Цель урока – совершенствование навыка говорения.
Задачи урока:
- Расширение и закрепление лексики.
- Обучение определению художественных средств.
- Обучение анализу текста с характеристикой персонажей.
- Развитие аналитического мышления.
- Развитие эстетического чувства, восприятия аутентичного английского текста без адаптации.
Оборудование:
- Рассказ О.Генри “Вождь краснокожих” на английском и русском языках.
- Раздаточный материал с заданием.
ХОД УРОКА
1. Today we are going to analyze the text of a short story by American writer O. Henry. At the end of the lesson we’ll compare the Russian translation with your own variants of translation of some phrases or parts.
Now we’ll start with vocabulary exercises.
2. Далее учащиеся выполняют упражнения из предлагаемого раздаточного материала.
Vocabulary exercises
Word work
Find synonyms:
relatives
betrayal
thick lump
neighborhood
totter, stagger
sufferer
inexpressible
escape
to stop doing
waster
Find the following phrasal verbs. Translate them and make up your own sentences:
To talk smth over
To get after smb
To be up to smth
To work out
To catch up with smb
Translate word-combinations from the text:
To fix smb
The thing was square
To make somebody’s getaway
To leg it trippingly
To warm smb good
To lose smb’s complexion
To sit down plump
To pluck at
Hither and yon
Safe and well
Find English equivalents for:
Попасть в глаз, вступить в драку, проводить время с удовольствием, набить полон рот, издать боевой клич, заставить дрожать, не давать заснуть, забыться беспокойным сном, души не чаять, заставить пожать руки, сбыть с рук, не моргнул глазом (ухом не повел), упустить шанс, стать на четвереньки, развлекать кого-то, перестать лягаться, невозможно терпеть, идти на цыпочках.
Give accurate Russian translation:
Whoop
Scream
Yell
Howl
Shout
Yawp
Yodel
Which word is an odd one?
Which word/words can be neutral or general for the others?
Grammar
What grammar tenses are used in the story? Is it usual? Why does O. Henry do it?
There are some recurring (повторяющийся) grammar constructions. What are they? Give examples and explain their meaning.
Speech exercises
Stylistic devices
Find at least 8 similes
Give examples of metaphors
Give an example of inversion
Give some examples of irony and hyperbole, phraseological units.
Are there any other stylistic devices? What are they for?
Are there any slang words? What are they? What are they for?
Personage description
Find all given descriptions of the boy. How does Sam call him? How does Bill call him?
Give the description of Bill.
Can you describe Sam? Prove with examples.
Give some examples of the personages’ speech. What does it tell us about? Is it also a stylistic device?
Give short analysis of the story.
Учащиеся высокого уровня получают задание дать краткий анализ текста, учащиеся более низкого уровня – кратко пересказать текст.
Сравнение вариантов переводов отдельных частей рассказа учащимися и профессиональным переводчиком.
Текст рассказа прилагается в Приложении 1.