Цель: активизация изученного материала по теме "Путешествие";
Задачи:
- Тренировка грамматических и лексических навыков;
- Развитие умения работать в группах;
- Воспитание взаимоуважения через взаимодействие
Оборудование: карточки, на которых записаны ответы и очки; жетоны; электронная презентация; грамоты
Тип урока: обобщение
Ход урока
I. Организационный момент
Т: Good-morning, boys and girls! Today we'll play the game "One hundred to one". We have got two teams::.
Участники выходят по одному от каждой команды и отвечают на вопросы (право ответа будет у той команды, которая назовёт верхнюю строчку). Тот, кто знает ответ, громко хлопает в ладоши. Участники команды отвечают до тех пор, пока не допустят ошибку. В этом случае право ответа предоставляется второй команде.
T: Let's start. One representative from each team, come here! Listen to the question and clap your hands, if you know the answer.
II. Простая игра
Where do people usually spend their holidays?
- at the seaside (47)
- in the country (25)
- in their native town (20)
- in the foreign country (5)
- in the mountains (3)
Участники команды отвечают до тех пор, пока не допустят ошибку. В этом случае ход переходит другой команде.
T: The team:has:points. (Счёт выносится на доску)
III. Двойная игра
T: Now is the double game. All your points will double. The second representatives, come here! Listen to the question.
With whom do children usually travel?
Варианты ответов представлены на карточках:
- with their parents (40)
- with their friends (25)
- with their classmates (22)
- with their brothers and sisters (7)
- with their grandparents (6)
Учитывается грамматическая правильность ответа: Children usually travel with their friends.
T: Well, the team:has..points.
IV. Тройная игра
T: The next task for you is the triple game. All your points will increase in 3 times. The third representatives, come here! Traveling is a very popular hobby. People use different kinds of transport to travel. Listen to the task, please.
Which method of traveling is the most comfortable?
- by boat (40)
- by car (26)
- by plane (17)
- by train (15)
- by bus (2)
T: So, the winner is the team:
V. Игра наоборот
T: Let's play the contrary game. Listen to the task. Посовещайтесь всей командой и решите, какой ответ будет самым непопулярным. На обдумывание вам даётся одна минута.
Why do people travel?
- to see different places (100)
- traveling is their hobby (200)
- to visit their relatives (300)
- on business (400)
- to have a good rest (500)
T: So, the team:is the winner. Let's play the final game.
VI. Финал
T: Один участник выходит, второй отвечает на вопросы. Затем первый участник выходит и отвечает на те же вопросы. Повторяться нельзя -в этом случае команда хлопает и нужно сказать что-то другое. Вместе оба участника должны набрать 200 очков. Let's start.
Вопросы для финальной игры
- What places of interest do tourists usually visit?
- Where do people usually buy tickets?
- What things must people have when they travel?
- How do people get the information about different tours?
- What kind of transport do people use in Moscow?
Предполагаемые ответы и баллы:
I.
- a museum (40)
- a gallery (29)
- a church (16)
- a square (10)
- a theatre (7)
II.
- at the railway station (40)
- at the bus station (28)
- in the cinema (17)
- in the theatre (8)
- at the airport (2)
III.
- a passport (35)
- money (32)
- mobile phone (12)
- a camera (13)
- food (8)
IV.
- They go to the travel agency (37)
- They read newspapers and magazines (22)
- They read advertisements in the street (18)
- They ask their relatives and friends (14)
- They listen to the radio (9)
V.
- the metro (38)
- a bus (26)
- a taxi (15)
- a trolley-bus (11)
- a tram (10)
(Первый участник отвечает на вопросы, помощник отмечает его вариант ответа; подсчитываются очки. Затем выходит второй участник и отвечает на эти же вопросы. Команда помогает определить названные слова аплодисментами)
T: Excellent! You have more than 200 points! You have won! Вы получаете грамоту, как команда хорошо усвоившая тему "Путешествие"
Thank you for the game. Good-bye.