Цели урока:
Социокультурный аспект – познакомить учащихся с наиболее популярными видами спорта у молодежи Австралии и России, с понятием «Олимпийский талисман».
Развивающий аспект – развивать речевые способности учащихся через догадку, анализ и синтез.
Воспитательный аспект – воспитывать положительное, уважительное и толерантное отношение к мировой и англоязычной культуре, более глубокое осознание собственной культуры.
Учебный аспект – совершенствовать навыки поискового чтения, чтения с детальным пониманием прочитанного, аудирования с целью извлечения специфической информации, высказываться логично, связно и продуктивно.
Оснащение к уроку:
-
Учебник английского языка для 8 класса под редакцией Кузовлева В.П. и др.
-
Фотографии с изображением футбола, фигурного катания, виндсерфинга и хоккея с шайбой.
-
Презентация «The Olympic Mascots» (Microsoft Power Point).
-
Карточки с изображением людей, занимающихся спортом и смотрящих спортивные соревнования по телевизору.
Ход урока
1. Организационный момент.
Good morning, boys and girls.
I am glad to see you again.
The theme of our lesson is: «Sport. To watch or to participate».
Today we will answer the question: What is better: to go in for sports or to watch spots?
Now let’s start.
2. Лексико-фонетическая зарядка.
What’s this? (рисунок мяча)
Yes, you are right. It’s a ball.
Can you name the sports games with the word «ball»?
(Учащиеся называют слова со словом «ball»: baseball, basketball, football, handball, motorball, netball, softball, volleyball.)
All together!
(Учащиеся хором повторяют слова.)
Now finish my sentence, please:
All in all I like to play…
(Учащиеся произносят фразу, добавляя слово из списка, следующий учащийся повторяет произнесенную фразу и добавляет свое слово и т.д., а последний учащийся повторяет фразу со всеми словами.)
3. Грамматическая зарядка.
Open the brackets and read the sentences using Present Perfect Passive:
-
Football (to play) since 1863.
-
Basketball (to know) since 1896.
-
Handball (to be) in the Olympic programme since 1912.
-
National volleyball championships in Russia (to hold) since 1933.
4. Аудирование текста с целью извлечения необходимой информации.
Do you know what the most popular sports among the Australian and British teenagers are?
Look here.
(На доске фотографии с изображением футбола, фигурного катания, виндсерфинга и хоккея с шайбой.)
They are:
-
football
-
figure skating
-
ice hockey
-
windsurfing
Now listen to the descriptions of these sports and put them in order.
A. It’s one of the most popular sports in my country. It has a glorious history and traditions. Our sportsmen have usually been the first and had great success. All over the world people have been coming to see their unforgettable performances.
B. It was born in England. But now it has become a national sport of many countries. About 20 million people fill the stadiums every year to support their favourite players.
C. It’s usually associated with Australia or California, with sunny climates and ocean, joy and rest. But to do this sport you have to be strong, brave and patient.
D. There are moments when it’s impossible to see what’s happening on the ice. Because quick changes are taking place. Players should be able to change direction while moving at very high speeds.
Let’s check up:
-
B
-
A
-
D
-
C
5. Работа по теме «Sports. To watch or to participate».
Some people like sports and think it brings them a lot of good. Other people think it is harmful. So some people are for active sports while others are against it.
Open your books on page 129 exercise 3(1).
Read and find out what arguments people give for or against active sports.
(Учащиеся читают фразы и определяют, являются ли они в пользу активного занятия спортом или против, а затем вносят их в таблицу):
For active sports |
Against active sports |
Now listen to your classmates and say if they are for or against active sports.
(Трое учащихся класса подготовили рассказ о своем отношении к спорту на основе упражнения учебника: упражнение 1, страница 128.)
As for me I like watching sports because I can see a lot of competitions on TV. They are national, European and world championships and the Olympic Games.
6. Работа по теме «The Olympic Symbols».
Today we continue to get acquainted with the Olympic symbols.
It’s the Olympic mascot.
By the way what is the Russian for mascot?
Now let’s work with the dictionaries.
(The Olympic Mascots)
Do the cards.
(Учащиеся, работая по карточкам, соотносят талисманы Олимпийских игр с годом их проведения.)
7. Устное высказывание по проблеме урока.
Can you tell us what is better: to watch sports or to go in for sports?
(Учащиеся говорят о том, что они предпочитают: смотреть спорт по телевидению или активно им заниматься.)
8. Домашнее задание.
1 group: to work on the cards.
2 group: to draw a mascot for the Olympic Games of 2014 in Sotchi.
9. Итог урока.
Your work at the lesson was rather active. Your marks are.
10. Конец урока.
The lesson is over.
Good bye.