Цели и задачи урока: обобщить изученный материал по теме “Биография”, повторить и закрепить изученную лексику и грамматику (порядковые числительные), практиковать навыки аудирования, чтения и говорения.
Оборудование: мультимедийный проектор, презентация по теме урока, магнитофон, с записями к УМК О.В. Афанасьевой и И. В. Михеевой 7 класс “Английский язык”, грамматическая таблица “Порядковые числительные”.
Ход урока
1. Организационный момент.
T: Good morning, children! Glad to see you. Who is on duty today? What date is it today? Who is absent today? Well, today we have a lesson on topic “Biography”. Today we’ll speak about biographies of famous people your biographies and biographies of your parents.
2. Фонетическая зарядка.
T: Now, please, let’s do phonetic drills. Say after me:
Was born, die, choose, success, successful, become, look after, interest, marry, job.
3. Речевая зарядка на базе порядковых числительных.
T: Now look at the slides and say when they were born and when they died.
Режим выполнения: P1 P2 P3 …
4.
T: The next task is listening. Listen to the text about Roald Dahl. Complete the form.
5.
T: Read the text and answer the questions.
6.
T: Ex. 8 p. 109. Answer the journalist’s questions. Act the dialogue out.
Work in pairs.
7.
T: Look at the picture of the famous Russian children’s writer and speak about Korney Chukovsky.
8.
T: Speak about one of your parents or a man /a woman you know.
P: рассказывают о своих родителях. Шелехань Дима выступает с презентацией “Юрий Гагарин”.
9.
T: What is your biography like? P: рассказывают свои биографии.
10. Заключительный этап урока.
Подведение итогов, выставление оценок, разъяснение домашнего задания.
Домашнее задание: Speak about your idol. It maybe a film star, a well-known singer or a politician, businessman and so on. You can create a poster or a computer presentation about him/her.