Урок-игра «Обобщение по теме "Игры и спорт"» ( 5-й класс; УМК "New Millennium")

Разделы: Иностранные языки

Класс: 5


Цели:

  • Образовательная: Активизировать навыки устной речи, совершенствовать речевые навыки, закрепить лексику по теме «Спорт», совершенствовать аудитивные навыки.
  • Развивающая: Развивать кругозор и эрудицию.
  • Воспитывающая: Воспитывать отношение к занятиям спортом, для укрепления своего здоровья.

Оборудование: карточки, стихотворение, кроссворд, презентация.

1. Организационный момент It’s time to say “hello”
It’s time to say “hello”
It’s time to ay “hello”
And start our lesson
(hello)
(hello)
(hello)
2. Основная часть Dear children, today we will finish our work at theme “Sport”. Some ancient Greeks said ”A sound mind in a sound body”.
There are some pupils in our class who are good at sports, some are champions. There are a lot of sport clubs in our town and children go there to be clever and strong.
We will play different games, listen, speak and have a chance to meet with a famous person.
I welcome you.
 
3. Работа с презентацией Let’s revise the words according to the topic “Sport”.
You are looking at the pictures and translate them.
(Приложение 1)
Учащиеся смотрят на картинки и переводят (щелчок мыши под картинкой позволяет проверить данное слово).
4. Работа над стихотворением Listen to the poem “Sports”.

Dear little boys and girls
What is better than the toys?
You can swim, play basketball
Table tennis and football
We can jump and we can run
And we have a lot of fun
(Приложение 2)
Now your first task is to complete the poem using these words (have, boys, sports, tennis, basketball, jump, fun)
“Sports”
Dear little ___ and girls!
What is better than the ___?
I think ___ are good for all
You can swim, play___
Table ___ and ___
We can ___ and we can run,
And we ___ a lot of ___.
(Приложение 3)
Учащиеся слушают стихотворение. Учащимся необходимо заполнить пропуски словами из стихотворения.
5. Совершенствование диалогической речи I know Dima is good at sport.
Helen, ask Dima what sport he is good at.
I know Lyova goes to the sport club.
Pete ask Mary what day of a week Lyova goes to the sport club?
Helen: Dima, what sport are you good at?
Dima: I am good at football.
Pete: Mary, what day of a week does Lyova go to the sport club?
Mary: Lyova goes to the sport club on Tuesday.
6. Физкультминутка Children, stand up please, let’s have a rest.
Hands and shoulders
Knees and toes,
knees and toes,
knees and toes
Hands and shoulders
Knees and toes
Eyes, ears, mouth and nose.
Учащиеся выполняют зарядку
7. Ролевая игра «Мой любимый спортсмен» You gave got a lucky chanceу to see your famous sportsman.
You can see a ball in my hand. Can you name the sport?
How do we call a person who plays with this ball?
(ученица 8 кл играет роль Анны Курниковой, рассказывает о себе)
I think it is interesting to ask Anne, let’s play a game “interview”.
Учащиеся видит в руках учителя теннисный мяч и отгадывают вид спорта.
Учащиеся задают вопросы.
8. Работа с карточками Look at your desks; you can see cards, take them please. You are listening to the texts, there are four of them.
And guess the name of sport.
(Приложение 4)
Учащиеся заполняют карты, проставляя номера под названием вида спорта, о котором он услышал.
9. Кроссворд Take your cards with crosswords. You re finding the words in English (теннис, команда, хоккей, играть, бинго, дзюдо, катание на коньках, дартс) (Приложение 5) Учащиеся находят слова в кроссворде.
10. Рефлексия и подведение итогов There are three medals on your desks: gold, silver and bronze.
Show me the medal how you worked now:
“gold” – 5
“silver” – 4
“bronze“ – 3
На столах у учащихся 3 медали золотая, бронзовая, серебряная, ни оценивают свою работу, выбирая из трёх медалей.
  Rise your head
Jump up high,
Wave you hand
And say good-bye!
 

Фотоальбом – Приложение 6.