop in London. There are six floors with million of toys. The London Eye is the biggest wheel in Britain. 135m is the highest point of the wheel. |
T: Now, look at the board and fill in the table. Do it on the board and in your copy books. So, open your copy- books, write down the date and start filling in the table.
(Учащиеся заполняют таблицу на доске и в тетрадях.)
Доска
Positive Long
Cheap
Old
Clever
Tall
Big
Beautiful
Comfortable
Interesting
FamousSuperlative
(После того как учащиеся с помощью учителя заполнили таблицу, они могут сформулировать правило образования превосходной степени прилагательных в английском языке.)
T: Let's formulate the rule. You may do it in Russian first.
P: Мы используем артикль the и суффикс -est для образования превосходной степени прилагательных с одним слогом или двумя, и the most – для прилагательных с двумя или более слогами.
P: We use the definite article "the" and the suffix -est to form the superlative of one or two-syllables adjectives. And we use “the most” – for adjectives with 3 or more syllables.
T: Let's check if we're right or not. Let's read the rule in our Student's book.
(Учащиеся читают правило в учебнике.)
VI. Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи
Цель: организовать усвоение детьми нового материала с проговариванием во внешней речи.
T: Let's again try to do your test. Translate the phrases which you couldn't do before.
P: Самый старый замок – the oldest castle
Самый красивый дворец – the most beautiful palace
T: Look at the screen, match the positive and the superlative.
VII. Самостоятельная работа с самопроверкой по эталону
Цель: проверить на основе сопоставления с эталоном свое умение применять новые знания на практике.
T: We've trained a lot. Now, try to do the task on your own. Open your Workbooks at page 60. Do ex 1. Read, open the brackets.
(Учащиеся выполняют упражнение самостоятельно по эталону.)
T.: Let's check your answers
(Учащиеся получают ответы для самопроверки.)
2. the most modern
3. the most famous
4. the most wonderful
5. the most beautiful
6. the strongest
7. the oldest
8. the biggest
9. the fastest
T.: Who has no mistakes? Great!
How many mistakes have you got?
Why have you done these mistakes?
P.: ...
VIII. Включение в систему знаний и повторение
Цель: включить новые знания в уже изученный материал и повторить.
T.: Open your books at page 92. Let's see how the superlatives work in the text.
(Учащиеся читают текст, находят прилагательные в превосходной степени.)
T.: Answer my questions:
1. What is the most popular place for people to meet? (Trafalgar Square)
2. What is the biggest wheel in Britain? (London Eye)
3. What is the deepest river in Britain? (the Thames)
4. What is the oldest Bridge in London? (Tower Bridge)
5. What is the most famous park in London? (Hyde Park)
6. What is the oldest place in London? (The Tower of London)
7. What is the most famous place in London? (Buckingham Palace)
8. What is the biggest shop in London? (Hamleys)
(Дети отвечают на вопросы.)
IX. Рефлексия учебной деятельности на уроке
Цель: зафиксировать новое содержание изученного на уроке; провести рефлексивный анализ.
T.: What was the aim of our lesson? (Какая была цель нашего урока?)
P.: How to form the superlatives.
T.: Can you do it now?
Show me the green card if you know how to form the superlatives; the yellow card – if you're not very confident of your knowledge; the red card – if you didn't understand the rule how to form the superlative.
T.: Your marks for the lesson are ....
T.: Write down your homework.
Learn the rule, WB pg 59