Открытый урок "Виды транспорта"

Разделы: Иностранные языки


Цели: Развитие умений и навыков самостоятельно отбирать языковой материал для решения поставленных коммуникативных задач и ситуативных проблем. Развивать способности использовать иностранный язык как инструмент общения в диалоге культур современного мира, т.е развитие речевой и социокультурной компетенций.

Задачи

  • Воспитательная: воспитание интереса к изучению иностранного языка; воспитание уважения к культуре страны изучаемого языка, ее традициям и обычаям (традиционные виды транспорта, рождественские поздравления); воспитание понимания важности изучения иностранного языка, применение полученных знаний на практике (умение представиться, поведение в чрезвычайных ситуациях); воспитание потребности к самостоятельному отбору необходимой информации для ситуативного применения и самообразования (поиск информации о Титанике).
  • Развивающая: обучение извлечению необходимой информации из прочитанного или услышанного; развитие способности самостоятельно применять полученные знания для решения коммуникативных проблем, работы в группах; развитие инициативы установления и поддержания контакта на иностранном языке; развитие языковой догадки; развитие аудитивного внимания; обучение поиску и установлению межпредметных связей с целью практического применения полученных знаний в будущем, так как мир – единое целое и живя в нем мы не делим полученные знания на школьные предметы; расширение кругозора учащихся – использование здоровьесберегающих технологий (смена видов деятельности, применение тематических рифмовок, песен , направленных на стимуляцию двигательной активности учащихся с целью активизации различных психо-физиологических параметров и создания эмоционального комфорта )
  • Познавательная: развитие общих и специальных учебных умений, ознакомление с рациональными способами самостоятельного изучения языка и культуры.

Тип урока: Традиционный комбинированный

Методы обучения: Исследовательский, рефлексивный, обучение в сотрудничестве.

Формы работы

  • Индивидуальная
  • Фронтальная
  • Групповая

Технические средства обучения: Компьютер, магнитофон, видео.

Источники информации

  1. Carolyn Graham “Grammarchants” (More Jazz Chants)
  2. Lexicon “Means of transport” (Picture cards ” Things That Go”)

Means of transport.

A pick-up truck
A coach
An airplane
A seaplane
A fishing boat
A speedboat
A train
A van
A racing car
A yacht
A sports car
A motorbike
A scooter
A tram
A limousine
A bulldozer
A glider
A fire engine
An ambulance
A tanker
A hovercraft
A digger
A snowplough
A hot –air balloon
A road-roller
A truck
A concrete mixer

  1. Virginia Evans. Express Publishing “Click on” Student’s Book, video, audio.
  2. М. З. Биболетова, Н. Н. Трубанева . УМК “ Enjoy English”
  3. Vicky Shipton.Penguin Reader. “London”
  4. Phipp Prowse. MACMILLAN Reader. “This is London”
  5. Christmas wishes.
  1. Wishing you a Merry Christmas and a Happy New Year!
  1. Peace and goodwill to you at Christmas time
    And throughout the New Year!
    Merry Christmas and a Happy New Year!
  1. Wishing you love, peace and joy
    At this glorious New Year season!
  1. We wish you a wonderful Holiday and a New Year filled with Peace and Happiness!
  2. Wishing you Joy and Happiness not only at Christmastime, but every day of the New Year. May your dream come true!
  3. Hope the New Year will bring success and good luck to you and your family!
    Merry Christmas and a Happy New Year!
  1. A warm and Merry Christmas, a bright and happy year!
    May your dream come true!
  1. May your spirit of Christmas
    Brighten your whole year.
    Merry Christmas and a Happy New Year!
  1. Wishing you the special magic and wonder
    That only the coming New Year can bring!
  1. Happy Christmas greetings
    And warmest wishes, too,
    Here’s hoping that the New Year brings all that’s best to you!

План урока

  1. Организационный момент.
  2. Развитие навыков устной речи. Работа с пройденным лексическим материалом по карточкам с целью активизации его в речи учащихся.
  3. Введение новой лексики.
  4. Развитие навыков устной речи на основе прочитанного текста. Обсуждение и презентация прочитанного материала (работа в группах)
  5. Просмотр видео фильма с целью закрепления лексических единиц и корректировки их фонетического образа.
  6. Контроль выполнения домашнего задания. (Презентация самостоятельно отобранного материала по теме раздела)
  7. Развитие навыков аудирования
  8. Развитие познавательного интереса, расширение кругозора, знакомства с видами транспорта страны изучаемого языка. (Компьютерная презентация) с целью последующего применения полученной информации в монологическом высказывании.
  9. Ознакомление с новогодними традициями страны изучаемого языка (развитие письменной речи)
  10. Подведение итогов урока. Самооценивание
  11. Домашнее задание.

Ход урока

1.Организационный момент

Слайд 1 См. Приложение 1, Приложение 2

А teacher:
Good morning! I am very glad to see you.
All of you like singing. Let’s start our lesson with the song “Checklist”

Checklist.

A teacher: Are the lights on?

Students: Yes, they are.

A teacher: Is the blackboard clean?

Students: Yes, it is.

A teacher: Is there chalk on the blackboard?

Students: Yes, there is.

А teacher: Are the students here?

Students: Yes, they are.

A teaсher: Is the teacher here?

Students: Yes, she is.

А teacher: Is it time to begin?

Students: Yes, it is.

2. Развитие диалогической речи учащихся

(Умение представиться, поведение в чрезвычайных ситуациях.)

А teacher:

Today we are going to talk about different means of transport. Nowadays a lot of people travel abroad. When we are abroad we should speak English. You should know how to tell about yourself and how to ask questions, because if you can’t speak English you can lose.

