Цель: Активизировать и систематизировать лексические единицы по теме : “Количественные числительные”
Задачи:
Обучающие - учить составлять и решать математические примеры;
- уметь правильно произносить названия количественных
числительных.
Развивающие - развитие речевых способностей;
- развитие навыков счета;
- развитие навыков аудирования.
Воспитательные – воспитание интереса к изучению английского языка и
математики.
Оборудование: таблица с числительными от 1 до 100, мультимедиа (презентация ) , магнитофон, мяч, DVD , раздаточный материал ( карточки со стихами ) ,
Ход урока:
1. Начало урока
T. Good morning, dear guests and pupils. I’m very glad to see you here. Today I’d like to propose you to visit our Subjectland, and its countries Mathematics and English.
Our first traveling will be to the country of Math.
А) Речевая зарядка в режиме Т – Р
-Tell us, please, what is the date today?
-How old are you?
-How many lessons do you have today?
2. Основная часть урока
1. Welcome to the country of Mathematics. Let’s remember what numbers you know (таблица количественных числительных) :
а) учитель;
б) хоровая отработка;
в) учитель – ученик.
г) презентация –
2. Children, let’s do sums: (презентация – приложение №1)
2 + 3 =
3 + 4 =
5 + 5 =…… (примеры можно усложнить в зависимости от степени обученности учащихся).
3. Now, boys and girls, answer the question –
-How many ______ can you see in the picture?
(презентация –приложение №1)
Обязательно отмечать правильные ответы, знание ЛЕ, грамматически верно построенные предложения:
- Very good.
- Thank you for your answer.
- You are the best .
- Not bad.
- Try again, please.
4.Thanks, let’s remember the English poems with the numbers: ( учащимся выдаются карточки с предложенными стихотворениями – см. приложение № 2 ) :
а) You have a minute to read these poems.
b) Who is ready?
c) Competition : “ Who is the best in reading ? “
d) You are the winner! –Your mark is 5!
Are you tired? Let’s relax and spend our physical-training minute.
5. Children, do you like to sing? Let’ listen to the song “ 1,2,3….” (приложение №3 )
a) Listen firstly and try to guess what is this sing about? – прослушивание песни
b) Let’s read it together. - выдаются карточки – хоровая отработка
c) Sing it, please, with the speaker!
6. Our next task is to match the same telephone numbers: (приложение № 4)
Test:
-364579 – three, five, four, eight, seven, six.
-412893 – three,six, two, nine, four, one.
-674957 – six, seven, four, nine, five,seven.
-362941 –four, one, two, eight, nine, three.
-354876 - three, six, four, five, seven, nine.
7.* Игра «Let’s count» (мяч)
3. Окончание урока
I’d like to thank you for our lesson. You worked very well. You all are the winners!
Your marks are…..
Your home task is….
And I hope we’ll meet soon again and visit other countries!
The lesson is over.
I love you!
Good – bye, boys and girls!