Цели урока:
практические:
- активизировать лексический материал по теме «Спорт»;
- формировать умения и навыки грамматического материала по теме «Наречия»;
- овладеть навыками говорения по теме «Как сохранить форму»;
общеобразовательные:
- развивать память, мышление, воображение;
- привить интерес к изучению английского языка;
воспитательные: воспитать чувства патриотизма, уважения, любви и бережного отношения друг к другу.
Оборудование: картинки с изображением видов спорта, таблица «Образование наречий в английском языке», транскрипционные значки, постеры, сделанные детьми «Keeping fit».
Ход урока.
I. Организационный момент.
- Good afternoon, girls and boys! (Good afternoon Aigul Gamirzyanovna!)
Nice to meet you! How are you? (There is nothing to complain of).
II. Фонетическая зарядка.
- Let’s practice the English sounds and words. I’ll show you the English and you’ll name the words on the topic “Sport” with this sound.
[e], [ai], [i], [әe], [f], [t]
Football, tennis, chess, cycling, jumping, figure, badminton, ice skating, stadium, hockey, running, riding, rugby.
III. Речевая разминка.
- I want you to answer my questions:
- What do you do to keep fit?
- Are there any fitness clubs in our town?
- Do you do any sports?
- What sport is it?
- How often do you do sports?
- Where do you usually do it?
- What sport is popular in your family?
- Do you take part in any competition?
- Have you ever won a prize or medal there?
IV. Совершенствование навыков говорения по теме «Как сохранить форму».
- I want you to open your books on page104 ex.16. Read the information and find out how people keep fit.
Учащиеся читают текст, а затем выполняют следующее задание:
- Work in pairs. Discuss and name:
a) at least three purposes to keep fit;
b) at least five ways to keep fit.
V. Физкультминутка.
- One child is the leader.
- And everybody copies.
- The leader tags someone else.
- You’re the leader now.
VI. Ознакомление учащихся с грамматическим материалом.
Read and remember:
1. bad+ ly=badly usual+ly=usually careful+ly=carefully
quick+ly=quickly late+ly=lately energetic+ly=energetically
2. day+ly=daily week+ly=weekly month+ly=monthly
3. fast, long, low, high, little, wide, far, early, late, hard
4. hard(усердный, усердно) – hardly(едва, с трудом)
late (поздний, поздно) - lately (в последнее время)
near (близкий, близко) – nearly (почти)
high (высокий, высоко) - highly (очень, чрезвычайно)
VII. Практика навыков письменной речи.
- Read and translate the sentences.
- The girl could hardly sleep last night.
- Has he worked hard lately?
- The little boy looked at his father and threw the cap high into the air.
- I think Paul is a highly skilled player.
- The stadium was nearly full.
VIII. Развитие слухопроизносительных навыков.
- Listen to the tape-recorder, then read the words after the speaker. (ex.24 p.105)
IX. Итоги урока.
The lesson is over! Thank you for the lesson. Good bye!
Homework: подготовить пересказ по теме «Keeping fit».