Учебные цели:
- Активизировать в речи ЛЕ по теме «Dolphins»
- Практиковать учащихся в аудировании, диалогической и монологической речи
- Совершенствовать навыки учащихся в чтении
Развивающие цели:
- Развитие памяти при чтении и при слушании текстa
Учебные пособия: картинки, кассета
План урока:
1. Организационный момент.
2. Фонетическая зарядка.
3. Речевая зарядка. Беседа учителя с классом по серии картинок «Морские животные»
4. Составление предложений из разрезанных частей предложений.
5. Работа в парах. Вопросы к предложениям.
6. Зарядка.
7. Аудирование. Текст. Карточки с текстом.
8. Итоги урока.
9. Домашнее задание.
Ход урока
1. Организационный момент
-What’s the date today?
-What day of the week is it today?
-What’s the weather like today?
2. Phonetic exercises
Dolphins, breathe, surface, dangerous, warm, squeak, again, clicking sounds, together.
3. Речевая зарядка
На доске картинки дельфинов и других морских животных. (Приложение 1)
What are dolphins?
What can they do?
Where do they live?
What other animals can you see at the blackboard?
How big are they?
На каждый вид деятельности ученики получают плюсики, которые учитель ставит напротив фамилии каждого ученика.
4. Now I’ll give you an envelope
Open it. You have some parts of sentences
Your task is to make up sentences using these parts.
Sometimes dolphins close to ships.
They need air to breathe.
They jump out of the water.
They must come up to the surface.
They can swim very fast.
They can stay under the water for many minutes.
They are very clever animals.
Some dolphins live in the sea; some dolphins live in the rivers.
5. Let’s work in pairs
Try to remember again. Ask each other some questions about dolphins.
Do they swim close to ships?
Do they need air to breathe?
Are they clever animals?
Where do they live?
Can they swim very fast?
Do they jump out of the water?
6. Let’s relax
Children
- if I say a verb you’ll stand up;
- if I say an adjective you’ll clap your hands;
- if I say a noun you’ll sit down.
Cold, warm, to swim, a shark, a dolphins, to breathe, water, an animals, to live, to jump, a river, small, a sea, big, a fish, to have.
7. Now listen to the passage from the text and complete the missing words
Ученики получают карточки с отрывками из текста (Reading for pleasure) p.82
УМК Book Way Ahead
8. Итог урока
Подсчет плюсиков, анализ работы учеников и выставление оценок.
9. Домашнее задание
Нарисовать рисунок о дельфинах и написать 5-6 предложений.