Урок-игра "Who is the best space explorer"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  • Социокультурный аспект: способствовать формированию социокультурной компетенции учащихся.
  • Развивающий аспект: обобщить, углубить и расширить лингвострановедческие знания по теме «Космос».
  • Воспитательный аспект: повысить интерес к изучению иностранного языка.
  • Учебный аспект: совершенствовать навыки аудирования, разговорной речи.

Оснащение:

  • мультимедийный проектор;
  • интерактивная доска;
  • презентация.

Ход урока

1. Организационный момент

Good morning boys and girls.

Today we’ll have an unusual lesson. During our last lessons we knew many facts about space exploration and now we’ll find the best space explorer.

(Слайд №1 презентации)

First of all let’s divide into 2 groups.

Name them and introduce.

Учащиеся делятся на 2 команды, выбирают капитанов, придумывают названия и представляют их. Учитель оформляет часть доски для ведения счета.

2. Проведение игры

Первый конкурс. Разминка.

It’s time to begin our game.

Now let’s know what team will answer the first.

Командам предлагается вариант игры крестики-нолики. Поля таблицы (Слайд №2 презентации) заполнены лексическими единицами по теме «космос». Команды по очереди выбирают поле, читают и переводят слово. В случае правильно данного ответа в углу поля ставится первая буква(ы) названия команды. Побеждает та команда, которая первая правильно переведет слова в трех ячейках в любом направлении. Этой команде предоставляется право первого хода в следующем конкурсе и 100 баллов в счет.

Второй конкурс. Угадай, что это?

Guess what is it?

Командам по очереди предлагаются вопросы (Слайд №3 презентации). За правильный ответ на каждый из них команда получает 100 баллов.

Say another way:

  1. All space and everything that exists in it.
  2. A large , round object that goes round a star.
  3. A place far above the Earth where there is no air.
  4. The Sun together with the planets going round it.
  5. A huge group of stars and planets.
  6. A rockets or other vehicle that can travel in space.

Answers:

  1. The universe
  2. Planet
  3. Space
  4. The Solar System.
  5. The galaxy
  6. Spaceship

Третий конкурс. Конкурс вопросов.

You guessed right. And now it’s time to do quiz. Choose the category. Each category has 3 questions. The easiest is 100, the most difficult is 500. If your answer is wrong, the turn goes to another team. (Слайды №4-16 презентации).

Участникам предлагается аналог «своей игры». 4 категории имеют по 3 вопроса от простого к сложному. Если команда дает правильный ответ, она получает номинал вопроса на свой счет и продолжает выбор категории и вопроса до момента ошибки. В этом случае право выбора переходит к другой команде и так до тех пор, пока не будут даны ответы на все вопросы. Категория «Other questions» содержит вопросы на сообразительность.

Galaxies

Questions:

  1. What is the name of our galaxy?
  2. What is the form of our galaxy?
  3. What is the closest galaxy to the Milky Way?

Answers:

  1. The Milky Way
  2. A huge disc with a huge bulge in the middle
  3. The Andromeda galaxy

Space researches

Questions:

  1. Who was the first man on the Moon?
  2. Who was the first man in space?
  3. Whose idea of spaceship was based on the use of liquid fuels?

Answers:

  1. Neil Armstrong
  2. Alexei Leonov
  3. K.E. Tsiolkovsky

Space inventions

Questions:

  1. Who invented the first telescope?
  2. What did S. Korolyov design in 1957?
  3. What was the name of the first joint space mission of the U.S. and the U.S.A.?

Answers:

  1. Galileo Galilei
  2. The first artificial satellite
  3. .Soyus-Apollo

Other questions:

Questions:

  1. What was the name of the father of Sergei Pavlovich Korolyov?
  2. A doctor has a brother who is a cosmonaut in San Francisco, but the cosmonaut doesn’t have a brother who is a doctor. How can this be?
  3. How many of each kind of animal would Moses take on the ark if the ark was a spaceship?

Answers:

  1. Pavel
  2. The doctor is his sister.
  3. Moses? It was Noah.

Пятый конкурс. Защита проекта.

Now take this paper and create projects ”what would you do if you were a space explorer” then present them.

Учащиеся на листах ватмана создают проекты, и представители команд защищают их.

Possible answers:

If I were a space explorer I would
-help people to reach the stars
-learn a lot from space research
-change people’s life for the best
-help to solve different medical and scientific problems
-find cures for AIDS and cancer

3. Подведение итогов урока

Thank you for your work. I hope you liked our game. Both teams were good. But the team … is the winner. You are the best space explorers. (Слайд №17 презентации). Let’s clap to them.

Our game is over. Good – bye, my dear friends.