Jobs and occupations

Разделы: Иностранные языки


Цель: развитие умений и навыков устной речи.

Задачи:

  • активизировать изученную лексику;
  • совершенствовать умение читать про себя;
  • учить составлять микродиалоги, используя опорные фразы.

Ход урока

Этап урока Содержание Режим работы Время

I

Организационный момент. Приветствие. Объявление темы, задач.

T – Cl

1 мин.

II

Фонетическая зарядка. Read the words after the teacher and match the words and the pictures. (Слайды 2, 3)

Wh cl

4 мин.

III

Основная часть. Активизация активной лексики.
  • What characteristics are necessary for the following jobs? (Слайд 4)
  • Complete the sentences. (Слайды 5, 6)

Pairs

T – Cl

4 мин.

4 мин.

Работа с текстами. Read the texts and guess the jobs.
  1. Steve Brown is from Scotland. He works in the fields. He has many cows and pigs. He takes care of his domestic animals. He is responsible and independent. His family helps him. What is he? (a farmer)
  2. Kate Smith lives in London. She is loving, sociable and clever. She teaches 10-year old pupils. She loves children. She gets on well with them. What is she? (a teacher)

Ind. work

7 мин.

Проверка домашнего задания. Riddles about jobs.

Tell your classmates about anу job. Let them guess what it is.

Wh cl

6 мин.

Обучение составлению микродиалогов с использованием опорных фраз. Complete the dialogue and act it out. (Слайд 7, 8)

Pairs

10 мин

IV

Заключительная часть.  

T – Cl

2 мин.

V

Подведение итогов.  

T – Cl

2 мин.

Приложение 1