Проектная технология на уроке английского языка. Тема: "Роль английского языка в мире"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

Познавательный аспект - систематизация знаний учащихся о причинах распространенности английского языка и его роли в XXI веке;

Развивающий аспект – развитие воображения, фантазии, творческого мышления, самостоятельности, умения пользоваться Интернетом;

Воспитательный аспект – развитие личностной активности учащихся, воспитание положительного и толерантного отношения к британской культуре, языку, профессиональная ориентация учащихся (профессии, связанные с иностранным языком), повышение мотивации изучения иностранных языков;

Учебный аспект – практика учащихся во всех видах речевой деятельности по теме.

Оборудование:

  • «мобильный компьютерный класс» с выходом в Интернет

Ход урока

I. Организационный момент. 2 мин.

Задача: подготовить учащихся к работе на уроке, психологически настроить и активизировать внимание учащихся.

Good morning, dear friends! I’m glad to see you. Will you sit down? I see that everybody is present today.

I’m fine and how are you? What about you, Nastier? etc.

I’m fine and you?

That’s very good that all are fine today. Let’s start our lesson.

The theme of our lesson is ‘The Role of the English Language in the World’

What are we going to speak about?

About the English language.

What aspects of the English language?

About the role of the English language.

That’s right. We are going to speak about the role of the English language in the world.

And now pay attention to the epigraph of our lesson.

‘Those who know nothing of foreign languages know nothing of their own’ Goethe

Дети переводят на русский язык высказывание Гете. «Кто не знает ни одного иностранного языка, тот не знает своего собственного»

How do you understand these words?

Let’s translate the quotation into Russian.

How clever of you!

II. Фонетическая зарядка. 2 мин.

Задача: практиковать учащихся в правильном чтении и произношении слов.

You have been studying English for five years and know that sometimes it is difficult to read English words. To avoid mistakes we’ll brush up your reading and phonetics.

Will you read these words? Watch the correct reading.

Учащиеся читают вслух слова.

Break – weak, sew – few, horse – worse, beard – heard, lord – word, cow – low, do – go, year – hear – pear, come – home, are – care, done – gone – stone.

Now let’s read these words in the poem.

Учащиеся читают стихотворение по четыре строчки, обращая внимание на слова, выделенные другим цветом.

When the English tongue we speak,
Why is ‘break’ not rhymed with ‘weak’?
Will you tell me why it’s true
We say ‘sew’ but also ‘few’?

When we want to make a verse,
We can’t rhyme a ‘horse’ with ‘worse’.
‘Beard’ is different from ‘heard’,
Lord’ is not pronounced like ‘word’.

Cow’ is cow, but ‘low’ is low;
‘Do’ is never rhymed with ‘go’.
We have ‘year’ and ‘hear’ and ‘pear’,
Come’ and ‘home’ and ‘are’ and ‘care’,

So, why ‘done’, but ‘gone’ and ‘stone’?
Is there any reason known?
And, in short, it seems to me,
Sounds and letters disagree.

You see how difficult the English reading is. Don’t forget rules of reading!

Now we are ready to continue our work.

III. Подготовка учащихся к предстоящей работе. Warming up. 5 мин.

Задача: мотивировать учебную деятельность учащихся, настроить их на целенаправленную деятельность.

During last 3-4 lessons we have been speaking about foreign languages. You have different opinions. Let’s discuss some problems.

  1. What’s the population of the world? (About 6 billion).
  2. How many people speak English? (650 million people).
  3. How long have you been learning English? (For 5 years).
  4. Why has the English language become the international language? (People of 54 countries of the world speak English it is about 30%)
  5. Why is it difficult to read English words? (It was influenced by many languages: Latin, Greek French, and German. Etc).
  6. Do you like to learn English?
  7. Have you been abroad?
  8. What countries have you visited?
  9. Did you speak with foreigners there?
  10. Why are you learning English?
  11. What professions are dealing with the knowledge of foreign languages?

Отвечают на вопросы учителя.

Most of you are sure that it is important to know English nowadays but some students of our school don’t think so. How to convince them.

IV. Выполнение проекта 15 мин.

Задача: развивать способности осуществлять продуктивные речевые действия, креативность и умение работать в группе, пользоваться Интернетом.

I suggest you to create a website for students of our school to motivate them to learn English better.

But firstly let’s define what we will write and speak about. You are right. If I draw your words we’ll have a word web or a scheme for our site. Look

I think that we will write about the reasons of spreading of the English language and the history of English. To my mind we should speak about the history of English. In my opinion we must speak about professions dealing with English. Some students have bad memory and they have difficulties in English that’s why we should give them advice.

The English Language.

  1. History of the English Language and the English-speaking world
  2. Professions dealing with English
  3. Difficulties in Learning English.
  4. Some advice on how to learn English.

Every paper has an editor. Ann you’ll be the editor today. You’ll be responsible for the name of the paper.

Now you can start your work. In 15 minutes you are to present your page of the paper.

Учащиеся садятся по группам и начинают работу по поиску информации в Интернете и оформлению презентации проектов.

V. Презентация проектов. 10 мин.

Задача: совершенствовать коммуникативные умения на английском языке.

The time is up. Let’s start the presentation. We start from the editor.

The name of our website is …. The epigraph is…. Now I give the floor to the first group.

Группы представляют свои проекты, отвечают на вопросы оппонентов и учителя.

VI. ОЦЕНКА ПРОЕКТА. 2 мин.

Задача: развивать критическое мышление, воспитывать чувство уважения к чужому мнению.

После оценки редактора, учащиеся заполняют бланк самооценки.

Редактор сайта газеты оценивает проекты, задавая вопросы, затем присуждает номинации: the most informative project, the most interesting project, the best design etc.

VII. Рефлексия. 4 мин.

Задача:развивать умение анализировать проделанную работу.

Did you like the project work today?

Did you learn anything new today?

What did you like best:

  • collecting illustrations and information in the Internet;
  • organizing and designing;
  • presentation.

Отвечают на вопросы учителя.

VIII. Инструктаж по выполнению домашнего задания. 2 мин.

Написать мини-сочинение ‘The role of the English language in my life.’

Записывают домашнее задание в дневниках.

IX. Подведение итогов урока. 2 мин.

Well. Thank you very much for all of you. All of you were nice, clever and cheerful. Our lesson is over.

Приложнения.

Презентация 1.

Презентация 2.

Презентация 3.

Презентация 4.