Цели:
- Социокультурный аспект: знакомство учащихся с экологическими проблемами, экологическими знаками, различными экологическими организациями в мире, национальными заповедниками и парками России, цели и задачи охраны окружающей среды в нашей стране.
- Развивающий аспект: развитие у учащихся способности к анализу, эмоциональности и воображения, к трансформации и комбинированию речевых единиц. Формированию выводов из прочитанного, извлечение информации об основных проблемах экологии в мире из прочитанных текстов, развитие чувства обеспокоенности экологической ситуацией.
- Учебный аспект: развитие речевых умений и навыков учащихся; устные высказывания по теме « In your culture» (о национальных парках и заповедниках в России), развитие умения читать и понимать на слух с целью извлечения общей и детальной информации.
- Речевой аспект: материал цикла 4 УМК Кузовлев В.П. «English-7» – « How do you treat the Earth?»
ХОД МЕРОПРИЯТИЯ
Организационный момент: 1. Приветствие, подготовительный этап, озвучение темы и целей мероприятия. 2. Представление команд. 3. Задание 1.
4. Задание 2. (берут карточки с картинками и называют проблемы окружающей среды, которые там изображены)
(Ключ: 1 – B, 5 – A, 2 – F, 6 – E, 3 – D, 7 – G, 4 – C ) 5. Задание 3.
6. Задание 4. Ключи: 1. Butterfly 8. Sheep 2. Squirrel 9. Fox 3. Pig 10. Lion 4. Tiger 11. Hippo 5. Cow 12. Monkey 6. Rabbit 13. Parrot 7. Bird 14. Giraffe 15. Elephant
7. Задание 5.
8. Задание 6.
Итог. |
– Good morning! I’m glad to see you. Dear boys and girls, we are going to speak about Nature, ecological problems, how to save our planet. I think our life is very important. We live on the planet and there are a lot of people who think about the future of the planet. Some people take care of animals, others take care of birds, others are in charge of the forests. And we must be worried about nature too. Let me introduce our jury. So let’s start.
– So we have three teams. We have one team with 5 members in it. And you have a captain. Now you introduce the team’s name. Each team gets one point for the best introduction. – Let’s start the 1 round. So, look at the blackboard and match the English and Russian sentences. One point is awarded for every correct answer. The end of the first round.
– Let’s start the 2 round. One point is awarded for every correct answer. Are you ready? Take your cards and say what some global environmental problems you know. And now match the symbols with the names of the problems.
Dear friends, find English equivalents to the Russian sentences, which I’d like to say to you! 1. Наши фабрики выбрасывают много грязи в воздух. Мы загрязняем атмосферу. 2. Газы из аэрозолей и холодильников могут уничтожить озоновый слой. Мы можем найти альтернативу этим газам. 3. Мы тратим слишком много энергии и сжигаем много газа, угля и нефти. Это является причиной глобального потепления. 4. Наша питьевая вода полна химикатов. Моря загрязнены, потому что мы продолжаем спускать в них химикаты и мусор. 5. Мы выкидываем много стекла, бумаги, металла и пластика. Мы не должны этого делать. Мы можем перерабатывать эти вещи. 6. Бумагу изготавливают из дерева. Если мы используем много бумаги, мы убиваем много деревьев. Триста тысяч квадратных километров лесов исчезают каждый год. 7. Животные в опасности. Мы загрязняем атмосферу и беспокоим живую природу. Многие животные исчезают. – Let’s start the 3 round. Take the card and make a story about national parks in Russian. What can you tell your foreign friends about national parks and nature reserves in Russian? About 12 sentences. 5 points are awarded for every correct answer.
That’s right. Let’s start our 4 round. Take your cross word and find. 15 animals on the board? They are written across, down and backwards One point is awarded for every correct answer. Can you find 15 animals on the board? They are written across, down and backwards. Let’s start the 5 round. Listen carefully. Now, read the text «Giants in danger» and choose the correct answer. I give you 5 minutes.
So, now I want to know what you have learned about nature. I want to ask you some questions and you try to answer. One point is awarded for every correct answer. 1. What is a national park? 2. What are the two aims of national parks? 3. What was the first national park in the world? 4. How many national parks are there in Britain and in the USA. There are 13 national parks in the USA and 10 in England and Wales. 5. What are some of these parks? 6. What kinds of people visit them? 7. What are the three R`s?
8. How many national parks and nature reserves are there in Russia? 9. What environment groups (organization) do you know? – the Friends of the Earth – Друзья Земли – So it is the end of the game. You worked well and find now listen to
our jury, please. |