Слайд 2

A teacher: Look! The boy has lost and he is crying, because he can’t speak English. He doesn’t know what to do. Well, now we are going to travell and we have badges not to lose. Who hasn’t got badges?

A teacher: If you haven’t got a badge, please come up to a policeman and tell him about your problem.

Слайд 3

A student:( he hasn’t got a badge): Good morning, Sir, I have lost my badge. My name is….. I am from Russia, Moscow. I stay with Russian group at Teikio Language School. It’s not far from a small town. It is called “Slough”. Could you help me, please?

A policeman: “Here you are. Have a nice trip!”

А student: “Thank you very much”

Now we are ready to travel.

3. Развитие навыков устной речи на основе пройденного лексического материала с целью активизации его в речи учащихся

(Использование карточек с названиями различных видов транспорта; использование языковых конструкций.)

A teacher: How do people usually travel from place to place?

Слайд 4

A teacher: Take a card and say how different people can travel.

Student1:…..:Different people like different ways of traveling from place to place. Some people travel by…( use a word from the card)……plane………….., some by bike……….

Student 2: Sometimes people travel by ship..

Student 3: As for me I like traveling by car.

4. Введение новой лексики

New words:

A hovercraft
A digger
A snowplough
A hot –air balloon
A road-roller
A truck
A concrete mixer
(Students look at the flash cards and repeat the new words all together)

А teacher: Now look at my lips, guess and say what word it is.

5. Активизация новой лексики в речи

A teacher: Sometimes travelling is dangerous or safe, fun or boring, cheap or expensive. Choose a card and say why you like/don’t like travelling?

Use the words: Boring, dangerous, cheap, expensive, interesting, fast, slow, safe, noisy, quiet, clean, comfortable, funny, bumpy.

6. Развитие навыков устной речи на основе прочитанного текста

Обсуждение и презентация прочитанного материала (работа в группах)

A teacher:

There are usual and unusual means of transport.
Let’s have a talk about unusual means of transport.

Слайд 5

There will be two groups: English and German. Take a card, read a word on your card and find out your group.

There are some sentences. Make up the text and then give us some information about unusual means of transport.

 The first group is ready.

  1. In some countries of the world there are some unusual means of transport.
  2. The cycle –rickshaw is a popular means of transport.
  3. People travel by cycle-rickshaw in small towns and villages in India and other parts of Asia.
  4. People sit in the back and a man on a bicycle pulls them along.
  5. In some towns in India children go to school by cycle-rickshaw.
  6. It is slow and safe. .
  7. Cycle-rickshaws are comfortable and cheap.

 

The second group.

  1. In some countries of the world there are some unusual means of transport
  2. In Thailand, people often travel by taxi.
  3. But the taxis are very unusual.
  4. They are elephant taxis
  5. People travel around on the back of an elephant.
  6. The elephants go to a training camp where they learn how to carry passengers safely.
  7. Travelling by an elephant taxi is not very comfortable, because it’s very bumpy!

7. Просмотр видеофильма с целью закрепления лексических единиц и корректировки их фонетического образа

A teacher: Now we are tired. Let’s travel together and have a rest. Watch TV and sing a song, please!

Going around

When I want to go on a trip
I always go by train
It takes me where I want to go
And brings me back again.

Everybody travels
To places near and far
By bus or by train,
By boat or plane
Bicycle or car.

When we go into the town
We often go by bus.
There’s a bus stop near our house
It’s so easy for us.

When I go to school each day,
I like to go by bike
And at the weekends when I’m free
I go just where I like.

8. Контроль выполнения домашнего задания

(Презентация самостоятельно отобранного материала по теме раздела.)

We know that there are usual and unusual means of transport. But there are unique means of transport, too. We have read the text about the Titanic. Your hometask was to find out some information about the Titanic. Let’s check up your homework.

Слайд 6

“ Do you know that….”

9. Развитие навыков аудирования

A teacher: Listen to me and then answer the question:
What is the most traditional and popular means of transport in London?

When somebody says “London” what do you think of? Old buildings? The River Thames? Trafalgar Square? Red telephone boxes?

London is really a great city because of its people. There are more than

7 000 000 Londoners today. They use different ways of traveling from place to place. A lot of people like traveling by bike, because it’s cheap. Some travel by cars or black taxies. Sometimes they travel by cycle-rickshaw. But the most famous and traditional way of travelling is by red buses. The red- buses’ drivers have to remember 25.000 streets in London. Drivers study maps and drive about two years.

Travelling by double- decker is fantastic!
What is the most popular means of transport in London?

Let’s check up your answer and watch a film.

10. Развитие познавательного интереса, расширение кругозора, знакомства с видами транспорта страны изучаемого языка

(Компьютерная презентация) с целью последующего применения полученной информации в монологическом высказывании.

11. Ознакомление с новогодними традициями страны изучаемого языка

(Развитие навыков письма-написание поздравительной открытки.)

Soon new Year will come.How does Santa Clause travel?

Слайд 9

Слайд 10

When New Year comes all people congratulate their friends, relatives dearest and nearest. Let’s congratulate our guests.

12. Подведение итогов урока. Самооценивание

A teacher: Here there are some assessment cards. If you worked hard- this is foг you –“Super job”, etc…. “Very well”…..

Take a card, please!
Who worked very well?
Who worked well? Who worked not very well?
Show me your cards, please!

Homework.

Teacher’s Assessment: But I think all of you worked very hard. All of you were very active. Thank you for your work! The lesson is over. Have a nice day!

Слайд 11

Students: “Thank you for the lesson”.

Звучит песня “Happy New Year”(АВВА).