Конспект урока по английскому языку по теме "Еда"

Разделы: Иностранные языки


Задачи урока:

  1. Закрепить лексику по теме «Еда».
  2. Закрепить грамматический материал шестого цикла.
  3. Проверить уровень усвоения учащимися лексического и грамматического материала.
  4. Провести контроль основных видов речевой деятельности учащихся.
  5. Практиковать учащихся в устной речи, аудировании и чтении.

Учебные пособия: картинки с изображением различного количества разных продуктов, магнитофон.

План урока:

I. Организационный момент.

П. Фонетическая зарядка по теме «Еда».

-Sweet, ice cream, meat, cheese, mushroom, onion, honey, few, a few, a few eggs, a few apples

III. Речевая зарядка:

Т.: What is this?

How many sweets are there in the picture? How much milk is there in the glass? Do you like milk? и т.д.

На доске задания, которые выполняется всем классом.

Find the odd one out.

  1. cucumber, tomato, pepper, bread.
  2. cheese, salt, banana, water.
  3. chocolate, onion, ice cream.
  4. juice, coffee, tea, ice cream.

Find the words.

M V C O F F E E
I S U H T S F H
L E C H E E I E
K G U J A M S F
H A M E A T H O
O A B E E F N O
N R E S T G E D
E O R R I D G E
Y S S E G G A H

IV. Для проверки знания лексики можно провести задание в игровой форме.

Play a game.Встаньте в круг и скажите своё имя и название любого продукта питания, который начинается на ту же букву, что и ваше имя. Каждый последующий участник должен начать с перечисления имен предыдущих игроков и названий продуктов питания, а закончить своим именем и названием продукта, начинающегося на ту же букву.

Model.

  1. I am Anya. I like apples.
  2. She is Anya. Anya likes apples. I am Boris. I like bananas.

Play a game . «What do you think about it?»

In big groups ask and answer questions about food. Use these phrases:

I like it. I do no like it. It is OK. It is very nice. I do not eat it. Ihate

V. Тренировка материала: повторение количественных местоимений

Fill in the gaps with some or any.

They have ... milk.

My aunt doesn’ t read ... newspaper.

Do you have ... questions?

We need ... eggs and ... milk.

He doesn’ t have ... water.

Write very few or very little.

We have … butter.

There are … animals in the zoo.

There are … hotels in this town.

We have … juice.

This winter is not very cold. There is … snow.

VI. Развитие диалогической и монологической речи учащихся.

Teacher: Listen, read and guess the meaning of the underlined words.

Прослушивание аудиозаписи.

Misha: I'm hungry. Let's have a snack!

Robin: But Betsey isn't in.

Alice: Is there any food in the fridge? Let's see. We have some milk, some butter, some ham, some cheese, some fish, some tomatoes and some bananas.

Robin: Can we make an omelette?

Alice: No we can't because we don't have any eggs.

Misha: Can we make ham and cheese sandwiches?

Alice: No we can't because we don't have any bread.

Misha: Can we make fish and chips? Alice: No, we can't because we don't have any potatoes.

Betsey: Hi, guys! Are you hungry? Let's go shopping!

Teacher: Well, now answer the questions.

1. Why can’ t the children make an omelette?

2. Why can't they make ham and cheese sandwiches?

3. Why can’ t they make fish and chips?

VII. Listen, read and find a name for the song

Winter does not bring much cold,
Autumn does not bring much gold,
Summer does not bring much sun,
Birthday does not bring much fun.

Перепишите песенку mак, чтобы всё в ней соответствовало действительности. Use a lot of.

Winter brings a lot of cold,
Autumn brings a lot of gold,
Summer brings a lot of sun,
Birthday brings a lot of fun.

VIII. Подведение итогов урока