В настоящее время проекты, открытые уроки создаются не только в виде папки, но и на электронных носителях. Уроки в наши дни невозможно представить, если не используется на уроке мультимедийное оборудование. Праздники играют важную роль в человеческом обществе, дают яркое представление о странах, традициях и культуре.
Представленный урок по теме “Инновационные технологии при обучении английского языка” демонстрирует использование аудио и видео, компьютерной техники.
Учебная цель: Совершенствование грамматических навыков: употребление в речи “there is\are”, “there was\were”.Развитие навыков устной речи. Развитие техники чтения с полным пониманием.
Развивающая цель: Развитие умения логически мыслить. Развитие умения рассуждать.
Воспитательная цель: Привитие интереса и уважения к традициям семьи. Воспитание вежливого обращения с людьми.
Коммуникативные функции: Рассказывать о своём дне рождении. Провести беседу о дне рождении одноклассника.
Культуроведческий фактор: Обучение рисования и написания открытки, поздравления (в программе Paint –графический редактор).
Оборудование: Магнитофон, аудиозапись; компьютер, мультимедийная доска.
Ход урока:
- Организационный момент и приветствие.
- Good morning, children! I’m glad to see you.
- Good morning, teacher. We are glad to see you too.
- Сообщение темы и целей урока.
- Фонетическая зарядка:
- Речевая разминка:
- Тренировка лексики: (выполнение задания с использованием компьютера)
- Today we are going to learn some new words and play.
Train the constructions “there is\are”; “there was\were”.
We shall read the text “Billy’s birthday”;
do some exercises on the computer.
And we are going to speak about your birthdays.
Now let’s train the sounds:
Well, listen to and try to answer my questions:
1. - What holidays do you like best of all?
- I like New Year and my birthday best of all.
2. – Why do you like them?
- Because I get a lot of presents.
3. – When did you have your birthday party?
- I had my birthday party on the 2 of October.
4. – What present did you get?
- I got a big red and yellow ball and two books as present.
5. – Were you happy when you got a lot of presents?
- Yes, I was very happy.
-Put the new words into the sentences: Send; holidays; party; sent; presents; presents.
- I always _______ presents to my friends.
- I think that all people like _______.
- My friend had a birthday _____ yesterday.
- Liz _____ a nice book to my sister.
- Yesterday I got a lot of ______.
- Mother gave me a book, a toy and a box of sweets as _________.
- All right. I see that you remember the new words well.
- Обучение грамматике.
- Before we listen to other new words, learn new information.
- (На доске показать фотографии, на которых изображены игрушки на столе).
- -What do you see on my table?
- I see a bear, a fox……………
- То же самое можно сказать и с помощью волшебных фраз.
- The same phrase you can speak using the construction:
“THERE IS”….-in the singular
“THERE ARE”...-in the plural
Данные структуры вы видите на экране.
- Look at the screen, read and translate the sentences:
- There is a frog on the table. (На столе лягушка.)
- There is a dog on the table. (На столе собака.)
- There are tigers on the table. ( На столе тигры.)
- There are dogs on the table. (На столе собаки.)
- There is a cat on the table. ( На столе кошка.)
-В царстве Past Indefinite “there is “ превращается в “there was”, а “there are” - в “there were”.(на экране появляются слова “was” “were”).
- А теперь скажите эти предложения в прошедшем времени.
Чтобы задать вопрос, вы меняете два первых слова местами.
- Change the two first words with places.
- Is there a frog on the table?
- Is there a dog on the table?
- Are there tigers on the table?
- Are there dogs on the table?
- Is there a cat on the table?
Ребята, какой последует ответ? Это общий вопрос, какой должен быть ответ?
Конечно – краткий.
- Give the answers on these questions:
- Yes, there is ( was )
- No, there isn’t ( wasn’t )
- Yes, there was ( were )
- No, there wasn’t ( weren’t )
Чтобы дать отрицательный ответ мы прикрепляем слово “ no”
- Give the negative answers, using the word “no”
- Каких игрушек нет (не было) на столе и скажите, как эти предложения будут звучать в настоящем и в прошедшем времени.
There | is | no |
are | ||
was | ||
were |
- There is (was) no cat on the table.
- There are (were) no balls on the table.
- В царстве Past Indefinite “there is” превращается в “there was”, а “there are” в “there were” (на доске появляются карточки “was”, “were).
- There are (were) books in the bookcase.
- There is (was) a pen on the table.
- There is (was) no elephant in the bag.
- Are (were) there toys under the table?
Try to do exercise using the computer.
-Look on the monitor of your computers.
Выполнение упражнения на компьютере.
-Fill in “was” or “were”.
- There____ a glass of juice on the table a minute ago.
- There____ five little kittens in the box last night.
- There____ a telephone in the hall yesterday.
- There____ three nice birds in the tree five minutes ago.
- There____ a big yellow lemon on the dish an hour ago.
- There____ two tigers on the box.
- There____ a doll in the bag.
- There____ three boys in the room.
We’ve done a lot. Let’s have a rest.
- Физкультминутка.
Stand up, hands up, hands on hips, hands down, sit down.
- Введение новой лексики, аудирование.
Для предварительного введения новых лексических единиц можно использовать сюжетные картинки.
Look at the picture. This girl is five today. She has a birthday party. So she celebrates her birthday every year. To have a good party her mother buys a tasty cake , fruit and sweets. Today many friends and relatives come to her. They give her new toys.
Look at the next picture. This boy is six today. He has a birthday party. So he celebrates his birthday every year. To have a good party his mother buys a tasty cake, fruit and relatives come to him. They give him new toys.
- Well, try to speak about your friends, using the pictures. Now listen to the tape- recorder.
- –Learn to pronounce and use the new words.
Ex.3 p.136 (пленка 47)
Включается запись, ученики слушают и повторяют за диктором.
Write the new words into your vocabulary.
Send- sent [send- sent], party [pa:ti], holiday [hоlidi], present [pres?nt].
Учащиеся записывают новые слова в словари.
4)–Well, and now we are going to read the text to find out what present Billy liked best of all.
Ex.7 p.141
Ученики читают текст один за другим и отвечают на вопрос перед текстом.
-Billy liked the puppy best of all.
-Now you ask your questions to the text.
На доске написаны начало вопросов. Учащиеся, работая в парах, должны закончить вопросы. Их можно распределить между парами.
- How old was… (…Billy yesterday?)
- What presents did… (…parents give Billy?)
- Did Billy… (…like the presents?
- Who sent … (…a telegram to Billy?)
- When did… (…his friends come?)
- What was there … (…on the table?)
- What song did … (…Billy’s friends and parents sing him?)
- What present did … (…Billy’s grandparents give him?)
Заканчивается урок разучиванием песенки “Happy birthday”.
-You know that English people usually sing the song” Happy Birthday” at birthday parties.
Learn it, too and translate. Sing it to the music.
- Нарисовать пригласительную открытку на свой день рождения.
-Well, try to draw the invitation card on your birthday, using the computer, according the words from Ex.7 p.137. from the textbook.
- Итог урока:
Подвести итог, оценить работу учеников.
-What new words do you know?
-What story did we read?
-Do you like it? Why? (It is very interesting for me)
-That is all for today, Good – bye.
11. Домашнее задание:
Ex.7 p. 141(good reading)
Ex.10, 11 p.143 (in writing).
THE LESSON IS OVER.