Урок английского языка в 7-м классе "Рок- и поп музыка"

Разделы: Иностранные языки


Оснащение урока: интерактивная доска, карточки с тестом и совами песни для каждого ученика.

Цели урока:

  • повышение интереса к предмету;
  • расширение общего кругозора учащихся;
  • использование современных возможностей ведения урока;
  • приобретение навыков работы на интерактивной доске.

Задачи урока:

  • обобщение темы "Рождение рок и поп музыки";
  • отработка навыков аудирования, чтения, письма и говорения по теме;
  • повторение грамматической темы "Простое прошедшее время";
  • контроль умения построения вопросов и анализ результатов теста.

Ход урока

Warming up (Приложение 2)

Look and read the odd word.

  1. Move go stay come arrive
  2. Song bike record studio hit
  3. Teenager adult baby kid teacher
  4. Concert cinema film actor actress

Речевая зарядка.

Answer my questions.

Do you like music?

What styles of music can you name?

What's your favourite style of music?

Who is you favourite singer or group?

Do your parents like music which you listen to?

Who's your parents' favourite singer or group?

How often do you listen to music?

How often do your parents listen to music?

Фонетическая зарядка.

Listen, repeat and say the verbs in the Past Simple.

(Название стихотворения лучше написать на доске. Необходимо пояснить ученикам, что слово crooked не является глаголом)

The Crooked Man

There was a crooked man,
And he walked a crooked mile,
He found a crooked sixpence
Against a crooked stile;
He bought a crooked cat,
Which caught a crooked mouse,
And they all lived together
In a little crooked house.

(Можно предложить ребятам вспомнить подобное стихотворение на русском языке.)

Жил-был человечек на кривом мосту.
Прошел он однажды кривую версту.
И вдруг на пути меж камней мостовой
Нашел потускневший полтинник кривой.
Купил на полтинник кривую он кошку.
А кошка кривую нашла ему мышку,
И так они жили втроем понемножку,
Покуда не рухнул кривой их домишко.

Перевод С. Маршака

Обобщение изученного грамматического материала (the Past Simple Tense)

Look at the verb and say whether it is regular or irregular.(Приложение 3)

How do we make the past simple of regular verbs?(ответы учеников)

Write the past simple of regular verbs.(Приложение 4)

( Один ученик пишет на доске, добавляя окончания глаголов в первом столбце, остальные выполняют работу в тетради. Когда ученики закончили работу, по щелчку появляется столбец с правильными ответами. Если есть ошибки, они поясняются.)

rob  
need  
love  
worry  
play  
hurry  
want  
knit  
pull  
use  

How do we make the past simple of irregular verbs?(ответы учеников)

Write the past simple of some irregular verbs.(Приложение 5)

( Один ученик пишет на доске вторые формы глаголов во втором столбце, остальные выполняют работу в тетради. Когда ученики закончили работу, по щелчку появляется третий столбец с правильными ответами. Если есть ошибки, они поясняются.)

come  
begin  
make  
have  
do  
be  
give  
go  
buy  
feel  

How do we make questions in the past simple tense?(ответы учеников)

Write the questions. (приложение 6)

( Один ученик пишет на доске вопрос к предложению с правильным глаголом, остальные выполняют работу в тетради. Когда ученики закончили работу, по щелчку появляется правильный вопрос. Если есть ошибки, они поясняются. Такая же работа идет со вторым предложением, где в роли сказуемого неправильный глагол)

They played football. - Did they play football?

He went to London. - Did he go to London?

Do the test.

(Tест предлагается выполнить каждому ученику. На данную работу отводится 5 минут. Тест составлен по тексту учебника "The King of Rock and Roll")

Test.

1. When ::...... born?

did Elvis Presley be

Elvis Presley was

was Elvis Presley

did Elvis Presley

2. Who::::him his first guitar?

bought

did buy

did bought

buy

3. Where :::..his first song?

he recorded

did he record

did he recorded

recorded he

4. Why :::: to Hollywood?

he went

went he

did he go

did he went

5. In 1958 Elvis joined the American army,::::..?

did he

joined he

didn't Elvis

didn't he

6. ::::::.to the USA in the early 60s?

did he return

he returned

did he returned

he did returned

Let's check your answers.(Приложение 7)

Ответы проверяются по ключам, которые появляются на слайде.

Let's analyze your mistakes. (Приложение 8)

Далее проводится анализ работы, если в этом есть необходимость.

Ученикам следует назвать номера вопросов, в которых были допущены ошибки. Учитель кликает на треугольник, соответствующий данному вопросу. Появляется кружочек. Таким образом, напротив каждого вопроса появится столько кружочков, сколько учеников допустили в вопросе ошибку. Вопросы, вызвавшие наибольшую трудность, видны сразу, они объясняются.

Обобщение страноведческого материала.

Guess who he was. (Elvis Presley) (Приложение 9)

He was born in 1935.

He learned to sing in the church.

With the help of his manager Tom Parker he became popular not only in America, but all over the world.

He died at the age of 42.

Everyone knows he was King of rock 'n' roll.

(На слайде по очереди появляются предложения о певце. После последнего предложения повторяется вопрос: Who was he? Дети угадывают, по щелчку на экране появляются имя и фото)

Teacher: Have you ever heard the voice of Elvis Presley?

I can offer you a short clip about him. However Elvis was the King of rock'n'roll, a lot of his songs are lyrical. Listen to one of his beautiful songs.

(Учащиеся смотрят фильм. Его можно сделать в программе Movie Maker, используя фотографии из Интернет. Песни можно легко найти на сайте You tube.)

Guess who he was. (Buddy Holly) (Приложение 10)

He was born in 1936.

His first single was "That'll be the Day".

He played with the group called the Crickets.

He moved to New York in 1959.

He wrote 33 songs.

He died at the age of 23.

He died in a plane crash.

Teacher: Have you ever heard the voice of Buddy Holly?

We're going to listen to one of Holly's songs. You have got the words of this song on your desks.

While listening you should fill in the gaps.

        True Love Ways
Yes you :: why (know)
Why you and I
Will by and by
Know true :.. ways (love)
Sometimes we'll sigh
::::. we'll cry (sometimes)
And we'll know why
Just you and I
Know :: love ways (true)
Throughout the :: (days)
Our true love ways
Will bring us :: to share (joy)
With those who really care
Sometimes we'll sigh
Sometimes we'll :: (cry)
And we'll know why
Just you and I
Know true love ::. (ways)

We're going to check your words. (Приложение 11)

Guess who he was. (John Lennon) (Приложение 12)

He was born in 1940.

His aunt bought him his first guitar.

He loved Elvis's music.

He formed the group called the Beatles.

Their first single was "Please please me".

In 1971 he moved to New York.

He was killed in 1980.

Teacher: Have you ever heard John Lennon and the Beatles? Of course you know their famous song "Yesterday" today we're listening to other famous song "Help"

(Можно подготовить фильм о "Биттлз". Его можно сделать в программе Movie Maker, используя фотографии из Интернет. Песни можно легко найти на сайте You tube.

Если кто-то из старших учеников играет на гитаре, можно включить в урок и выступление этого ученика с песней "Биттлз")

Домашнее задание.

At home you should make a project about your favourite singer or group. Write some paragraphs about his/her childhood, life, family, career, interests and hobbies. Add some photos and your favourite song.

Приложение.